نصیرمحله منطقه ای جلگه ای ,با طول جغرافیایی 49دقیقه و 20 ثانیه و عرض جغرافیایی 49 دقیقه و 7 ثانیه در جنوب غرب شفت واقع است . رودخانه سیاهمزگی از جنوب شرقی آن میگذرد . کوه خیر سنگ در 2 کیلو متری جنوب غربی و نساء کوه در یک کیلو متری شمال آن واقع است . زبان مردم آن تالشی است . از محصولات آن برنج، ابریشم ، چای ،لبنیات و عسل است .

مالیات نصیرمحله در سال 1330 هجری 1518/32 قران بوده و در نیم فرسنگی امامزاده اسحاق (ع) واقع است . می گویند بانی این روستا نصیر خان بوده است . نصیر خان از حکمرانان منطقه در اواخر قرن سیزدهم هجری بود که خود سرانجام به عللی این روستا را ترک کرد .

نصیرمحله در مسیر جاده شفت به سیاهمزگی واقع است و حدود 8 کیلومتر با شهرستان شفت فاصله دارد . از این روستا جاده ای آسفالته به طرف دژ قلعه رودخان کشیده شده است .

نصیرمحله مرکز دوخت البسه پشمی در گذشته شفت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر گرفته از نام شخصی است که آن را ساخته است و اهالی خود را در همین محل اسکان داده بود .

نصیرمحله در گذشته مرکز یکی از دهستانهای تابع شفت بود . این محل 500هکتار برنج زار ،20 هکتار باغ چای ، و 15 هکتار توتستان دارد . سرشماری 1385 ، 803 خانوار با 3234 نفر جمعیت دارد که 2309 نفر بالای 6 سال آن باسوادند .

نصیرمحله دفتر مخابرات ،پست بانک ،خانه بهداشت ، به ورز ، مسجد ،شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستا ، برق ، گاز ، آب لوله کشی ، دبستان ، مدرسه راهنمایی و دبیرستان شبانه روزی  دارد .

از محلات آن میتوان آهنکل ، بالا چلافت ، پایین چلافت ، چوکا و شاهرز را نام برد . در این روستا روزهای چهارشنبه بازار هفتگی است . نصیر محله در سال 1135 ، 1070نفر جمعیت داشت .

یکی از مساجد قدیمی این منطقه مسجد امام حسن مجتبی (ع) است که در سال 1290 شمسی ساخته شده که بیش از یک قرن قدمت دارد .

از جاذبه های دیدنی آن میتوان با استخر زیبای آن  نام برد که در ورودی آن قرار دارد و زیبایی منحصر به فردی دارد .

منبع : کتاب تاریخچه شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱٧ | ٦:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

دژ قلعه رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران دانسته اند. این قلعه با ۲/۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته است. فاصله مستقیم قلعه تا شهرماکلوان ۲۵ کیلومتر و تا ماسوله ۴۵ کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر است. اما از مسیر اصلی و آسفالته مسافت قلعه تا فومن 25 کیلومتر و تا ماکلوان تقریبا 35 کیلومتر و تا ماسوله 60 کیلومتر است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۱٥ | ۳:٤٩ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

