نصیرمحله منطقه ای جلگه ای ,با طول جغرافیایی 49دقیقه و 20 ثانیه و عرض جغرافیایی 49 دقیقه و 7 ثانیه در جنوب غرب شفت واقع است . رودخانه سیاهمزگی از جنوب شرقی آن میگذرد . کوه خیر سنگ در 2 کیلو متری جنوب غربی و نساء کوه در یک کیلو متری شمال آن واقع است . زبان مردم آن تالشی است . از محصولات آن برنج، ابریشم ، چای ،لبنیات و عسل است .

مالیات نصیرمحله در سال 1330 هجری 1518/32 قران بوده و در نیم فرسنگی امامزاده اسحاق (ع) واقع است . می گویند بانی این روستا نصیر خان بوده است . نصیر خان از حکمرانان منطقه در اواخر قرن سیزدهم هجری بود که خود سرانجام به عللی این روستا را ترک کرد .

نصیرمحله در مسیر جاده شفت به سیاهمزگی واقع است و حدود 8 کیلومتر با شهرستان شفت فاصله دارد . از این روستا جاده ای آسفالته به طرف دژ قلعه رودخان کشیده شده است .

نصیرمحله مرکز دوخت البسه پشمی در گذشته شفت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر گرفته از نام شخصی است که آن را ساخته است و اهالی خود را در همین محل اسکان داده بود .

نصیرمحله در گذشته مرکز یکی از دهستانهای تابع شفت بود . این محل 500هکتار برنج زار ،20 هکتار باغ چای ، و 15 هکتار توتستان دارد . سرشماری 1385 ، 803 خانوار با 3234 نفر جمعیت دارد که 2309 نفر بالای 6 سال آن باسوادند .

نصیرمحله دفتر مخابرات ،پست بانک ،خانه بهداشت ، به ورز ، مسجد ،شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستا ، برق ، گاز ، آب لوله کشی ، دبستان ، مدرسه راهنمایی و دبیرستان شبانه روزی  دارد .

از محلات آن میتوان آهنکل ، بالا چلافت ، پایین چلافت ، چوکا و شاهرز را نام برد . در این روستا روزهای چهارشنبه بازار هفتگی است . نصیر محله در سال 1135 ، 1070نفر جمعیت داشت .

یکی از مساجد قدیمی این منطقه مسجد امام حسن مجتبی (ع) است که در سال 1290 شمسی ساخته شده که بیش از یک قرن قدمت دارد .

از جاذبه های دیدنی آن میتوان با استخر زیبای آن  نام برد که در ورودی آن قرار دارد و زیبایی منحصر به فردی دارد .

منبع : کتاب تاریخچه شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱٧ | ٦:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

ضمن تشکر از آقای ساسان سنایی که این عکس را ثبت نموده اند  ،بنده این

عکس را به همه ارادتمندان و علاقمندان و دوستداران به حضرتش تقدیم میکنم

با تشکر : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/۱٤ | ۸:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

پس از طی حدود پانزده کیلومتر از شهر رستم آباد به منطقه ای زیبا و بکر می‌رسید که چشم انداز زیبایش چشم‌ها را به خود خیره می‌نماید، این منطقه زیبا سلانسر نام دارد.
ییلاق سلانسر هزار و دویست و پنجاه متر از سطح دریا ارتفاع دارد که در بلندای ان علفزار هایی زیبا نظر هر بینده ای را جلب می‌نماید و همچنین درختانی تنومند که در دامنه ییلاق قرار دارند منظره ای زیبا را خلق کرده اند که در طبیعت مه گرفته این ییلاق با شکوه بهشتی کوچک را فراهم نموده است.
این ییلاق از سمت غرب با دره سفید رود همسایه است که هوای معتدل و نسیم ملایم جلگه ای برخاسته از جلگه گیلان گرد شادابی خاصی به بازدیدکنندگان این منطقه می‌بخشد. تابستان خنک ، طبیعت همیشه سرسبز و ارتفاع این ییلاق از ویژگی‌های بارز این مکان رویایی می‌باشد.
این منطقه زیبا با وجود طبیعتی چشم نواز و کوهستان هایی با انبوه درختان و چشمه سار‌های پر آب و همچنین مردم شجاع و مهمان نوازش هر ساله میزبان گردشگران زیادی از جای جای کشور عزیزمان می‌باشد.
که برای بسیاری از گردشگران جای تعجب و شگفتی است که این طبیعت زیبا چطور  ییلاق سلانسر علاوه بر داشتن طبیعتی زیبا از آثار تاریخی فراوانی نیز برخوردار است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/۱۳ | ٦:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()


روستای رینه یکی از روستاهای زیبای دهستان ییلاقی ارده از توابع بخش پره سر و در ارتفاع ۱۱۴۵ متری سطح دریا بروی کوه بلند معروف به قلعه کول واقع شده است.در شمال این روستا  رودخانه شفارود و در جنوب آن رودخانه ماف محله جاری است.


جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/۱٢ | ۸:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

زیباترین ولادت: تنها کسی که در داخل خانه خدا بدنیا آمد، اوست.

زیباترین نام: بنا بر روایات متعدد، نام علی مشتق از نام خداست.

زیباترین معلم: علی تربیت شده دست پیامبر (ص) بود.

زیباترین سخنان: به تعبیر بسیاری از بزرگان، نهج البلاغه برادر قرآن کریم است

ولادت مولی الموحدین امیرالمومنین حیدر کرار شیر خدا مولود کعبه وفرا

رسیدن روز پدر را خدمت شما دوستان تبریک و تهنیت عرض میکنم.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/۱۱ | ٤:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

روستای فوشه که در جنوب غربی شهرستان فومن قرار گرفته یکی از روستاهای همجوار قلعه رودخان 82 کیلومتر مربع مساحت دارد که از جنوب و جنوب غربی و غرب به جنگلها و ارتفاعات وکوهستانهای زیبا و از شرق و شمال شرقی به روستاهای حیدر آلات و قلعه رودخان منتهی می شود.

روستای فوشه همچون نگینی درخشان در قلعه رودخان شهرستان فومن می درخشد و هر ساله میزبان مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.

اگر از سمت فومن برای گذراندن یک روز خوش و به یاد ماندنی به طرف قلعه رودخان حرکت کرده باشید پس از گذشتن از بازار قلعه رودخان و در فاصله 400 متری بازار در سمت راست تابلویی مصور با عنوان روستای فوشه نظر هر مسافر و گردشگر را به خود جلب می کند.

در این تابلو چشم تنها بخش کوچکی از زیبایی های روستای فوشه را به تصویر می کشد، این روستا دارای چشم اندازهای خدادادی و چشم نواز که هر مسافر یا گردشگری را که وارد این روستا می شود غیر ممکن است که در مسافرت آینده خود این روستا را برای گذراندن یک روز خوش و زیبا انتخاب نکند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/۱۱ | ۳:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

********

دیلم خا  مثل عه بلبل بوخونم

سَر هَر دار بنشم گل دَخونم

لَه لَه فریاد ژَنه با دَرد و با سوز

ک تا من  تالش و  تالش بومونم

برگردان فارسی

دلم می خواهد که به مانند بلبل آواز سر دهم 

به روی شاخه درخت بنشینم و گل را صدا بزنم

نی با سوز و آه فریاد میزند

که تا زنده هستم اصالت خود را حفظ نمایم  و تالش بمانم

شعر : آقای حسن لطفی

عکس : آقای علی جعفری

ترجمه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/۱٠ | ٦:٥٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

روستای سقالکسار یکی ازروستاهای زیبای استان گیلان است که در دهستان لاکان از بخش مرکزی شهرستان رشت قرار گرفته است، این روستا 15 کیلومتر با شهر رشت فاصله دارد، واژه‌ی سقالکسار به‌معنای محل آب خوردن پرندگان است.

در سال‌های گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌آمدند و از چشمه‌ی موجود در آن آب می‌خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است.

برکه سد خاکی سقالکسار در این روستا از چشم‌انداز بسیار خوبی برخوردار است و همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. مساحت این برکه 15هکتار و روستای سقالکسار به برکت وجود این برکه و دیگر منابع طبیعی زیبا از طرفداران زیادی برخوردار است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/٩ | ۸:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

ازجمله باور های مردم سرزمین گیلان وهمچنین مازندران مربوط به مرغنه(تخم مرغ) می باشد.یکی از این باورها ارتباط با چشم زخم دارد.

به عنوان مثال اگر کسی دچار مرضی(غالبا سرماخوردگی) شود در باور ما به علت حسناتی که دارد به او چشم زخم زده اند در این زمان شخصی نام تمام افرادی را که در طی چند روز اخیر او را دیده اند را بر روی تخم مرغ می نویسد و به ازای هر اسم خطی بر روی تخم مرغ میکشد .بعد از آن دو سکه را در دو طرف مرغنه قرار می دهند و پس از آن نام تمام افرادی را که در هنگام خط کشیدن برده شد تکرار می کنند و به ازای عر اسم بوسیله سکه ها مرغنه را فشار می دهند.پس از اینکه تخم مرغ شکست مشخص می شود که چه کسی به بیمار چشم زخم زده است پس از آن خاک زیر پایش را و یا نخی از لباسش را آتش می زنند تا چشم زخم بی اثر گردد.

همچنین در فرهنگ عامه‌ی گیلانی‌ها ده‌ها چیستان و ضرب‌المثل و کنایه برای تخم‌مرغ وجود دارد، مثلاً: «فل پوشت مورغانه پیدا کودن» (زیر توده‌های شلتوک تخم‌مرغ پیدا کردن) که خوش‌شانسی و خوش‌بیاری را تداعی می‌کند.

