۱۰۰۱ بازار در کرانه های سبز شمال ایران

*در کلاچای پنج شنبه بازار برپا می شود، بازار هفته کلاچای در مجموع چهره ای شهری ـ روستایی دارد ، بیشتر اوقات زنان با لباس های محلی خود دراین بازار حاضر می شوند. این بازار در حد خود بازار پررونقی است که انواع کالاها و اجناس از قبیل مرکبات،چای ، ماهی ، گردو، فندق و ... در آن به فروش می رسد. گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان و گیاهان تزئینی که درمنطقه اشکورات پرورش می یابد نیز دراین بازار عرضه می شود. فروشندگان بازار کلاچای اغلب از رودسر، چینی جان، املش ، رحیم آباد، اشکورات و ... هستند. البته شمار اندکی هم از فروشندگان رامسری دراین بازار به چشم می خورند.
    *رحیم آباد ، دوشنبه بازار: بخش رحیم آباد در ۱۲ کیلومتری جنوب رودسر قرار دارد که قسمت شمالی آن جلگه ای و قسمت جنوبی آن کوهستانی است و محصولات عمده آن در جلگه ها برنج و چای و در کوهستان ها فندق ،گیاهان دارویی ، عسل ، گندم، جو، حبوبات و سیب زمینی بویژه در فصل برداشت به بازار عرضه می شود. فروشندگان دوره گرد بازار رحیم آباد همان فروشندگان بازارهای رودسر و کلاچای هستند. از ویژگی های دوشنبه بازار رحیم آباد، فروش دام است که مورد استقبال خاص خریداران قرار گرفته به طوری که همیشه بخش فروش دام از شلوغ ترین قسمت های بازار است.
    *رودسر یکشنبه بازار: رودسر از جمله بزرگترین شهرهای گیلان و یکشنبه بازار آن از جمله بازارهای پررونق این استان است. در بازار رودسر معاملات کلی بیشتر بر روی برنج،چای ، ابریشم و مرکبات است امامحصولات فصلی مانند فندق و گردو و گیاهان دارویی و نهال های مختلف نیز در آن به فروش می رسد و مواد غذایی و پوشاک و لوازم منزل و وسایل زینتی نیز عرضه می شود.
    دیدار با آشنایان و گذران وقت از دیگر دلایل رجوع مردم به بازار رودسر است زیرا این بازار از قدیمی ترین بازارهای استان است.
    *لنگرود ، شنبه بازار و چهارشنبه بازار: لنگرود نیز از جمله شهرهای قدیمی و پرجمعیت استان گیلان است. این شهر با تولید مقادیر قابل توجهی برنج و چای و نیز صید ماهی بازارهای هفتگی خود را پررونق ساخته و خریداران بسیاری را به سوی خود جلب کرده است. در بازارهای هفتگی این شهر غیر از محصولات و تولیدات منطقه انواع و اقسام مختلف اجناس و کالاهای داخلی و خارجی به فروش می رسد. بازار مال فروشان لنگرود در ۳ روز هفته رقم بزرگ معامله بر روی دام را داراست. در بازار لنگرود صنایع دستی مانند حصیر و زنبیل به چشم می خورد که حاصل کار زنان و مردان زحمتکش روستاست ، بدین ترتیب باید گفت، بازار لنگرود ازجمله بازارهای درجه یک استان سرسبز گیلان است که فروشندگان آن از شرق گیلان واستان مازندران هستندو گروهی نیز از ییلاق ها وکوهپایه های رودبار و رستم آباد درمیان آنها دیده می شوند.
    *سیاهکل ، دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار : بخش سیاهکل در جنوب غربی لاهیجان واقع شده است. دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار سیاهکل یکی دیگر از شلوغ ترین و پرجمعیت ترین بازارهای هفتگی گیلان است که رونق بازار آن بیشتر به سبب تنوع محصولات و ایجاد و گسترش شبکه راه هاست. لوازم زین و یراق اسب و پالان قاطر و کار نعلبندی ازجمله مواردی است که به رونق بازار می افزاید (البته اینها در گذشته بیشتر و در زمان حال کمتر به چشم می خورد ) .
