نصیرمحله منطقه ای جلگه ای ,با طول جغرافیایی 49دقیقه و 20 ثانیه و عرض جغرافیایی 49 دقیقه و 7 ثانیه در جنوب غرب شفت واقع است . رودخانه سیاهمزگی از جنوب شرقی آن میگذرد . کوه خیر سنگ در 2 کیلو متری جنوب غربی و نساء کوه در یک کیلو متری شمال آن واقع است . زبان مردم آن تالشی است . از محصولات آن برنج، ابریشم ، چای ،لبنیات و عسل است .

مالیات نصیرمحله در سال 1330 هجری 1518/32 قران بوده و در نیم فرسنگی امامزاده اسحاق (ع) واقع است . می گویند بانی این روستا نصیر خان بوده است . نصیر خان از حکمرانان منطقه در اواخر قرن سیزدهم هجری بود که خود سرانجام به عللی این روستا را ترک کرد .

نصیرمحله در مسیر جاده شفت به سیاهمزگی واقع است و حدود 8 کیلومتر با شهرستان شفت فاصله دارد . از این روستا جاده ای آسفالته به طرف دژ قلعه رودخان کشیده شده است .

نصیرمحله مرکز دوخت البسه پشمی در گذشته شفت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر گرفته از نام شخصی است که آن را ساخته است و اهالی خود را در همین محل اسکان داده بود .

نصیرمحله در گذشته مرکز یکی از دهستانهای تابع شفت بود . این محل 500هکتار برنج زار ،20 هکتار باغ چای ، و 15 هکتار توتستان دارد . سرشماری 1385 ، 803 خانوار با 3234 نفر جمعیت دارد که 2309 نفر بالای 6 سال آن باسوادند .

نصیرمحله دفتر مخابرات ،پست بانک ،خانه بهداشت ، به ورز ، مسجد ،شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستا ، برق ، گاز ، آب لوله کشی ، دبستان ، مدرسه راهنمایی و دبیرستان شبانه روزی  دارد .

از محلات آن میتوان آهنکل ، بالا چلافت ، پایین چلافت ، چوکا و شاهرز را نام برد . در این روستا روزهای چهارشنبه بازار هفتگی است . نصیر محله در سال 1135 ، 1070نفر جمعیت داشت .

یکی از مساجد قدیمی این منطقه مسجد امام حسن مجتبی (ع) است که در سال 1290 شمسی ساخته شده که بیش از یک قرن قدمت دارد .

از جاذبه های دیدنی آن میتوان با استخر زیبای آن  نام برد که در ورودی آن قرار دارد و زیبایی منحصر به فردی دارد .

منبع : کتاب تاریخچه شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱٧ | ٦:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

 

واتمَه خَیفَه مَشع تع نای دِواره

واتشَه بی شِن اِم رسم روزگاره

واتمه گیریه بی اِشته شوره زار بو

واتشه اَدِنیا گیریه لاله زار ه

واتمه ماسال بی اِشتِ سوت وکور بو

واتشه مَبرم نومم کع بر قراره

برگردان فارسی

به تو گفتم حیف است نرو ،  دوباره بر نمیگردی

گفت که باید بروم که این رسم روزگار است

گفتم ببلاق بی تو به  شوره زاری تبدیل خواهد شد

گفت که در آن دنیا ییلاق لاله زار خواهد شد

گفتم که ماسال بی تو سوت و کور می شود

گفت گریه نکن نامم همیشه برقرار خواهد بود

ابیاتی از  سر کار خانم  زلیخا صبا

تهیه و ترجمه : مهدی پور(وبلاگ نصیرمحله)

 ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٧ | ٦:٢۱ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

مهرداد فیاض ، نمایشنامه نویس ، فیلم نامه نویس ، هنرمند تأتر وتلویزیون در19مهرماه1344 در روستای چلمه سرای ماسال در یک خانواده مذهبی ومتدین وفرهنگی پا به عرصه وجود گذاشت از زمان نوجوانی شور وشوق بازیگری وهنر در وجودش جوانه زد .با توجه به عدم امکانات ومحرومیت منطقه برای شکوفایی استعدادهای درخشان با تحمل مشقات طبیعی محیط های بسته همچنان به فعالیت خود ادامه داد .