گیلانی‌ها خورشت «باقلا قاتوق» بدون تخم‌مرغ را توهین به خود حساب می‌کنند و برایش شعری بدین مضمون دارند: «باقلا قاتوق بی‌مرغانه/ هفتا الاغ تی مهمانه» (خورشت باقلی بدون تخم‌مرغ/ هفت الاغ مهمان توست). در گذشته در ایام عید نوروز یکی از بازی‌های متداول در هر کوی و برزن در سرتاسر گیلان «مورغانه جنگ» (جنگ تخم‌مرغ) بود.

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/۸ | ۸:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

کشتی مسافری ـ تفریحی میرزا کوچک‌ خان در سال های اخیر برای اهداف توسعه گردشگری دریایی در دریای خزر به کارگرفته شده است. این کشتی تفریحی نقطه عطف توسعه گردشگری دریایی و اولین شناور مسافری و تفریحی در دریای خزر است که با اهداف گردشگری دریایی وارد این عرصه شد کشتی گواهینامه های دریانوردی را از مراجع ذی صلاح دارد و با امکانات و تجهیزات اقامتی و پذیرایی مناسب میزبان میهمانان علاقه مند به تجربه شبی به یادماندنی در دریای خزر است.

کشتی مسافرتی- تفریحی میرزا کوچک خان که در سال ۱۹۷۱ در ژاپن ساخته شده دارای ۵ طبقه، ۷۴ متر طول، ۱۲ متر عرض، ۲۰ متر ارتفاع و۲۶ کابین درجه یک و دو، با گنجایش حدود ۲۵۰ مسافر است. این کشتی می تواند بین استان های ساحلی و خارجی تردد کند و مرکز اقامتی آن در حد هتل ۴ ستاره است. مهم ترین اهداف فعال کردن این کشتی ایجاد مسافرت های تفریحی دریایی بین شهرهای ساحلی گیلان و سایر استان های ساحلی شمال کشور و فراهم آوری زمینه سفرهای دریایی به کشورهای حاشیه خزر است. این کشتی در بنادر انزلی، آستارا و کیاشهر دارای اسکله بوده و پهلو خواهد گرفت.

کشتی میرزا کوچک‌ خان اکنون تنها در تابستان با سفرهایی ۴ ساعته در ۱۰ مایلی از سواحل استان گیلان فعال است این سفرهای‌ کوتاه عموما پنجشنبه ‌شب‌ها برای عموم مردم و از ساعت ۲۰ تا ۲۴ برگزار می‌ شود.
با آغاز حرکت کشتی، گروه موسیقی شروع به نواختن می‌ کند و فضای بسیار مطلوب و شادابی را برای مسافران و گردشگران به وجود می ‌آورد و تا پایان دریانوردی نوای موسیقی در فضای کشتی طنین‌انداز است.
استفاده و بهره‌ برداری از فضاهای بسیار مطلوب کافی ‌شاپ در پایین‌ترین نقطه کشتی و اختصاص کابین‌های اقامتی داخل کشتی به میهمانان غیربومی برای اقامت شبانه از دیگر امکاناتی است که مسافران می ‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

منبع : همگردی

جمع آوری و تنظیم  مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/٧ | ۸:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

استان زیبای گیلان مهمترین منطقه‌ ایران است و این استان سرسبز و زیبا را هیچ قلمی

یارای توصیف نیست و فقط باید به نظاره نشست.

چشم اندازها و مناظر طبیعی استان گیلان به قدری پرجلوه و با شکوه هستند که توان

توصیف را از هر کس گرفته و فقط دیدن را یادآور می ‌شوند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر از گیلان زیبا لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/٦ | ۸:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

سیاه‌مزگی از روستاهای بخش احمدسرگوراب شفت و در 17 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده است.

علی‌سرا، توسه، خرم‌کش و مزگدا از روستاهای منطقه سیاه‌مزگی شفت محسوب می‌شوند که دارای طبیعت بکر و بسیار زیبا است.

جلوه طبیعت روستاهای شفت به ویژه منطقه سیاه‌مزگی همواره چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند گویا خداوند با وسواسی خاص و زیبا کوه‌ها، مراتع و چشمه‌های جوشان آن را در کنار هم آفریده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/٥ | ٧:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

دوشنبه بازار یکی از بازارهای محلی است که درروزهای دوشنبه  هرهفته درشهر شفت برپا شده و فروشندگان وخریداران،اجتماع نموده وبه دادو ستد و خرید و فروش کالا، می پردازند.دراین بازار مردم محلی وکسبه ی شهرستانهای همجوار، انواع محصولات تولیدی خود و تولید دیگران را عرضه می نمایند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٢/۳ | ٩:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
  • قیمت دلار | تبادل اطلاعات