نصیرمحله منطقه ای جلگه ای ,با طول جغرافیایی 49دقیقه و 20 ثانیه و عرض جغرافیایی 49 دقیقه و 7 ثانیه در جنوب غرب شفت واقع است . رودخانه سیاهمزگی از جنوب شرقی آن میگذرد . کوه خیر سنگ در 2 کیلو متری جنوب غربی و نساء کوه در یک کیلو متری شمال آن واقع است . زبان مردم آن تالشی است . از محصولات آن برنج، ابریشم ، چای ،لبنیات و عسل است .

مالیات نصیرمحله در سال 1330 هجری 1518/32 قران بوده و در نیم فرسنگی امامزاده اسحاق (ع) واقع است . می گویند بانی این روستا نصیر خان بوده است . نصیر خان از حکمرانان منطقه در اواخر قرن سیزدهم هجری بود که خود سرانجام به عللی این روستا را ترک کرد .

نصیرمحله در مسیر جاده شفت به سیاهمزگی واقع است و حدود 8 کیلومتر با شهرستان شفت فاصله دارد . از این روستا جاده ای آسفالته به طرف دژ قلعه رودخان کشیده شده است .

نصیرمحله مرکز دوخت البسه پشمی در گذشته شفت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر گرفته از نام شخصی است که آن را ساخته است و اهالی خود را در همین محل اسکان داده بود .

نصیرمحله در گذشته مرکز یکی از دهستانهای تابع شفت بود . این محل 500هکتار برنج زار ،20 هکتار باغ چای ، و 15 هکتار توتستان دارد . سرشماری 1385 ، 803 خانوار با 3234 نفر جمعیت دارد که 2309 نفر بالای 6 سال آن باسوادند .

نصیرمحله دفتر مخابرات ،پست بانک ،خانه بهداشت ، به ورز ، مسجد ،شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستا ، برق ، گاز ، آب لوله کشی ، دبستان ، مدرسه راهنمایی و دبیرستان شبانه روزی  دارد .

از محلات آن میتوان آهنکل ، بالا چلافت ، پایین چلافت ، چوکا و شاهرز را نام برد . در این روستا روزهای چهارشنبه بازار هفتگی است . نصیر محله در سال 1135 ، 1070نفر جمعیت داشت .

یکی از مساجد قدیمی این منطقه مسجد امام حسن مجتبی (ع) است که در سال 1290 شمسی ساخته شده که بیش از یک قرن قدمت دارد .

از جاذبه های دیدنی آن میتوان با استخر زیبای آن  نام برد که در ورودی آن قرار دارد و زیبایی منحصر به فردی دارد .

منبع : کتاب تاریخچه شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: درباره نصیرمحله , عکس نصیرمحله , عکسهایی از نصیرمحله


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٧ | ٦:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

تیلا وار ..(تلمبار) در گذشته کمتر کشاورزی بود که در حیاط خانه خود دو تا سه تا از این سازه ها به اسم تیلاوار نداشته باشد .
به چند منظور از تیلاوار استفاده میکردند یکی اینکه در بهار که موقع نوغان وپرورش کرم ابریشم بود از تیلاوار برای پرورش کرم ابریشم استفاده می کردند ..کرم ابریشم را بعداز اینکه از تخم نوغان در می آمد وچند روز در جعبه چوبی و یا کابله نگه میداشتن واز شاخه های تر برگ توت بهش میدادند ..
در زیر بام کاه کولشی تیلاوار یک سقف از چوب وترکه به اسم راکا بند درست میکردند و روی این سقف باز چهار چوب می بستند که بتوانند در رویش قرار بگیرند و به کرم ابریشم برگ توت برسانند و بلندی آن به اندازه یک قد آدم بود و وقتی بلندی کرم به یک بند انگشت میرسید به تیلاوار می آوردند و هر روز از برگ درخت توتی که میوه توت نداشت به این کرم زیبا وجالب میدادند وتا وقتی که اولین نشانه های پیله زدن معلوم میشد ودراین موقع بعضی از قسمت ها را با علفهای بوته ای شکل به اسم خَرف (سرخس) خال واشون میکردند چون دیگر کرم برگ توت نمی خورد و برای پیله زدن به دورش به این خرفها پناه میبرد

استفاده های دیگر تیلاوار ...

