نصیرمحله منطقه ای جلگه ای ,با طول جغرافیایی 49دقیقه و 20 ثانیه و عرض جغرافیایی 49 دقیقه و 7 ثانیه در جنوب غرب شفت واقع است . رودخانه سیاهمزگی از جنوب شرقی آن میگذرد . کوه خیر سنگ در 2 کیلو متری جنوب غربی و نساء کوه در یک کیلو متری شمال آن واقع است . زبان مردم آن تالشی است . از محصولات آن برنج، ابریشم ، چای ،لبنیات و عسل است .

مالیات نصیرمحله در سال 1330 هجری 1518/32 قران بوده و در نیم فرسنگی امامزاده اسحاق (ع) واقع است . می گویند بانی این روستا نصیر خان بوده است . نصیر خان از حکمرانان منطقه در اواخر قرن سیزدهم هجری بود که خود سرانجام به عللی این روستا را ترک کرد .

نصیرمحله در مسیر جاده شفت به سیاهمزگی واقع است و حدود 8 کیلومتر با شهرستان شفت فاصله دارد . از این روستا جاده ای آسفالته به طرف دژ قلعه رودخان کشیده شده است .

نصیرمحله مرکز دوخت البسه پشمی در گذشته شفت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر گرفته از نام شخصی است که آن را ساخته است و اهالی خود را در همین محل اسکان داده بود .

نصیرمحله در گذشته مرکز یکی از دهستانهای تابع شفت بود . این محل 500هکتار برنج زار ،20 هکتار باغ چای ، و 15 هکتار توتستان دارد . سرشماری 1385 ، 803 خانوار با 3234 نفر جمعیت دارد که 2309 نفر بالای 6 سال آن باسوادند .

نصیرمحله دفتر مخابرات ،پست بانک ،خانه بهداشت ، به ورز ، مسجد ،شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستا ، برق ، گاز ، آب لوله کشی ، دبستان ، مدرسه راهنمایی و دبیرستان شبانه روزی  دارد .

از محلات آن میتوان آهنکل ، بالا چلافت ، پایین چلافت ، چوکا و شاهرز را نام برد . در این روستا روزهای چهارشنبه بازار هفتگی است . نصیر محله در سال 1135 ، 1070نفر جمعیت داشت .

یکی از مساجد قدیمی این منطقه مسجد امام حسن مجتبی (ع) است که در سال 1290 شمسی ساخته شده که بیش از یک قرن قدمت دارد .

از جاذبه های دیدنی آن میتوان با استخر زیبای آن  نام برد که در ورودی آن قرار دارد و زیبایی منحصر به فردی دارد .

منبع : کتاب تاریخچه شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: درباره نصیرمحله , عکس نصیرمحله , عکسهایی از نصیرمحله


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٧ | ٦:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

منبع : وبلاگ سه سران


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: عکسهایی از ییلاقات گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱۱ | ٦:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

«کربلایی ابراهیم کسمایی» برادر حاج احمد کسمایی بود و در پیشگامان حضور در نهضت جنگل بود. «کربلایی ابراهیم» که در مقابله با ظلم و بی عدالتی به شدت بی تاب می شد، میرزاکوچک به او لقب «کبریت خان» را داد. با شهادت میرزا کوچک جنگلی، گیلان آمادگی انجام هرگونه قیام آزادی خواهانه را داشت. اندکی قبل از شهادت میرزاکوچک، کربلایی ابراهیم کسمایی به همراه عده ای از خائنین چون احسان الله خان و حاج احمد کسمایی و سردار محیی به باکو گریخته بود ولی پس از شهادت مظلومانه میرزاکوچک به تنهایی بازگشت تا نهضت را دوباره احیا کند.[1]

روز 13 اسفند 1300ش او مشغول فعالیتهای مسلحانه با نام نهضت جنگل در فومن بود. یک دسته نظامی از رشت برای دستگیری وی عازم فومن شد.[2] نظامیان تعدادی از اطرافیان کربلایی ابراهیم را دستگیر کردند.[3]

