کاخ انزلی گوشه ای از تاریخ این سرزمین

در طبقه دوم اشیای مربوط به کاخ از مبلمان گرفته تا قفسه‌های چوبی منبت کاری شده بسیار زیبا، شمعدانهای برنزی ، ظروف کریستال و هدیه‌هایی که سران کشورهای دیگر به رضاخان هدیه داده‌اند، وجود دارد.
تابلوی نقاشی از ناصرالدین شاه و تابلوی کبک آویز کمال الملک در میان تعداد دیگری آثار نقاشی بر دیوارهای کاخ خودنمایی می‌کند.
رادیو ضبط مبله‌ای که هیتلر به رضاخان هدیه داده، میز کار بسیار زیبای چوبی که بر روی پایه‌های چوبین قطوری به شکل چهار شیر قرار گرفته و لوستر بزرگی که از چوب ساخته شده برخی از اشیای بسیار جالب توجه کاخ هستند.
در همه اتاق‌ها شومینه دیواری تعبیه شده است. پنجره‌های بزرگ و دلباز پذیرای نور خورشید هستند و این امکان را برای دیدارکنندگان مهیا می‌کنند که زوایای مختلف باغ و موج‌شکن را ببینند.
در گچ‌بری‌های ساخته شده روی سقف علاوه بر تصاویر گل و ریحان ، تصاویر سر شیر نیز دیده می‌شود.
گرچه تانکها، توپها و سلاح‌های سنگین و نیمه سنگینی که در گوشه و کنار باغ نهاده شده فضایی نظامی را در ذهن تداعی می‌کند اما نتوانسته عطر بهار نارنجها و لطافت ریاحین و درختان باغ را تحت‌الشعاع قرار دهد.
محیط چنان الهام‌بخش است که افراد با ذوق را ساعتها بی‌خود از خویشتن به تماشا وا می‌دارد.
علاقمندان به معماری ، نقاشی ، نویسندگان ، شعرا و علاقمندان به فرهنگ و هنر فرصت خوبی را برای الهام گرفتن و حظ بصر خواهند برد.
سالانه قریب پنج هزار نفر از این موزه دیدن می کنند و از زیبایی بنا و اشیاء کاخ لذت برده و با بخشهایی از تاریخ این سرزمین نیز آشنا می شوند.

منبع : سایت وارش - کرکان بندر انزلی

/ 0 نظر / 17 بازدید