و یکی دیگراز استفاده کاربردی تیلاوار ،بعداز برداشت محصولات مزرعه برنج بود ودر این موقع سقف کاذب برای پرورش کرم ابریشم را برمی داشتند و پایین و دور و اطرافش را باز با ترکه های سر شاخه درخت به اسم اَجار می پوشاندند تا محصول شالی از گزند موش پرندگان و مرغها و دیگر حیوانات در امان بماند چون قدیم مثل الان نبود که راحت سرمزرعه با خرمن کوب شالیها را به.ژ..za..جو تبدیل کنند.
وبعداز اینکه شالیها را در هر مزرعه ای کوهه میزدند یعنی سی تا کوتاله که هر کوتاله هفت دسته بود روی هم میگذاشتند وکوهه میشد جند روز با اسب درزه بار میکردند.
واین درز (شالیهارا) با نظم خاصی بطوریکه خوشه ها مخفی باشد در تیلاوار جا سازی میکردند واین کار پرمشقت را بیشتر بانوان پر توان کشاورز انجام می دادند درود بر روانشان وهمتی که داشتند وهمین زنان اصیل و زحمت کش بعداز فارغ شدن از برداشت در گوشه ای از تیلاوار تا عید با یک وسیله ای به اسم گوچین که من نتوانستم عکسش را گیر بیارم روزی دو و نیم تا سه کوهه شایدم بیشتر کار خرمن کوب را میکردند ودر کنارش بچه داری و شوهرداری و خانه داری وپخت وپز البته انهایی را که من می شناختم این طور بودند وهر گز هم دم از نابرابری نمی زدند.
درود درود وهزاران درود بر این دلاور زنان تالش
متن از زلیخا صبا


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ابزار و وسایل قدیمی در گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۸ | ۸:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

ساحل دستک یکی از سواحل  بسیار زیبا در دریای خزر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه در استان سرسبز گیلان میباشد.

استان گیلان - آستانه اشرفیه - دستک

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: سواحل گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۸ | ۸:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: گالری عکس گیلان , بازار های گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢٦ | ٧:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

از دیر باز پرندگان رویای پرواز را به انسان هدیه میدهند.پرندگانی که با سیستم جدید زندگی و مدرنیته شاید بیشتر اسیر در قفس باشند. پرندگانی که بعضی در حال انقراض نسل و بعضی در خطر نابودی هستند.

باغ پرندگان مجموعه ای گرد آوری شده از نسل های کمیاب پرندگان و گه گاه به دستاویزی از باغ وحش با تعدادی از حیوانات نامی جنگل بصورت مرکب میباشد،که بصورت کلی بتواند یک پنجره از موجودات زیبای طبیعت بکر را در خود بنمایش در آورد.

در گیلان سر سبز نیز تا به حال 2 عدد باغ پرندگان احداث شده است.

این باغ ها یکی در نزدیکی شهر رشت و یکی هم در شهر آستارا واقع شده است.

باغ پرندگان رشت : در مورد این باغ پرندگان به جز پرندگان حیوانات جنگلی هم دیده میشود. این باغ دارای سایت رسمی هم میباشد که در بخش لینکستان وبسایت میتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

باغ پرندگان آستارا : این باغ در زمینی به مساحت یک‌هزار و پنجاه متر احداث شده و دارای 52 غرفه با 100 گونه از انواع پرنده‌های کمیاب است. برای احداث این باغ بیش از 100 میلیون تومان هزینه شده و مجموعه این پرندگان در طول 7 سال گذشته از نقاط مختلف کشور وچندین گونه از آنها نیز از خارج خریداری شده است.

برای این باغ مجوز 800 گونه پرنده گرفته شد که به علت محدودیت زمین فقط 100 گونه از آنها در این باغ رها می‌شود.

از جمله  پرندگان موجود در این باغ : طاووس، قرقاول، طوطی، مرغ‌های تزئینی، سرسفید کاکلی، امپراطور، بلدرچین، کبک، بلبل ،قناری، مینای سخنگو و مرغ عشق میباشند .

منبع : وب سایت گردشگری آینه گیلان


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: باغ پرندگان گیلان , جاذبه های گردشگری گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۳ | ۸:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

شال در ابتدا از پشم و سپس از ابریشم بافته می شد. شال های پشمی همان گونه که از نامشان پیداست، از پشم تهیه می شد و دارای کاربردهای زیر بود :

1 - پارچه های کم عرضی که برای جلوگیری از کمردرد و یا برای محفوظ ماندن کلیه ها در برابر سرما به کمر می بستند . نوع بافت و رنگ های به کار رفته دراین شال ها ، با توجه به جنسیت اشخاص متفاوت بود:
شال های زنان که با رنگ های تند وشاد همراه با نقوش متنوع و یا خانه های شطرنجی و مواج بافته می شد، شال های مردان اغلب به رنگ های تیره و تک رنگ مثل آبی، طوسی، سیر، فیلی، سیاه قهوه ای، سورمه ای و ... این شال ها علاوه بر زینت لباس، تکه ای جدا نشدنی از لباس افراد به شمار می رفت و تمامی اقشار متناسب با شان و مقام اجتماعی خویش از آن استفاده می کردند.