روز 20 اسفند 1300ش کبریت خان به همراه 300 نفر مسلح و با استفاده از چند قبضه مسلسل، کسما و دو روستای نزدیک آن را فتح کرده است. او به شدت مشغول فعالیت بود و از نام و اعتبار میرزا در پیشبرد کارهایش مدد می‌جست.[4]

در روز 27 اسفند 1300ش رئیس اداره گمرکات به تهران گزارش داد که «سردار مقتدر طالشى» خان منطقه طالش نیز مشغول کمک رسانی به نیروهای «کربلائى ابراهیم» است. کربلایی ابراهیم تا این روز قشونى را مرکب از 600 نفر فراهم کرده بود.[5]

رضاخان سردار سپه که از محیط متلاطم گیلان در وقوع دوباره انقلاب بیم داشت تمام عزم خود را جزم کرد تا کربلایی ابراهیم موفق نشود عَلَم میرزا کوچک را بلند کند؛ به همین خاطر در روز 9 فروردین 1301ش یک واحد نظامی شامل 700 نفر پیاده و 2 توپ صحرایی از تهران عازم رشت کرد. غرض از اعزام نیروی مذکور جلوگیری از گسترش فعالیتهای کربلایی ابراهیم بود.[6]

سرانجام قزاقها جنگل فومن را محاصره کردند و خوانین محلى نیز افراد مسلح خود را در اختیار نیروهاى دولتى قرار دادند. همکارى موثر نیروهاى محلى که به تمام زوایاى جنگل آشنایى داشتند بالاخره موجبات دستگیرى کربلائى ابراهیم و یارانش را فراهم ساخت. در روز جمعه 17 فروردین 1301ش در عملیات مشترکی که نیروهای نظامی دولتی و خان‌های محلی انجام دادند کربلایی ابراهیم دستگیر و توسط نظامیان به رشت آورده شد.[7]

سفیر انگلیس در تهران از این دستگیری بسیار خوشحال شد و چنین نوشت که دستگیری کبریت خان «از طرفى باعث دلسردى انقلابیون و از طرف دیگر موجب برقرارى مجدد امنیت در منطقه» خواهد شد.[8]

کربلایی ابراهیم روز 23 فروردین 1301ش در رشت تیرباران شد. با شهادت او پروندة قیام سردار بزرگ اسلام شهید میرزاکوچک جنگلی به طور کامل بسته شد.[9]

[1] . کتاب گیلان، ج 2، ص 111

[2] . جنبش میرزاکوچک خان بنابر گزارش‌های سفارت انگلیس، ص 137.

[3] . همان، ص 141.

[4] . همان، ص 138.

[5] . روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج1، ص 601

[6] . جنبش میرزاکوچک خان بنابر گزارش‌های سفارت انگلیس، ص 145.

[7] . روزنامه ایران، ش 1114، ص 2.

[8] . جنبش میرزاکوچک خان بنابر گزارش‌های سفارت انگلیس، ص 150 و 151.

[9] . روزنامه اقدام، ش 25 ، ص 2.

منبع : رنگ ایمان


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: نهضت جنگل


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٠ | ۸:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