در سال 1360 به تشویق وترغیب یکی از فرهنگیان به نام داوودزاده نمایشنامه «خودکشی »را که خود نوشته وکارگردانی می کرد ، بازی کرد .فیاض می گوید : با تشویق یکی از از دبیران ادبیات در دبیرستان به نام فرامز مسرور وترغیب ایشان شروع به نوشتن نمایشنامه کردم وروز به روز بر این کار مسلط تر شدم اولین نمایشنامه مهرداد فیاض «شهادت است » که حکایت گرجریان انقلاب بود .نمایشنامه هایی که نوشت وبه اجرا درآورده عبارتند از : شهادت 2-انتظار 3-مرگ فقرا 4-غرض ها تیره دارد دوستی را 5-خودکشی 6-چوبه دار 7- خواستگاری 8-ماجرای روستای ما 9-چرا عاقل کندکاری.

مهرداد فیاض در کنار نمایشنامه نویسی وبازیگری به کار فیلم سازی نیز روی آورده ومدتی با سوپر 8کار کرده که به علت عدم امکانات وکم توجهی کارهایش نیمه تمام ماند .دو فیلم مستند «پنیر تالش وکوچه »حاصل این تلاش است ، آنگاه به فیلم سازی ویدئویی پرداخت 1-فیلم های خواستگاری تا 4حلقه فیلم برداری شد که به علت عدم امکانات مالی متوقف گردید 2-فیلم مستند «دنگی حلوا»برای اولین بار توسط مهرداد فیاض ساخته شد که در استان مقام اول را احراز وبعدها برخی از آن کپی برداری وتقلید کردند وبه دریافت لوح تقدیر نایل آمده 3-فیلم ویدئویی «1=1»که ساخته اوست همچنین فیلم نامه «رجعت » وهدیه ای برای معلم در تجلیل از بازنشستگان از کارهای دیگر این هنرمند خوش نام وپرتلاش است .« مهرداد فیاض » دوباره به دریافت دیپلم افتخار نایل گشت : در مرداد 76وتیرماه 77 ) ، سه لوح تقدیر در جشنواره استانی در قسمت کارگدانی ونویسندگی در نمایشنامه « خود کشی»در استان را به خود اختصاص داد ضمناً به دریافت لوح تقدیر رتبه اول نمایش نامه نویسی (400/2000 8/8//75 ) نایل آمد ( تیر 77 وفروردین 74) .

این هنرمند اولین بار در سال 1370در برنامه روستا ،شبکه 2به کارگردانی مهران آزاده وتلویزیون استان هنرنمایی کرد ویک بار نیز در رادیو ، او همچنان به فعالیت در صدا وسیمای مرکز گیلان مشغول است ودراین راستا همواره به احیای فرهنگ غنی وپربار سرزمین تالش می پردازد .

کاری از سرکار خانم حاجتی

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٦ | ٦:٤٠ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()


توتکابن در حدود شانزده کیلومتری شمال شرقی شهر رودبار و حدود دو کیلومتری مشرق رستم‌آباد و در حدود دوازده کیلومتری مغرب کوه دُرفک قرار دارد. این شهر از دو قسمت بالامحله و پایین‌محله تشکیل شده و با پلی که بر روی سفیدرود احداث شده‌است به راه اصلی قزوین - رشت می‌پیوندد. پیش از ساخت پل، راه پیوند توتکابن با جاده اصلی با قایق بود.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٥ | ٦:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

ییلاق برن از توابع بخش مرکزی شهرستان رضوانشهر می باشد که  مناظر و جلوه‏ های طبیعی بسیار زیبا به خصوص در فصول بهار، تابستان و پاییز دارد و هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می‏ کند. این ییلاق با پوشش جنگلی و چشم انداز ها ،زیبایی حیرت انگیزی دارد .

جهت دیدن تصاویر بیشتر  لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٤ | ٦:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

در زمانهای گذشته در ماسال وسرزمین تالشی زبان رسم بر این بود درشب حنا بندان که روز فردایش که عروس خانم بایدبه سلامتی وبا دعای خیر پدر ومادرراهی خانه داماد شود..