چند شغله ها اصطلاحی است که در سالیان اخیر جای ثابتی در ادبیات سیاسی کشور پیدا کرده است . این اصطلاح با مدیرانی پیوند خورده است که به دلیل احتمالی تخصص های فراوان، تبحرفوق العاده!! در ساماندهی امور مختلف ویا ... همزمان در چندین پست کلیدی انجام وظیفه می کنند.که عمدتا براساس تکلیف و وظیفه بود!!!!
وقتی دولتی جابجا می شود به دلیل این که سیاست ها وبرنامه یکی نیست وبه قول معروف همه ویرانه تحویل می گیرند.!!پس بنابراین تغییرات اتوبوسی است!! عده ی با حفظ سمت مشاورند!!تعدادی مدیرعامل باشگاه های ورزشی می شوند!!لیستی قائم مقام !!زیدی رییس ستاد!!درمانده ها سخنگوی جمعیت !! پس مانده ی دنبال ائتلاف وبقیه هم مدیرعامل کارخانه، فهرست مینی بوسی اعضای هیات مدیره شرکت ها و غیره هسنتد!! خوب حالا آیا نقطه مشترکی هم با مردم دارندکه از شدت گرانی! تورم !!دخل وخرج سنگین زندگی وشهریه دانشگاه مازاد ودانشگاه پیام پول وغیر انتفاعی، دمی برای استراحت کنار سفره وکانون گرم خانواده ندارند و همواره مثل گوشت یخی در راهرو اتوبوس شهری آویزان و با استرس فراوان کنار مترو داخل شهری با چشمان خسته منتظرند!!فاصله ها وشاخص های چند شغله بودن برای یک معلم یا کارمند ومدیر دستگاه دولتی اصلا قابل قیاس نیست!! آقایان چند شغله ها با چند خط موبایل وگوشی پیشرفته و راننده و بصورت مستمر از این جلسه به آن جلسه ودر فضای کپ وگپ خصوصی سازی واصل 44 وسند چشم انداز وهمایش و نمایش ونوشتن سند تحول هستند که آخرش هم جزء هزینه گزاف چیزی عاید دولت ،شرکت ها و موسسات و دستگاه ها نخواهد شد.
این در حالی است که روزی روزگاری نه چندان دور تنها پدر بود که نان آور خانواده محسوب می شد و به یک پیشه خاص مشغول بود.هر چه زمان گذشت و زندگی ها ماشینی تر شد، توقعات بالا رفت، درآمدها نسبت به تورم کم شد و کم کم نه تنها همه خانواده درگیر شغل های بیرون از خانه شدند بلکه پدران نیز به چند شغلگی روی آوردند. حالا معلم باید مسافرکشی،دست فروشی وتدریس خصوصی و چشم به مبلغ ناچیز تصحیح اوراق داشته، کارمند هم شیفت بعدازظهر وشب بتواند چند هزارتومنی بدست بیاورد به شغل های خدماتی و نگهبانی وغیره روی می آورد. در هر حال می توان گفت ناکافی بودن میزان درآمد افراد، قرار داشتن ایران در ردیف کشورهای با دستمزد بسیار پایین، افت ارزش ریال به ویژه در چند سال گذشته و افزایش هزینه های خانوار؛ نیز به بروز پدیده دوشغله و یا چندشغله شدن افراد کمک کرده است. به نظر می‌رسد تعادل میان درآمد و نرخ تورم و پایداری شغلی تا حد زیادی مانع روی آوردن افراد به انجام چندین شغل شود.
اینجاست که دولت بایستی فکر اساسی برای این بیماری مزمنی که روح وروان مردم را نشانه گرفته است بنماید .چون توزیع عادلانه درآمد وثروت متوجه دولت است .حرکت چرخه تولید کشور و رهایی از بازار کاذب.از وظایف خطیر دولت است.کاهش فشار وفاصله طبقاتی در کشوری مثل ایران فقط بایستی توسط دولت ساماندهی شود.شاخص هایی نظیر شایسته سالاری، بهره وری،کارایی و اثربخشی،سبک سازی ساختار دیوانسالاری بایستی در قوه مجریه به شکل حرفه ی نهادینه و اجراء شود و اگر نه پیامدهای اجتماعی مانند بیکاری، تورم،سرخورده گی اجتماعی، اعتیاد، شکاف عمیق طبقاتی ،افزایش سن ازدواج، فرار مغزها وطلاق وحضور گسترده قشر تحصیلکرده در جامعه بوجود خواهد آمد که دولت برنامه محور نباشد با این چالش ها روبرو خواهد شد.

نویسنده : محمد رضا عارفی راد

تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۱٤ | ٧:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

سالوک در عربی صعلوک (درویش ) شده اما مردم محل او را سالک معلم نام داده اند . مزار سالوک در الله وردی محله ی شفت و بر فراز کوهی به نام خیر سنگ واقع شده است  که از فاصله بسیار دور نمایان است .

دُرن به نل از میرزا ابراهیم که کتابی در مورد تاریخ صعلوک از تالیفات ابوالقاسم نامی را خوانده بود ، چنین می نویسد :

سالوک بن وهب بن منبه از منسوبان پیامبر اسلام بوده است . او از رهبران شورشیان علوی در گیلان بود . و بعد از شهادت امام رضا (ع)به نواحی غربی البرز (گیلان)آمده بود .