پس از ظهور اسلام که اعراب به ایران حمله کردند، با شکست سنگین یزدگرد سلسله ی ساسانیان سقوط کرد و با گسترش روز افزون دین اسلام در خاک ایران، اعراب نفوذی صد چندان به ایران پیدا کردند و سرتاسر سرزمین ایران به دست اعراب افتاد.اما یکی از مناطقی که سرسختانه در مقابل هجوم اعراب ایستادگی نمود، شمال ایران و به ویژه سرزمین گیلان بود.
در رشته کوه های جنوبی دریای کاسپی مردمانی که آنها را کاسها ، کادوس ها و آمارد ها (ساکنان گیلان و غرب مازندران امروزی) و تپوریان( ساکنین مازندران شرقی و مرکزی امروزی) تشکیل می دادند برای دفاع از وطن و استقلال خود اعراب (نه تنها اعراب بلکه تمام مهاجمان تاریخ این سرزمین) را به سرزمین خود راه ندادند و با تمام وجود و بمانند همه ی تاریخ گذشته خود استقلالشان را حفظ کردند. پس از چندی تپوریان با اعراب صلح نمودند ولی دیلمیان برخلاف تپوریان در دفاع از وطن و مقابله با اعراب بسختی ایستادگی نمودند و به دلیل پیش بینی برنامه های یورشی اعراب، به زندگی آزاد در کوهستان خود اکتفا نکردند و در فرصتهای مناسب بر اعراب تاخته و تا پای جان سعی نمودند که آنها را از خاک ایران بیرون برانند.
نخستین جنگ دیلمیان با اعراب بنا به روایتی معروف در سال 22 هجری توسط موتا سردار یا پادشاه دیلمی بود. مهتا یا موتا سردار بزرگ دیلم که از جانب گیل گیلانشاه (معروف به گاوباره که فرزند گیلانشاه بن فیروز از سلسله گاوبارگان یا گابرگان که تختگاهش فومن بود) به مقام مرزبان پتشخوارگر منصوب شد که این در زمان پادشاهی یزدگرد سوم بود. مهتا پس از جنگ نهاوند که تازیان آنرا "فتح الفتوحش" خوانده اند، سخت متأثر شد و تصمیم گرفت اعراب را از کشور ایران براند. نیت خود را با فرماندهان کل سپاه ایران که فرخان زیبندی ، سردار سپاه ری و اسفندیار فرخزاد (برادر رستم، سپهسالار معروف ایران بودکه چندی پیش در جنگ قادسیه به دست اعراب کشته شده بود) سردار سپاه آذربایگان در میان گذاشت و آنان را به همکاری دعوت کرد. آنان نیز این دعوت را پذیرفتند. اما سپهسالاری همه این لشکر و فرماندهی جنگ به عهده موتا پیشوای دیلمیان بود. آنان با هم متحد شدند و فرماندهی مهتا -که مقام مرزبانی پتشخوارگر بود- را پذیرفتند و به تمرکز نیروها در حوالی دشتبی(دستبی یا دشتپی) و تقسیم وظایف پرداختند و همگی آماده یورش به اعراب شدند.
در این هنگام حکمرانی همدان بر عهده نعیم بن مقرن بود و بنا داشت پس از تحکیم موقع خود به سوی ری بتازد و آنجا را تصرف کند. در این هنگام یزدگرد غرب ایران را رها کرده و واگذار کرده بود. نعیم بن مقرن که آمادگی و گرد آمدن این لشکرها را شنید ، به سختی هراسناک شد و نامه ای به عمر خلیفه دومشان نوشت. وی با تمام قوایش از همدان گریخت و مهتا نخستین حمله را به قوای اعراب در دشت «دستبی(دشتبی)» انجام داد.
در ناحیه «واجرود» و به روایتی در منطقه «داکان و جرندف» که بین قزوین و همدان واقع است جنگیسخت در گرفت که طبری در توصیف این جنگ در کتابش می گوید در سختی بزرگی، تلفات و جانکاهی کمتر از جنگ نهاوند نبود. افراد زیادی از دو قوا از دست رفتند که از جمله آنها مهتا فرمانده کل قوای سه گانه ایرانیان و امیر دیلمیان بود که بر سر ایمان خود و میهن پرستی به خاک افتاد تا خاک میهن را به مهاجمان ندهد.( البته به روایتی دیگر در ابتدا این جنگ را مهتا و یارانش به سود خویش به پایان بردند و اعراب را در محاصره قرار دادند. ولی نعیم بن مقرن با رشوه دادن و خریدن یک قوم کوچک نیروهای خود را در یکی از شبها به پشت نیروهای ایرانی رساند و با باز کردن آب سد در سرمای اوایل زمستان موجب کشته شدن مهتا شد).
کشته شدن مهتا باعث شد که سپاه ایران تاب ایستادگی نیاورده ، به سرعت پراکنده شوند و هر دسته راه ولایت خود پیش گرفت.لشکریان فرخان زیبندی به سوی ری و لشکریان اسفندیار فرخزاد به جانب آذربایجان راه پیش گرفتند. جنگجویان دیلم نیز عقب نشینی کرده و در ناحیه «ابهررود» به تجدید قوا پرداختند و به خاطر میهن و به یاد مهتا دوباره آماده پیکار شدند و به جنگ پرداختند و البته این نبرد نیز چاره ای درپی نداشت و به پیروزی اعراب منتهی شد. اما دیلمیان به فرمان پادشاه گیل گیلانشاه به جنگهای دفاعی و یورشی ادامه دادند.گرچه این جنگ به شکست منتهی شد و سردار دیلمی به خون غلتید، ولی نام دیالمه و رشادتها و دلیری های آنان را برای همیشه در تاریخ ایران پر آوازه و ماندگار ساخت.
به نظر میرسد نام حقیقی سردار آن روزگار گیلان « مهتا » بوده که عرب آن را « موتا » دانسته و در اشعار و روایات یا تاریخ به همان صورت موتا ثبت شده است.