شال هایی با پشم نسبتاً زبر و کلفت مختص اقشار متوسط جامعه گیلانی و پشم های مرغوب و نرم و سبک متعلق به بزرگان و خوانین بود که پیشکش ممتاز ارزنده ای به شمارمی رفت و به طاق شال مشهور بود. این طاق شال ها یا ترمه شال ها نه تنها درگیلان، بلکه در سرتاسر ایران بافندگان بسیار داشت. طاق شال ها عموماً دورویه و با نوارهای پهن و یا باریک هفت رنگ و یا راه راه بافته می شدند.

2- شالی که از آن به عنوان پارچه استفاده می کردند. بافندگان، این شال های کم عرض را با مهارت و استادی تمام به هم متصل می کردند و زنان از آن پیراهن، شلوار، جلیقه، کت و ... می دوختند همان گونه که اشاره شد، کیفیت جنس این لباس ها به نوع پشم آن بستگی داشت، به طوری که از پشم بهاره که قدرت چسبندگی کم تری داشت برای بافتن شال ها بهره می گرفتند و از پشم های بسیار زبر و خشن لباس کم ارزشی به نام پشمینه برای درویشان تهیه می کردند. دراکثر نقاط گیلان بافندگانی به بافتن شال مشغول بودند که علاوه بر درآمدزایی، اوقات فراغت بانوان گیلانی را نیز پر می کرد و جهیزیه مناسبی برای دختران دم بخت محسوب می شد. این شال ها در شرق گیلان با نام چادر شب شناخته می شدند.

جهت دیدن مطالب بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان , مقالات گیلانی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢٢ | ٧:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

این پل در کناره دهکده «پل انبوه» - از توابع رودبار – بر روی رودخانه شاهرود و در مسیر قدیمی و کاروان رو قزوین به دیلمان واقع گردیده و احتمالاً از ساخته های شاه عباس اول صفوی است.

پل انبوه یکی از زیباترین ، مستحکم ترین و در عین حال فنی ترین پل های تاریخی ایران به شمار می آید که در عرض تنگه ای ، تنها با یک دهانه عریض و مرتفع ساخته شده است. در اینجا ظاهراً عرض کم و ارتفاع زیاد تنگه ، به همراه شدت نسبتاً زیاد جریان رودخانه ، مانع ساخت پلی با چند دهانه بوده است.

پل انبوه در جهت تقریباً شمالی – جنوبی و عمود بر جریان رودخانه به طول حود 60 متر ساخته شده است. عرض رویه پل بدون احتساب جان پناه ها ، حدود 7 متر است. انتهای جنوبی پل بر روی کناره صخره ای و مرتفع رودخانه قرار گرفته است. کناره دیگر رودخانه رسوبی و شیب دار است ، بر همین اساس انتهای شمالی پل برای رسیدن به سطح اصلی جاده ادامه یافته است.

پل دارای طاقی جناغی به عرض 80/21 (در قسمت پاکا) و ارتفاع 40/16 متر است که ضخامت آن از پایین به بالا کاسته می شود تا اینکه در قسمت تیزه به 30/1 متر می رسد. فاصله بین دو پایه طاق 30/20 و ارتفاع کلی پل از سطح معمولی آب ، 60/18 متر است. سطح گذر پل از بالای تیزه طاق به طرفین شیب دار است.

با کوشش آقای مهرداد رمضانی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: معرفی پل های قدیمی استان گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۱ | ٧:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

گلابی اروپایی را در که در شمال ایران (گیلان)می‌روید،و در زیان گیلکی به آن خوجو در زبان تالشی به آن خج می‌گویند. که میوه‌ای است سخت با طعم متمایل به ترشی و شیرینی.

