مطالب جالب و خواندنی از تالش

استفاده تالشان ازگوزن (گنز): در زمان تیمور، تالشان از گوزن (گنز) برای سواری، گاری و بارکشی استفاده می کردند.

اسبهای اصیل تالش که یکی از با ارزش ترین اسبهای دنیا هستند و در خارج از ایران دارای قیمت زیادی هستند، سخت ترین و کشنده ترین و سرگردان ترین زندگی را در فصل بهار دارند.
یکی از جایگاه های مهم اسب های اصیل تالش منطقة ییلاقی « دشته »شاندرمن است که اسب های  تیزروی دشته در عروسی ها و مسابقات اسب دوانی یکه تازند.

گونه های درختانی چون: آسون دار (انجیلی)، للکی لرگ (کوچی) ویژة جنگلهای خزری هستند و در هیچ جای دیگر دنیا یافت نمی شوند.

خاک جنگلهای تالش از غنی ترین خاکهای جنگلی شمال کشور است و زادآوری طبیعی جنگلهای  گیلان و بویژه تالش نیاز به جنگلکاری مصنوعی و مکانیکی را بسیار پایین می آورد.

باورها و آیین های تالشان: باورهای دیرین آریاییها به وفور در بین تالشان رواج دارد. بخصوص آیینهای دین زرتشتی؛ مانند احترام فوق العاده و سوگند به ماه و خورشید، سوی چراغ، آتش و "کیلاکا چاله". جنگل و درخت، آب روان، برکت نان و شیر و بخصوص حرمت نهادن مکانها و قله های بلند. در تالش کمتر قله ای می توان دید که امامزاده ای به آن نسبت داده نشود. مثل: اوری، مولوم، ماما چره، الماس و خندیله پشت.

تأمین کنندة امنیت شاهراه ارتباطی ایران و اروپا از طریق گیلان برای مدتهای مدیدی نظامیان تالش بوده اند.

کاوشهای باستان شناسی در تول تالش نشان می دهد زنان تالش سه هزار سال پیش در مسائل حکومتی و نظامی مشارکت داشته اند

آرایش گیسوی زن و مرد تالشی :دو هزار و پانصد سال پیش، در هر کشوری و گاهی هر شهری برای آرایش گیسوی زنها و مردها یک مد مخصوص وجود داشت. یکی از مدهای آن زمان (مسلی) منسوب به ماسال تالش بود.

شکست اردشیر از کادوسیان :اردشیر پادشاه ایران با سیصد هزار پیاده و ده هزار سواره به جنگ کادوسیان می رود ولی شکست خورده و استقلال کادوسیان را به رسمیت می شناسد (تاریخ ایران باستان، مرحوم پیرنیا).

کاری از دکتر شیوا

تهیه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)

/ 1 نظر / 44 بازدید
نازنين

خدا خيرتون بده... مطالبتون عاليه كلي گشتم تا عكسي براي گرفتن كره در ماست پيدا كنم شما اين عكس را داشتيد واقعا از تون ممنونم