منابع:
کتاب "مسالک و ممالک ابن خرداذبه"
کتاب "تدوین رافعی"
کتاب "گزیده ای از تاریخ بلوک دشتابی"تالیف فرهادسماواتی
کتاب "تاریخ خانی" نویسنده: علی بن شمس الدین بن حاجی حسین لاهیجی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تاریخ گیلان , تاریخی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٠ | ٧:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

عکس : گیلان دیروز


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: گیلان قدیم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٩ | ٦:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

یکشنبه بازار صومعه سرا یک بازار محلی است که در آن مردم روستا های مخالف شهرستان و مردم شهر کالا های خود را در این بازار به صورت مستقیم به مردم عرضه میکنند، یک شنبه بازار صومعه سرا یکی از قدیمی ترین بازار های محلی استان گیلان می باشد که سابقه ای دیرینه دارد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: بازار های گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۸ | ٧:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

پیش از کاوش های باستان شناسان در گیلان، آگاهی کمی از تاریخ گیلان وجود داشت و لی حالا که کاوش های باستان شناسی به شیوه علمی انجام شده، روشن شده که گیلان پیش از ورود آریائیان دارای فرهنگ و تمدن درخشانی بوده است.

با استفاده از از نشانه ها و علایمی که مردم دوران پیش از تاریخ از خود به یادگار می گذاشتند مشخص شده که انسان ها در دوران پیش از تاریخ در گیلان حضور داشته اند.

دوران پیش از تاریخ به دو دوره عصر سنگ و عصر فلز تقسیم می شود. عصر سنگ دوره ای است که سنگ تنها ابزار برای شکار و دفاع به شمار می آمد شمل سه دوره است:

1-کهن سنگی ( بین یک میلیون تا 10000سال پیش از میلاد)

2-میان سنگی(بین 2 تا 5هزار سال پیش از میلاد)

3-نوسنگی( بین 5هزار تا 2500سال پیش از میلاد)

. و عصر فلز دوره ای است که انسان فلز را در کنار دیگر ابزار آلات مورد استفاده قرار داد که آغاز این دوره از پیدایش مس که 4500 سال پیش رخ داد شروع میشود.

