پرنده دم‌جنبانک سفید White Wagtail ( دُمبَلاسکـَن ) با نام علمی Motacilla alba

دم‌جنبانک سفید ( به گویش گیلکی: دُمبَلاسکـَن ) گنجشک‌سانی کوچک از خانواده ی دم‌جنبانک‌هاست که در بیشتر نواحی آسیا، اروپا و بخش‌هایی از شمال آفریقا زاد و ولد می‌کند. این پرنده غیر مهاجر و ساکن نواحی با آب و هوای معتدل است ولی در غیر این صورت به آفریقا مهاجرت می‌کند. همچنین این پرنده به‌طور پراکنده در آلاسکا نیز مشاهده شده است.

دم‌جنبانک سفید پرنده‌ای حشره‌خوار است که نواحی باز را برای شکار کردن می‌پسندد زیرا در این نواحی می‌تواند شکار خود را دیده و آن را تعقیب نماید. در مناطق شهری نیز این پرنده در مکان‌های همواری همچون پارکینگ به‌جستجوی غذ می‌پردازد.

دم‌جنبانک سفید در شکاف دیوارهای سنگی و یا سازه‌های مشابه طبیعی و یا مصنوعی اقدام به لانه‌سازی می‌کند.

این پرنده همچنین پرندهٔ ملی کشور لتونی می‌باشد.

دم‌جنبانک سفید پرنده‌ای بلند و باریک با طولی بین ۱۶.۵ تا ۱۹ سانتی‌متر است (زیرگونه‌های شرق آسیا طولشان بلندتر بوده و تا ۲۱ سانتی‌متر نیز می‌رسد. در عین‌حال دمی بلندتر داشته که همچون گونه‌شان همواره در حال تکان‌خوردن است.)

زیرگونهٔ Motacilla alba alba دارای پرهایی خاکستری‌رنگ در بخش بالایی بدنش و پرهایی سفیدرنگ در بخش پایینی آن بوده و صورتش نیز سفید رنگ است که در ناحیهٔ بخش بالایی سر و گلوی پرنده سیاه‌رنگ می‌شود. اما زیرگونهٔ دیگری همچون دم‌جنبانک ابلق (M. a. yarrellii) که نام علمی اش برگرفته از نام طبیعیدانی به‌نام ویلیام یارل است به‌جای پرهای خاکستری، پرهایی سیاه (و یا خاکستری پررنگ در ماده‌ها) دارد. دیگر زیرگونه‌های دم‌جنبانک سفید - که در درستی برخی از آنها شک وجود دارد - دارای رنگ‌بندی‌های متفاوتی در بال‌ها، پشت و یا سر بوده و ممکن است خصوصیات متفاوتی نیز داشته باشند.

برخی از نژادهای این پرنده در فصل جفت‌گیری دودیسی جنسی را از خود به‌نمایش می‌گذارند. همچنین در زمستان پرهای تمامی زیرگونه‌های گلوسیاه در قسمت گونه‌ها و گلوی پرنده به رنگ سفید درآمده و برخی پرندگان پشت‌سیاه نیز در زمستان پشت‌خاکستری می‌شوند

عکس های زیر لانه سازی دُمبَلاسکـَن  درون کاج

 

 

 


/ 1 نظر / 22 بازدید
باران نقره ای

باسلام بر شما مطالب زیبایی رو تهیه کردید خسته نباشید میشه در مورد جانوران و پستانداران هم بنویسید