سالوک از جمله پناه جویان تحت تعقیب خلیفه عباسی و نمایندگان ایرانی آنها بود  که با کوشش های فراوان خود را به گیلان (دیلم ) رسانده بود . پس از رسیدن به تارم ، حدود هشت هزار نفر از مردم دیلم و تالش به او پیوستند .(247هجری )

پس از پیروزی بر مخالفان خود که از امری تحت  سلطه ی خلیفه وقت بودند (248 هجری ) و پس از راندن دشمنان خود از قلعه ی شمیران ، از راه ایمن آباد کهدم عازم گیلان شد و در کرکره پشته که بعدها لشکر گاه نامیده شد ، اردو زد .

او پس از فراخوانی که طی آن مردم شفت را دعوت به آیین شیعه زیدی کرده بود ، از ملوک شفت (طبق برخی از گزارش ها در آن دوران و اندکی پس از آن تعداد هشت ملک بر نواحی مختلف شفت فرمان می راندند) خواست تا ضمن پذیرش آیین تشیع او را در گسترش این مرام یاری دهند .

پس از آن بود که در لاسک شفت ، ملک عباس بن ملک شیرویه لاسکی از سران قبیله آمک ، در ضلع غربی سیاه کوه در سفید مزگی با ملک دولت بن ملک الماس سفیدمزگی که او نیز از سران قبیله آمک بود به اتفاق برخی دیگر به منطقه ای در غرب سفید مزگی در نزدیکی خسروآباد رفتند و در محل براق پس با ابوالقیس خارجی نبرد کردند .

پس از این جنگ سالوک به کوهستان خیر سنگ رفته ، و در آن محل به عبادت و تعلیم مردم پرداخته است . او در سال 280 هجری در همانجا دار فانی را وداع گفت و در محلی به نام رزش به خاک سپرده شد .

دکتر ستوده می نویسد : امروز مزار سالکِ معلم بر بالای بازوی کوهی به نام خیر سنگ است ، بنای اصلی بقعه زگالی است که میان آن صندوقی مشبک ساده است . در  ورودی آن به سوی قبله است . طاق سراسر بنا واشان کشی و از روی واشان ها پل کوبی ، و سراسر بنا حلب سر است .

منبع کتاب تاریخ شفت (آقای نادر افشاریان )

تهیه و تنظیم و عکس : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۱٤ | ۳:۳٧ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()


1- معادن رودخانه ای امامزاده ابراهیم شفت :

قسمت اعظم اجزاءمخلوط رودخانه ای را سنگ های سیلیکاته تشکیل میدهند که جنس آنها سخت و در صد رسوبی آنها کم است .

از این رو درصد رس و ماسه آن پایین و دارای دانه هایی به نسبت منظم هستند و کتر از 20/. قلوه سنگ ، و بقیه از دانه های بلوکی و نخودی 6  - 0 تشکیل شده اند

برداشت از معادن شن و ماسه ی این رودخانه بسیار بی رویه و حدود 200/000هزار متر مکعب در سال بوده که سالهاست از این حد نیز تجاوز کرده است . ادامه ی این وضع ، بداشت آب از این رودخانه را با مشکل مواجه می سازد .بستر قدیمی این رودخانه را ساکنین مجاور آن تصرف نموده اند که مصالح زیادی در آن ذخیره شده و اکنون برخی از تصرف کنندگان مشغول به برداشت شخصی از این بستر می باشند .

لازم به یادآوری است که ضخامت این مصالح گاهی تا سه متر می رسد. طول متوسط ذخایر رودخانه 6 کیلومتر ، عرض آن 200 متر و ضخامت آن 1/5 متر است

2-معدن رودخانهی سیاهمزگی : برداشت آن توسط شرکت گنجار انجام می شود

3- معدن زمینی رودخانه جیرده : برداشت از آن توسط شهید باهنر انجام می شود

4 - در چوبر در سطح 18 کیلومتر مربع مطالعات اکتشافی تفصیلی انجام شده است و موجب شناسایی اندیس های مصرفی خاص از قبیل ، تینان ، فلدسپات ، مس و غیره گردیده است

5 - معدن خاک رس چوبر : با ذخیره ای حدود یک میلیون تن دارای مصارف کاشی سازی و سفال گری است .

6 - معدن سنگ : از نوع بازالت با ذخیره ای بیش از 30 میلیون تن در خرطوم بالا و پایین شناسایی شده است

منبع : کتاب تاریخ شفت ( نادر افشاریان )

تهیه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۱٤ | ٢:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

این بنا در جنوب شرقی رودسر ، در فاصله هفت کیلومتری « حسنک سرا» واقع شده است. این بقعه دارای یک ایوان کوچک در سمت ورودی و دو اتاق کوچک در طرفین آن است. گنبدخانه به شکل هشت ضلعی و ساده ساخته شده، سطح آن را با گچ ، اندود کرده اند. قطر دیوارها حدود 65 و قطر دیوار گنبد حدود 115 سانتیمتر است.