باستان شناسان اگرچه درباره حضور انسان در گیلان در دوران پیش از تاریخ در گیلان تردیدی ندارند، ولی نحوه ورود آن ها به این سرزمین و فعالیت های ایشان مورد بحث کارشناسان است.در کاوش های باستان شناسی موارد کمی از عصر سنگ یافت شده وموارد بسیار دیگری از عصر فلز پیدا شده که بیشتر متعلق به دوران آهن است. کمبود آثار عصر سنگ در گیلان این تاریخ را در تیرگی برده ولی ردپای انسان را میتوان از دوره سنگ یافت. باستان شناسان پس از کاوش در غارهای جنوب دریای کاسپین به نشانه های زیادی از عصر سنگ دستیافتند و این غارها پس از سپری شدن آخرین دوره ی یخ بندان و فرارسیدن دوره های بارانی و گرم که در پی آن سطح آب دریای کاسپین در پی تبخیر زیاد پایین رفت از زیر آب بیرون آمده اند. روزگاری که انسان ها در جنوب دریای کاسپین در غارهای عصر سنگ می زیستند آب دریا تا پای کوهای البرز می رسید. از جمله غارهای عصر سنگ میتوان به سه غار با نماهای کمربند، هوتو و علی تپه اشاه کرد که در این بین غار هوتو اهمیت خاصی دارد. در این غار(هوتو) استخوان های فسیل شده ی انسان های متعلق به 75000 ال پیش پیدا شده وسه اسکلت و جمجمه ای که در این غار پیدا شده متعلق به انسان جدید و کاملی تعلق دارند که تنها در کرانه های دریای کاسپین پیدا شده و احتمال داده میشود که آن ها اجداد مستقیم بشر باشند.

جهت خواندن مطالب بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تاریخ گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٧ | ٩:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
******
شیرین قورمه یکی از چندین غذای سنتی و محلی گیلانی‌هاست.

مواد اولیه: گوشت خردشده: ۵۰۰ گرم قیسی: ۲۵۰ گرم پیاز ریز شده: یک عدد نمک، فلفل، زردچوبه و روغن: به میزان لازم زعفران: در صورت تمایل به میزان لازم طرز تهیه: * گوشت را به همراه سه پیمانه آب روی حرارت بگذارید. زمانی که جوش آمد کف روی آن را گرفته و بعد با حرارت ملایم سه ساعت بپزید. * پس از دو ساعت نمک، فلفل و زردچوبه را به گوشت اضافه کرده تا یک ساعت هم با نمک و فلفل بپزد. * سه قاشق غذاخوری روغن را در تابه‌ای گرم کرده، پیاز را در آن تفت داده، کمی که طلایی شد قیسی‌ها را به پیاز اضافه کرده و چند دقیقه دیگر تفت دهید. * پس از دو و نیم ساعت که گوشت پخت مخلوط پیازداغ، قیسی و زعفران را به آن اضافه کرده و بگذارید خورش جا بیفتد. نکته در صورت تمایل می‌توانید ۱۰۰ گرم آلو و ۵۰ گرم کشمش پلویی را با قیسی به خورش اضافه کنید تا خورش کمی مزه ملس پیدا کند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: غذایی های گیلانی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٦ | ۸:٢٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

امامزاده ابراهیم یک امامزاده مدفون در شهرستان شفت استان گیلان است، که شهرت زیادی دارد، طوری که مردم آن را ابالفضل گیلان می نامند.آرامگاه امامزاده ابراهیم از جاذبه های زیارتی و تاریخی روستاهای گیلان است و علت اصلی شکل گیری آن به شمار می‌رود. بنای امامزاده، در طی سال‌های دراز، چندین بار بازسازی شده است.

در حال حاضر این بنا، به مساحت ۳۰۰ متر، در چهار طبقه احداث گردیده و شامل مسجد، صحن، سرویس بهداشتی، مهمانپذیر و فضای باز است. از مهم‌ترین جاذبه های طبیعی روستای امامزاده ابراهیم، جاده مسیر دسترسی به آرامگاه امامزاده است. این مسیر از جلگه‌ای زیبا با شالیزارها، خانه ها، رودخانه ها و کوهپایه های جنگلی  عبور می‌کند و در انتها به روستای امامزاده ابراهیم می‌رسد که بافت مسکونی  جالب توجه و بسیار دیدنی دارد.