در این شب در دوخانواده ولوله ای بود پر از شادی وشور ونشاط ورقص وپایکوبی .

در این شب فامیل ها ودوستان دوخانواده عروس ودامادبه خانه عروس رفته واماده برای اجرای مراسم زیبای حنا بندان میشدند .. در خانه دامادبعد از صرف شام اماده میشدند وبه خانه عروس می رفتند ..به همراه ساز ونقاره ودست افشان وپایکوبان..

در شب حنا بندان خواهر داماد وخواهر عروس با پوشیدن لباس زیبای تالشی وگذاشتن وسایل حنا بندان در دومجمه یا دوسینی که شامل حنا ی اماده شده وشیرینی ودیگر لوازم مرسوم در ان زمان هادر حالیکه دو تا چهار قدویا روسری زیبا دور دوزی شده بر روی این مجمه ها می کشیدند وارد مجلس شده ودور میزدند ومی رقصیدند وخواننده همراه مجلس را با اوای تالشی شروع به خواندن کرده وشور وحال مجلس وجشن دوچندان افزوده میشد

بندون بندونه شنار .. حینا بندون شنار

کینه ننه را موایه .. کینه مهمونه شنار2

سازه ژن ساز مَژن ننه برمع .. کینه مهمونه شنار

وبعد از دور زدن وانداختن پول در دومجمه توسط حاضرین دو خواهر مجمه ها را سه بار به زمین نزدیک کرده و به نزدیک سرداماد وعروس میبردند وبرای انها نیت خوشبختی می کردند..

وبعد دوتن ازخانم های خوشبخت وبا سلیقه جلو امده ودر دست عروس وداماد در حالیکه دستان انها را در روی سر همدیگر قرار میدادند در یک اسکناس مقداری حنا گذاشته وبعد پول را تا میکردند ودر سینی می گذاشتند وبقیه حنارا هم دور می گرداندند وتا دختران دم بخت هر کدام مقداری از آن را به نیت وآرزوی خوشبخت شدن بردارند وبعد همه شروع به رقص وشادی می کردند

نگارنده زلیخا صبا

با تشکر از اقای بابک تالش برای عکس زیبا

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢ | ٩:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

آبشار چیلک روستای نوده فاراب

روستای نوده از توابع دهستان کلیشم در نیمه شرقی شهرستان رودبار در بخش عمارلو، 45 کیلومتری جهت شرقی جیرنده، در طول جغرافیایی 36 درجه و 38 دقیقه و عرض 50 درجه و 3 دقیقه در ارتفاع 1600 متری از سطح دریای آزاد در جنوب استان گیلان واقع شده است.

جغرافیای انسانی(مردم ‌شناسی):

روستا دارای 60 خانوار و جمعیتی در حدود 240 نفر است. گویش روستا تاتی بوده و پوشاک زنانه محلی شامل مندیل، جلیقه، تومان و پیراهن بلند است.

مراسم آیینی:

علم واچینی، مراسم شب‌های قدر، عیدفطر و عیدقربان، تاسوعا و عاشورا و …

مراسم سنتی:

عروسی، بازی‌های بومی و محلی، جشن انار، جشن میش‌شوران، جشن میش دبین، تحویل سال نو و سیزده بدر و …

باستان‌شناسی:

روستای تاریخی نوده از نظر معماری با توجه به مصالح به کار رفته (خشت خام، سنگ، چوب، ملاط، کاه گل) با بافت پیچیده و درهم دارای ویژگی‌ و اهمیت خاص خود است. این روستا با داشتن چهار محوطه شاخص فرهنگی، تاریخی، باستانی، مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ و تا دوران تاریخی را شامل می‌شود. یک غار استقراری بسیار مهم به نام غار چپلک و دو محوطه گورستانی به نام‌های قبرستان کول و سیاه ریز و یک محوطه استقراری تاریخی به نام قبرستان‌ دوبرادران است که از دیدگاه باستان‌شناسی در منطقه گیلان و عمارلو اهمیت دارد.