از مشخصات بنا، گنبد دو لایه آن است. در داخل اتاق میانی ، محرابی با دهنه ای به عرض 90 و بلندی 170 سانت تعبیه شده است. این بنا فاقد عناصر تزیینی و نمونه یک معماری اصیل و سنتی گیلان است. طاق نماهایی در بیرون بنا در کادرهایی چهارگوش و مستطیل جای گرفته و دارای طاق جناقی است. در داخل بنا نیز طاق نماهایی به ارتفاع 30/3 متر دیده می شود. آجرکاری خارجی بقعه ، ساده و در قسمت فوقانی دیوارها ، قرنیزهایی متمایل به خارج وجود دارد.

با توجه به معماری بقعه ، از جمله استفاده از قوس های جناقی تیز، پیش آمدگی قرنیزهای فوقانی و نوع گورسازی که شبیه سردابه است، این بنا شباهت به معماری دوره ایلخانی دارد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۱٤ | ٢:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

روستای پشکه در استان گیلان از توابع شهرستان رشت بخش کوچصفهان، دهستان بلسبنه و ۱۲ کیلومتری مرکز استان واقع شده و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۵۴ نفر (۱۹۹خانوار) بوده‌است.

پشک در لغت به معنی قرعه و قرعه کشی (زمین های مرغوب کشاورزی ) بوده و ظاهرا زمین های مرغوب را بین زارعین به قرعه می انداختند، که بعدها ه مصغر به کلمه پشکه اضافه گردید. وجود واژه پشکه در زبانهای بیگانه (آلمانی) باعث گردید که ریشه یابی این کلمه مشکل تر گردد.

ازقدمت روستا قرن ها می گذرد و اوج تشکیل روستا پس از اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۲ می باشد و قرار گرفتن این روستا در مسیر دریای کاسپین به مرکز استان، محل داد و ستد و عرضه کالا به بازار روز در سال های ۱۳۲۵ تا ۱۳۴۵ بود.
روستای پشکه به علت سکونت ملاکین، به ظاهر جزو اولین ها بود. امکاناتی از جمله اولین کارخانه برنج کوبی که تاسیسات آن به علت نبود جاده به وسیله کرجی (قایق کوچک) از طریق رودخانه نورود و پاییزی به این روستا آورده شد و شعبه ای از بانک ملی در این روستا دایربود.

فضای سبز پشکه شالیزارها وگذر رودخانه های نورود و گیش دمرده و پل های قدیمی از اماکن دیدنی این روستاست.

اگر از روستای پشکه بگوییم دور از انصاف است که از مشاهیرش نگوییم. شاعرانی چون: خورشید خانم - دوست و استاد عزیزم جناب رحیم چراغی و جناب بهرام پور محمد علیزاده و عزیزان دیگری که از این دیار برخواستند و به شهر های دور ونزدیک سفر کردند.

پشکه، عکس از نت
جمع آوری و تحقیق و تنظیم: عاکف معززلسکوتاريخ : ۱۳٩٤/٤/۱٢ | ٧:۱۸ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

خانم دکتر پورمیرزا در سال 1310 در رشت متولد شد .تحصیلات ابتدایی و متوسطه را به ترتیب در دبستان سعادت نسوان و شاهدخت رشت به اتمام رساند و بلافاصله وارد دانشگاه شد .

وی تحصیلات خود را در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران با درجه بسیار خوب به پایان رساند . پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به رشت برگشت و در تاریخ 1336/1/16 به عنوان رئیس داروخانه و اولین داروساز مشغول به انجام وظیفه گردید .

وی می گوید در آن سالیان به دلیل محدودیت داروهای اسپیسالیته اقلامی از داروهای خوراکی چون شریت سینه و ... با حداقل امکانات در همان بیمارستان ساخته و در اختیار بیماران قرار داده می شد و داروهای ساده ای چون اسپرین به همان شکل اولیه پودری در بسته های کوچک تحویل بیماران می گردید.