    *املش ، سه شنبه بازار: املش منطقه ای بسیار زیبا و دیدنی است. نزدیکی املش به لنگرود و رودسر باعث شده که حوزه وسیعی از بخش کوهستانی این مناطق را شامل شود و ساکنان آن به هر دو منطقه رفت و آمد داشته باشند. بنابراین ، در بازار هفتگی املش نیز فروشندگان، بازارهای رودسر، لنگرود و کلاچای به چشم می خورند. دراین بازار نیز با وجود محصولات محلی، لوازم زینتی، میوه و پوشاک و ... عرضه می شود.
    *آستانه اشرفیه، دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار: آستانه اشرفیه به دلیل نزدیکی به مرکز استان و همچنین وجود بقعه متبرکه آقا سیدجلال الدین اشرف (برادر امام رضا(ع)) دراین شهر، جزو مناطق مهم استان گیلان است. در بازارهای دوشنبه و پنج شنبه، کالاهای گوناگون صنایع دستی مخصوصاً ساخته های حصیری به فروش می رسد. فروشندگان دراین بازارها اغلب کالاهایی از قبیل مرغ، تخم مرغ، صنایع دستی ، انواع سبزی ها و میوه های محلی و بادام زمینی که یکی از محصولات مهم این منطقه است عرضه می کنند. در روزهای زیارتی در بازارها جنب و جوش زیادتری به چشم می خورد. دراین ایام ، سراسر خیابان وسیع و طولانی مقابل مزار سیدجلال الدین اشرف و خیابان های اطراف آن توسط فروشندگان دوره گرد جاگیری می شود. معاملات برنج دراین بازارها به طور دائم صورت می گیرد.
    *کیاشهر، چهارشنبه بازار: کیاشهر یا بندر حسن کیاده در کنار دریا در نزدیکی شهر آستانه اشرفیه واقع شده و بازار هفتگی آن را باید در شمار بازارهای هفتگی درجه ۲ گیلان به شمار آورد. بیشتر فروشندگان این بازار را کاسبین دوره گرد آستانه اشرفیه و بومی تشکیل می دهند. محصولات و کالاهایی که در چهارشنبه بازار کیاشهر عرضه می شود عبارتند از ماهی، برنج، سبزی ها و میوه های فصل و سایر مواد خوراکی، پوشاک، لوازم منزل و وسایل زینتی.
    *کوچصفهان، یکشنبه بازار، چهارشنبه بازار: شهر کوچصفهان در مسیر جاده رشت - لاهیجان از آبادی های قدیمی استان گیلان است. بازار کوچصفهان از نیم قرن پیش تاکنون در روزهای یکشنبه و چهارشنبه فعالیت داشته است. ساعت کار بازار از صبح زود تا ساعت ۱۴ ظهر است و انواع کالاها و اجناس مانند موادغذایی، پوشاک، وسایل منزل و لوازم زینتی و کشاورزی در آن به فروش می رسد. در این بازارها، بیشترین معاملات بر روی برنج و دام و انواع سبزی ها انجام می گیرد. بازار دام و فروش گاو و گوسفند که معمولاً از نقاط دیگر به کوچصفهان آورده می شود مشتریان زیادی را از شهرهای دیگر به این نقطه می کشاند و بر رونق بازار می افزاید.
    *هشتپر، پنجشنبه بازار: در پنجشنبه بازار هشتپر اغلب زنان و مردان با لباس های محلی تالشی حاضر می شوند، حتی بعضی از صاحبان مغازه ها نیز لباس های محلی می پوشند. محصولات منطقه بویژه برنج، انواع سبزی، میوه های درختی از قبیل ازگیل، گیلاس و در این سال های اخیر کیوی در بازار هفتگی عرضه می شود. مواد خوراکی، پوشاک، انواع ماهی های پرورشی و دریایی نیز در پنجشنبه بازار هشتپر عرضه می شود.