ضمن تشکر از دوست عزیزم آقا مجتبی غلامعلی ساکن آلمان که ماه گذشته به امام زاده ابراهیم سفر کرده بودند و این تصاویر را برای بنده ارسال کردند، امیدوارم که شما عزیزان از دیدن این تصاویر لذت ببرید

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: امام زاده ابراهیم (ع) و امام زاده اسحاق (ع) شهرستا , اماکن زیارتی شهرستان شفت


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٥ | ٩:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

روستای بیتم هم اکنون یکی از روستاهای تابعه شهر شاندرمن استان گیلان میباشدکه در پای کوه قرار دارد و مرکز نایب الحکومه است وبه معنی بدون رطوبت یا کم رطوبت می باشد.

وامااین بنا از خانه های زیبا و قدیمی و تاریخی که در کل تالش شاید منحصر به فرد باشد روزگاری مقر حکومت محلی وحاکم منطقه ای شاندرمن بوده است.
این بنای زیبا قدمتی ۱۵۰ سال ثبت گردیده ولی برخی محلی ها دیرینگی ان را ۲۵۰ سال میدانند.ساکن اصلی ان رحیم خان(رحیمی )میباشد که در زمان ناصرالدین شاه به رحیم خان عنوان سرهنگ اعطاء میگردد و ایشان بعنوان حاکم شاندرمن اقدام به ساخت دارالحکومه در بیتم مینماید.

این بنا در دو طبقه با ۲۲ اتاق و هرطبقه با سالنی به گنجایش ۲۰۰ نفر بازیربنایی در حدود۴۷۰ مترمربع درهر طبقه ساخته شده است .در ساخت دیوارها ازخشت قدیمی استفاده شده که در نزدیکی محل مربوطه کار پخت انجام گرفته است .عرض دیوارها درطبقه اول در حدود یک متراست که در طبقه فوقانی کمتر شده است.در ساخت دربها و پنجره ها از چوب آزاد و ملچ وگردو استفاده شده وهمچنین بالکن سراسری که در زبان محلی تلار نامیده میشود چوبی میباشد. سقف خانه در زمان ساخت لت بوده که در سال ۱۳۴۰ با حلب جایگزین میشود.

محوطه بنا سنگفرش بوده که قسمتی از آن هنوز باقی است. لازم به یادآوری است که تمام دربها و پنجره ها ، طارمی ها، تیرهای سقف در قسمت دامنه خراطی شده و کار دست می باشند.

گفته می شوداین ساختمان به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است ولی فقط از ان استفاده شخصی می شود در حالی که می توان از ان اثر تاریخی به شکل های مختلف و از جمله به عنوان یک موزه میراث روستایی و یا یک موزه مردم شناسی برای شهرستان ماسال و یا حتی کل تالش و یا حداقل برای بخش شاندرمن استفاده نمود تا بدین وسیله بتوان گردشگران زیادی را به آن جا کشاند.

منبع :سایت کرکان بندر انزلی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: بناهای قدیمی گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۳ | ۸:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

سیر ترشی(گیلان) 7 ساله ( که کاملاً شیرین و سیاه شده ) خاصیت داروی دارد .