ایشان در آن سالها با مسئولان جمعیت شیرخورشید ( هلال احمر ) رشت جهت تدریس میکروب شناسی و انگل شناسی به دانشجویان آموزشکده پرستاری همکاری می نمود و به دلیل فعالیت در واقعه مسمومیت ناشی از خوردن بستنی در پارک شهر از طرف استاندار وقت مورد تقدیر قرار گرفت .

مشارالیه چندین سال به عنوان مسئول و موسس داروخانه پورمیرزا واقع در منطقه پل بوسار رشت انجام وظیفه کردند . وی همسر زنده یاد دکتر نورا.. تحویلداری از پیشکسوتان افتخارآمیز جامعه پزشکی بوده و دارای یک دختر با تحصیلات دندانپزشکی و دو پسر به نام های عطاا...( مهندس الکترونیک ) و کاوه ( مهندس مکانیک ) هستند که هر سه در خارج از کشور به سر می برند . و ایشان هم همینک نزد فرزندانشان هستند . انشاالله همواره شاد و سلامت باشند.

منبع : مجله حکمت (فصلنامه انجمن داروسازان گیلان)

گردآوری : ژاله گیتی نژاد

تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۱٠ | ۸:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

خالو قربان کرد هرسینی ازهمرزمان میرزا و یارخائن او که سر میرزا را برای خوش خدمتی نزد رضا خان برد.

در گزارش‌های سفارت انگلیس در این باره چنین آمده است:"خالو قربان یار و همرزم پیشین میرزا کوچک خان در دهم دسامبر سر بریده او را به قزوین آورد و روز بعد، یعنی در یازدهم دسامبر، با آن هدیه ‌گران بها وارد تهران شد.

به این ترتیب، دوران زندگی مردی که در طول شش ساله گذشته بزرگ‌ترین انقلابی ایران محسوب می‌شد و تا همین پنج ماه پیش دو استان زرخیز مملکت را تحت سلطه خویش داشت به پایان رسید."

چندی بعد از این ماجرا کریم خان کُرد که از تسلیم به دولت ناراضی بود و این کار را خلاف عقل می‌دانست، ولی مجبور به همراهی با خالو قربان بود، مدتی پس از این خیانت بزرگ، خالو قربان را به قتل رسانید و بعد از اینکار دستگیر و به تهران برده شد و به امر رضا خان تیرباران گردید.

با تشکر از آقای کیوان پندی

گردآورنده و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/۱٠ | ۸:٤٩ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

عکس : آقای روشن هدایتی

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٩ | ٦:٥٦ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

بره سر در فاصله40کیلومتری شهر رستم آباد واقع شده است.

ییلاق استلی سرا در قسمت جنوبی شهر بره سر در دل جنگل قرار گرفته  که ساکنان محل در فصل بهار و تابستان برای چراگاه دام هایشان از این ییلاق استفاده می نمایند.از هر شخصی که از یک منطقه بکر و زیبا سوال کردیم همگی انگشت خود را به سوی منطقه‌ای به نام «ییلاق استلی سرا» نشانه رفتند. ابتدا تصورمان این بود که شاید دلیل نامیدن این منطقه به استلی سرا، زیبایی بی‌مثل و مانندش باشد. هر چند این تصور ما چندان با واقعیت فاصله نداشت، اما گویا دلیل نامیدن این ییلاق داستان‌ها و ماجراهای دیگری هم دارد. یکی از آن همه روایت این که انگاریک استخردر این ییلاق بوده به نام محلی«استلی »، همین نام بعدها نیز بر این خطه به یادگار مانده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطا به دامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٧ | ٥:٠۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

صوفیان ده، روستایی از توابع بخش تولم شهرستان صومعه سرا در استان گیلان ایران است. این روستا در دهستان هندخاله قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۰۹ نفر (۲۳۱خانوار) بوده‌است. روستای صوفیانده دارای ۲۰ هکتار باغ توت فرنگی است، این روستا مقام برتر استان در تولید توت‌فرنگی را دارد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٦ | ٤:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()

"لشت­ نشاء" شهر کوچکی در شمال شرقی شهر رشت مرکز استان گیلان است که بر سر راه زیباکنار قرار داشته و روستای "لیچاء" در شرق آن واقع است. در این روستا بقعه ­ای به نام آقا سید محمد یمنی­ بن امام موسی الکاظم موجود است که بنایی کوچک است و در میانه گورستان روستا قرار دارد .

عکاس : علی پوررسول

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٥ | ٦:۱٩ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
  • قیمت دلار | تبادل اطلاعات