    *فومن، سه شنبه بازار: فومن از شهرهای تاریخی استان گیلان است. در بازار سه شنبه فومن، علاوه بر برنج و چای، برخی از محصولات حصیری و سفالی نیز عرضه می شود. پنیر سیاهمزگی و کلوچه مخصوص فومن دو فرآورده مهم این شهر است که در بازار بیش از محصولات دیگر خواستار دارد. سایر کالاهایی که در بازار فومن عرضه می شود عبارتند از وسایل درو و کاردها و چاقوهای ساخت ماسوله و گلیم و نمد و فرآورده های دامی که مربوط به شولم و گشت رودخان است. فروش دام در بازار فومن معمول نیست. گفته می شود دام های بخش فومن در کوچصفهان به فروش می رسد.
    *صومعه سرا، یکشنبه بازار: صومعه سرا با تولید محصولات فراوان و متنوعی مانند برنج، چای، دام، طیور، نیشکر، انواع سبزی ها و میوه ها و ابریشم و فروش آنها به ساکنان نقاط مختلف گیلان و در برخی موارد به سایر استان ها دارای بازار هفتگی پررونقی است. در بازار صومعه سرا، فرآورده هایی مانند نیشکر، دوشاب (شیره انگور)، انواع سبزی ها، مرغ، تخم مرغ و فرآورده های دامی که حاصل کار و فعالیت مردمان منطقه است در یکشنبه بازار به فروش می رسد و عواید آن رادر همان بازار به مصرف خرید لوازم ضروری زندگی بویژه پوشاک می رسانند. بدین ترتیب، بسیاری از کالاها و اجناس مستقیماً توسط تولیدکننده به دست مصرف کننده می رسد و طبیعی است که چون واسطه ها دخالتی ندارند قیمت اجناس به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. یکی از بزرگترین امتیازات بازارهای هفتگی متعادل نگاه داشتن بهای اجناس کالاها و جلوگیری از افزایش نامتناسب قیمت هاست که این ویژگی و امتیاز به نحو مطلوب و چشمگیری در یکشنبه بازار صومعه سرا مشاهده می شود.
    *شفت، دوشنبه بازار: شفت در ۹ کیلومتری فومن واقع شده و دارای ۳ دهستان جیرده، چوبر و احمد سرگوراب است. این ناحیه از گیلان در گذشته همواره محروم ترین قشر مردم را دربرمی گرفت که البته امروزه از این محرومیت ها کاسته شده است.
    *پره سر، سه شنبه بازار: پره سر در دو طرف راه آسفالته بندرانزلی به آستارا قرار دارد. بازار پره سر در گذشته از اهمیت زیادی برخوردار بود و در روز بازار و محل آن (در گذشته) جلسه هفتگی ۱۷ تن از کدخدایان اطراف نیز تشکیل می شد. هم اکنون، گرچه بازار این شهر رونق گذشته را ندارد ولی مورد توجه و علاقه فروشندگان و مشتریان است. در این بازار به زبان های تالشی و فارسی صحبت می کنند. غیر از فرآورده های دامی که در بازار پره سر عرضه می شود، پوشاک، موادغذایی، لوازم تزئینی و وسایل منزل نیز توسط فروشندگان عرضه می شود. فروشندگان این بازار بومی، هشتپری، رضوانشهری و ساکن انزلی هستند. در گذشته بازار پره سر توسط داروغه که توسط کدخدایان محل ها انتخاب می شد، اداره و به هر یک از داروغه ها ماهانه ۴ هزار تومان پرداخت می شد.
    
    
    
    مجتبی عابدینی

/ 0 نظر / 75 بازدید