عکس :آقای رضا دادرس


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: محصولات محلی گیلان , محصولات شهرستان شفت


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢٠ | ۸:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

پلام یا فلام روستایی از توابع بخش رحیم ‌آباد شهرستان رودسر در استان گیلان ایران است پلام روستایی زیبا در 22 کیلومتری شهر رحیم آباد و در ساحل غربی رودخانه پلورود و یک کیلومتری جاده رحیم آباد به اشکور و در ارتفاع 750 متری در میان جنگل انبوه قرار دارد. روستای پلام – فلام از بافت قدیم و جدید برخوردار است و خانه ها عموما دوطبقه اند. روستا کاملا در پای کوه و شیب آن به طرف رودخانه می باشد. شغل اصلی مردم آن کشاورزی است. این روستا دارای 6 محله به نام های جیرپلام، کاروانسراسره، کندسرمحله، چکر کینه، میان محله، سره محله می باشد.

پیشنهاد ویژه

از جاذبه های طبیعی روستای پلام می توان به شالیزارهای پلکانی، جنگل و درختان گردوی کهن سال، چشمه های زیبا همچون چشمه پلامدره، رودخانه سفیدآب در شرق روستا، کوه های صخره ای زیبا و… اشاره کرد اگر اهل طبیعت و جنگل و سکوت هستید روستای پلام را به شما پیشنهاد می کنیم.

مسیر دسترسی به روستای پلام گیلان : بخش رحیم آباد، دهستان اشکور سفلی، روبروی منطقه گردشگری سفید آب، روستای پلام

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روستا های گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٩ | ٦:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

کوت کوتی (خال واش) با نام علمی Mentha Pulegium L از خانواده (Labiatae و یکی از گیاهان دارویی در مراتع کوهستانی و با عطر و بوی نافذ می باشد. این گیاه عمدتاً در حاشیهٔ رودخانه‌ها، نهرها و آبگیرها مشاهده شده و علاوه بر این در مراتع نیز یافت مى‌شود. نسبت به شورى خاک مقاومت نسبتاً خوبى دارد ولى خاک‌هاى حاصلخیز را ترجیح مى‌دهد. این علف هرز کمتر در زمین‌هاى قابل کشت دیده مى‌شود.
ترکیبات شیمیایی

عرق کوت کوتی(عصاره روغنی آن) معروف است . این گیاه بیشتر شامل اسانس های pulegone, menthone, iso-menthone and neomenthone در عصاره روغنی آن می باشد و در صورت مصرف زیاد برای کبد و شش ها بسیار خطرناک هستند.

با تشکر از سرکار خانم مهری محمدی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: گیاهان دارویی منطقه شفت , گیاهان دارویی گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱۸ | ٥:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

ییلاق نرآو سیاهمزگی

ارتفاعات ونی

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: عسکهایی بسیار زیبا از ییلاقات سیاهمزگی , ییلاقات شفت , عکسهایی از ییلاقات گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٧ | ٥:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

میوه نارس انگور است که دارای طعم ترشی می‌باشد. غوره دارای اسیدهای آلی مانند اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک و قند می‌باشد و به دلیل داشتن اسید، ترش مزه‌است.

هرگز غوره را با معده خالی نخورید ، چون روی معده اثر سوء می گذارد. همچنین خانم های باردار از خوردن زیاد غوره خودداری کنند ،‌ چون غوره ادرارآور است و ممکن است موجب سقط جنین شود .

خواص طبی غوره:
-------------------
از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است.
در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها موثر است.
آب غوره برای درمان چاقی مفرط مفید است.
بیماری اسکوربورت که به علت کمی ویتامین C در بدن می باشد با آب غوره درمان می شود.
آب غوره چون دارای تاتارات پتاسیم است برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است.
در رفع زردی موثر است.
خوردن آب غوره بلوغ دختران را جلو می اندازد.
حرارت و صفرای بدن را دفع می کند و روده ها را ضد عفونی می کند.
آب غوره تقویت کننده کبد است.
برای برطرف کردن ورم گلو، آب غوره قرقره کنید.
برای دفع کرم روده و تویت معده باید به مدت پنج روز آش آب غوره همراه با زیره سیاه مصرف کنید البته در این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمایید.
درمان کننده پادرد و کمر درد می باشد.برای معالجه ی می توان به مدت ده روز آش آب غوره مصرف نمود. البته باید از خوردن غذاهای سنگین در این مدت اجتناب کرد.
ترشی غوره نیز معالجه کننده ی رماتیسم و سیاتیک است.

مردان پارس -اسرار پزشکی
(گیاهان معجزه گر اثر دکتر سهراب خوشبین)

جمع آوری و تنظیم و عکس (رشت - سردارِ جنگل (سام) - تیر92): عاکف معززلسکو


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان , محصولات محلی گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٤ | ٥:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: گالری عکس گیلان


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٥/۱٢ | ٦:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.