محصولات کشاورزی و دامی روستا:

انار، فندق، گردو، خرمالو، انگور، زالزالک، تمشک، سیب قرمز، گلابی، گوجه سبز، گیلاس،‌ آلبالو، انجیر، هلو، ‌سیب گلاب و …

صنایع دستی:

فرش‌بافی، نمدمالی، لحاف دوزی،‌گلدوزی، قلاب دوزی، جاجیوبافی، تنگ بافی، سبدبافی، جوراب بافی و …

منابع طبیعی:

روستای نوده از نظر ذخایر و صنایع یکی از غنی‌ترین روستاهای شهرستان رودبار
می‌باشد. چشمه‌های آب معدنی آسیاب رود، سیاه ریز،‌ ییلاق زیبا و آبشار
آسیاب رود در شرق روستا که آب شرب و باغات روستا را تا ساحل شاهرود و در
منتهای الیه جنوب آن تامین می‌نماید. از نظر پوشش گیاهی دارای متنوع ترین
گونه مختلف گیاهی و درختان صنعتی و غیرصنعتی می‌باشد .

مسیرهای دسترسی به روستا:

1- رودبار، لوشان، جیرنده، انبوه، نوده به فاصله 115 کیلومتر
2- قزوین به نوده از مسیر سر درود به فاصله 73 کیلومتر
3- رستم آباد، بره‌سر، خلشکو، کلیشم، انبوه، نوده به فاصله 93 کیلومتر
4- سیاهکل،‌ دیلمان، پیرکوه، جلیسه، کمنی، نوده به فاصله 134 کیلومتر
حوه دسترسی به روستای «نوده فاراب» از تهران به شرح زیر است: پس از حرکت از
تهران و طی 150 کیلومتر به قزوین می‌رسیم. داخل قزوین مسیر خود را به سمت
دانشگاه بین‌المللی قزوین ادامه می‌دهیم. از کنار دانشگاه پس از طی 38
کیلومتر، جاده آسفالته به جاده خاکی می‌رسیم و پس از عبور از روستاهای
«دستجردی سفلی» به روستای «لات» و با طی مسافت 64 کیلومتری که 38 کیلومتر
آن آسفالته و بقیه خاکی است، به روستای نوده فاراب می‌رسیم.
در طول مسیر علائم راهنمایی و تابلوهای نوشتاری به ندرت مشاهده می‌شود و باید احتیاط کرد که در دو راهی‌ها به مسیر نرویم. هم‌چنین در طول مسیر هیچ‌گونه پمپ بنزین وجود ندارد و بهتر است که در قزوین باک اتومبیل را پر کنیم.

منبع : وبسایت عمارلو

تهیه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۳۱ | ۸:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

منطقه زیبا و گردشگرپذیر سیاهمزگی در شهرستان شفت واقع شده است ، مناطق ییلاقی بکر و بسیار زیبایی دارد که همه ساله پذیرای گردشگران از نقاط مختلف کشور است.

این ییلاق‌ها در یک دسته‌بندی کلی به دو محدوده بزرگ دایلَه و آرنَنگا تقسیم می‌شوند. ییلاق‌های پیرامون دایلَه سر شامل مزاچال، آوَرَند، سوتَه، خُورمَه جَئون، سِره، برَ خوار، مَتَّه خونی، زردَه خونی، لاسَه پِشت، بَرَه سر، مِندَران، دایلَه سر، گِنبو، گَزنَه دشت، بَرزَه‌لاشون، مینجانی، لوت، زییان دشت و چَرَه مَندَن است.

ییلاق‌های آرنَنگا نیز شامل شَلَمَه جار، آفیر، تُویه لیم، پاشتون، پِشتی سر، سَرَندول، خونی و آفیرَه سر است. دامداران از نیمه بهار و در تمام فصل تابستان در این ییلاقات به سر می‌برند.

ییلاق مینجانی

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۳۱ | ۳:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

در ماسال ، آواز سر دادن زاغ را نا مبارک می دانند واگر سحرگاه عزم کاری خیر داشته باشند و زاغی در محدوده ی خانه شان آواز بخواند ، از انجام کار در آن روز ، منصرف می شوند .