افسانه سیر ترشی 7 ساله حقیقی بود! قدیمی‌ها می‌گفتند سیر ترشی 7 ساله بیماری‌های زیادی را درمان می‌کند. امروز پژوهشگران هم بر این موضوع تاکید دارند. پژوهشگران علوم تغذیه می‌گویند سیر خام یا پخته یا پودر سیر به اندازه عصاره سیر کهنه در درمان فشارخون موثر نیست. نتایج تحقیقات آنان نشان می‌دهد مصرف سیر در کنار داروهای رایج، می‌تواند موجب کاهش فشار خون بالا شود. سیر اثر ضد افزایش فشار خون دارد، چرا که باعث تولید مواد شیمیایی اکسید نیتریک و سولفید هیدروژن که به رگ‌های خونی کمک می‌کنند، می‌شود.
مهم‌ترین ماده موثر موجود در سیر که فواید زیادی دارد، ترکیب‌های آروماتیک سیر است. معمولاً ترکیب‌های گوگردی و معطر بیشتر سیرترشی‌ها با گذر زمان چندان دچار تغییر نمی‌شوند؛ بنابراین خاصیت سیرترشی‌های بودار، تا حد زیادی نزدیک به خاصیت سیر تازه است. پس اگر هدف شما از مصرف ترشی، فقط لذت بردن از طعم مطلوب آن نیست و می‌خواهید از خواص آن هم بهره‌مند شوید، باید انواعی از این محصول را که بوی بیشتری دارد، انتخاب کنید. نکته مهم دیگر این است که هنوز تحقیق جامع و کاملی درباره خاصیت سیرترشی‌هایی که یک سال، 7 سال یا 20 سال می‌مانند، انجام نشده است و نمی‌توانیم بگوییم خاصیت سیرترشی یک ساله بیشتر از نوع 5 ساله آن است یا نه. بد نیست بدانید که اگر سیر تازه را هم بپزید یا سرخ کنید و مقدار زیادی از بوی آن در طول فرآیند پخت از دست برود، به طور حتم مقدار زیادی (حدود 40 تا 70 درصد) از خاصیت آن هم از بین می‌رود.

به ‌طور کلی، حداقل بیش از 30 خاصیت دارویی برای سیر، شناسایی شده است؛ آثار ضدمیکروبی، ضدویروسی، ضدسرطانی و هضم‌کنندگی غذا، جزو مهم‌ترین آثار شناخته‌شده این گیاه هستند. در حال حاضر، صدها کارخانه داروسازی در سراسر دنیا با استفاده از سیر تازه، قرص یا داروهای سیر را برای کاهش تری‌گلیسرید، کلسترول، فشار و قندخون یا پیشگیری از چسبندگی پلاکت‌ها (غلیظ شدن خون) تولید می‌کنند. می‌توان گفت مصرف سیر تازه یا سیرترشی‌های بودار برای بدن مفید است و می‌تواند به خنثی کردن سم‌های کبدی و تسهیل در فرآیند هضم غذا کمک کند

عکس و متن : آقای مرتضی مهرپرور

گردآورنده : مهدی پور( نصیرمحله)


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: محصولات محلی گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۳ | ٧:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

دومین رود بلند ایران سفیدروداست. از ترکیب دو رود شاهرود و قزل اوزن که در شهر منجیل به هم می پیوندند شکل می‌گیرد و تا ریختن به دریای کاسپین عرض استان گیلان را می‌پیماید. آب جمع شده پشت سد منجیل را این دو رود تشکیل می دهند.

از منجیل تا ساحل دریا همه جا سپیدرود به سمت شمال شرقی جاری و جریانش سریع و مقدار آب آن زیاد است. از منجیل تا گندلان بستر آن بین دو کوه و بسیار باریک و از این نقطه به بعد دلتای وسیعی با شعبات زیاد تشکیل داده شعبه اصلی آن در حسن کیاده به دریای کاسپین میریزد.نام بومی آن به ویژه در شهرستان رودبار ، اسپه می‌ باشد که در زبان تاتی و تالشی سفید معنی می‌دهد. از نام های دیگر سپید رود در گیلان می توان به ایسپارو، سیبدورو، سیودورو اشاره نمود.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: رودخانه های گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢ | ٦:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: گالری عکس گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢ | ٥:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.