در گیلان بر این باورند که نشانه رفتن وشلیک به سوی زاغ و یا شکار کردنش ، سبب به چله افتادن تفنگ شکارچی می شود و تا مدتی قادر به شکار کردن نخواهد بود.

درباره کلاغ بر این باورند که وقتی کلاغی را با تفنگ یا تیرکمان ویا هر وسیله ی دیگری نشانه بگیرند ، نواحی شکم کلاغ درد گرفته و پرواز می کند و از محل دور می شود .کلاغها عمری طولانی دارند .می گویند خداوند کلاغ را مأمور بردن آب حیات برای آدمیان کرد اما کلاغ از ترس آنکه آدمی بعد از بی مرگ شدن ، دمار از روزگارش درآورد ، بر درخت شمشادی نشست و آب حیات (زمزم)را بر سر خود ریخت .درخت شمشاد بی خزان و کلاغ چون خدعه کرده بود ، به جای بی مرگ شدن ، دیرزی شد اگر کلاغ پیر شود وقادر به یافتن غذای خود نباشد ، هم نوعانش بر سرش می ریزند و او را می کشند .

پیغمبر کلاغ را نفرین کرد ، زیرا در تمیز کردن شهر شرکت نکرد ، از این روی در پنج روز پایانی بهار یا اول تابستان ، زیر گلویش سوراخ می شود و نمی تواند به اندازه کافی آب بخورد ، پس آرزو می کند که فصل گرم سال زودتر به پایان رسد ، یا اینکه در تابستان چند نوبتی باران ببارد و هوا خنک شود .

در باور مردم گیلان ،کلاغ پرنده ای بسیار محبوب ، با حیا و عفیف است .کلاغ ابلق خبرچین و غماز است و باور دارند که خبر شیطنت های کودکان را برای والدین یا مربیانش می برد .کلاغ سیاه بر فراز درختان جنگلی و در اطراف شهرها ، آشیانه می سازد و در دشت ها و باغ های دور از شهر ، غذای خود را می جوید از این رو کم تر در شهرها آفتابی می شوند .آنان را سحرگاه و هنگام غروب ، می توان بر فراز آسمان در پرواز دید که از غرب به شرق و یا از شمال به جنوب می روند و به تناوب قارقار می کنند .

بر این باورند که اگر کلاغان در اوج آسمان پرواز کنند ، هوا خوش و بی باران است واگر پرواز شان کوتاه و تند باشد ، در اینده نزدیک باران خواهد بارید .بانگ و پرواز شتاب آلود کلاغان بر فراز درختان جنگل یا باغ ، نشانه ی نزدیک شدن کولاک ، باد و باران است .دیدار کلاغ ها ، چه سیاه و چه ابلق ، در سحرگاه شگون ندارد .

کاری از سرکار خانم پوران حاجتی

عکس و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۳٠ | ٧:٤٠ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()


این سورتمه در زمینی به مساحت 50 هکتار در ارتفاعات عطاکوه ,در روستای آبچالکی و با نمایی فوق العاده در حال احداث است

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید

 ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٢۸ | ٩:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

عسل طبیعی با خواص فراوانش که به سختی در برخی از نواحی جنگلی گیلان
پیداه میشه وکمتر کسی خورده است .

عکس و متن: آقای کیوان پندی

تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٢٧ | ٤:۳٩ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

ییلاق سوته از زیباترین و معروفترین ییلاقهای شفت می باشد که از مزگده سیاهمزگی با 4 ساعت کوه پیمایی آرام قابل دسترسی است

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٢٦ | ۱:٤۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

چاف در 20 کیلومتری لاهیجان و ده کیلومتری لنگرود واقع ست. زمین های ماسه ای چاف هندوانه های میدهد که کمترنظیر دارد.

هندوانه چاف با کیفیت و مرغوبیتی که داره یکی از محبوب ترین و مشهور ترین محصولات کشاورزی این منطقه به حساب می آید که حتی به کشورهای همسایه نیز صادر میشود و همچنین در اقتصاد منطقه بسیار موثر است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٢٥ | ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
  • قیمت دلار | تبادل اطلاعات