مرکز دهستان چوبر از بخش احمدسرگوراب شفت در مختصات جغرافیایی به طول 49دقیقه و 25ثانیه و عرض جغرافیایی 37دقیقهو 6ثانیه با ارتفاع 60متر از سطح دریا در کنار رودخانه امامزاده ابراهیم (ع) واقع است .

کوه اربالنگه در یک کیلومتری مشرق چوبر واقع است . زبان مردم آن تالشی ، گیلکی و کار و پیشه ی آنان کشاورزی ، دامداری ،پرورش زنبور عسل و پرورش کرم ابریشم می باشد .

چوبر در مشرق شهرستان شفت قرار دارد . این روستا از گذشته های دور تا کنون یکی از مهمترین و قدیمی ترین مناطق شفت محسوب می شود که از جنبه های مختلف دارای اهمیت وافر برای شهرستان شفت بوده است .

این روستا در مسیر جاده آسفالته امامزاده ابراهیم (ع) و امامزاده اسحاق (ع) قرار دارد .

از خاندان قدیمی چوبر می توان خاندان یوسفی زاد را نام برد که در محل یوسف آباد چوبر می زیستند .

واقعه چوبر : عبدالفتاح فومنی مورخ قرن دهم و یازدهم هجری در کتاب خود ، تاریخ گیلان می نویسد : (( وقتی سپه سالار مراد بسته ی دیلمی به سپه سالاری فومن منصوب شد بو سعید میر همراه با مردم زرمخ و تنیان بر سر او ریخته و او را کشتند . وی برای کشتن شیرزاد سلطان به تعقیب او می پردازد . سرانجام شکست می خورد . بو سعید همراه با محمد امین خان و سپه سالار امین خواند طالش شفت و دیگران از طریق جاده ییلاقی ماسوله به شفت به طرف ییلاق لوک و گیلوا روانه ییلاق شفت شده در سکن که خانه امیر خواند تالش و برادران و اقوامش در آنجا بود توقف نموده و از آنجا به طرف لاسک و دیورود به چوبر می رسند . در چوبر کنار رودخانه ای در جای تنگی سپاه خود را می آرایند و بنه بر کرده و علم برافراشتند و لشکر خود را در یمین و یسار قرار دادند . که شیرزاد سلطان (992هجری ) بر آنان تاخت و جنگ سختی در کنار رودخانه در گرفت که عده زیادی کشته شدند و جوانان تالش بنه بر را خراب کردند سرانجام به شفت آمدند و مردم از آنان استقبال کردند و سه روز در شفت ماندند .))


از محصولات چوبر می توان برنج ، ابریشم ، عسل را نام برد . مولف فرهنگ جغرافیایی ایران می نویسد : شغل مردم این سامان زراعت است ودر چوبر 25 باب مغازه وجود دارد .

مولف ولایت دارالمرز گیلان(1286شمسی )  می نویسد : قریه های مبارک آباد و با 10 خانه ، خرم آباد ، داکلی سرا ، بیجارسر ، وشاه نشین جزء چوبر هستند . مالیات آن 4216/77قران است .

در چوبر شاه نشین خرابه هایی وجود دارد . مولف کتاب از آستارا تا استربان می نویسد : در کنار دهکده های چوبر و شاه نشین بر سر تپه ای که ارتفاع آن از شالیزارهای اطراف بیش از هفتاد متر است و سطح بالای آن حدود یک هکتار است . روزگاری بر سر قسمتی از این اراضی ساختمان های قدیمی بوده است . در حدود همان سال حسین قلی نامی از آجرهای این ساختمان ها بنایی دو طبقه برای خود در بالای تپه ساخته بود . این بنا تا سال 1340شمسی نیز بود .البعاد آجرهای آن 21سانتی متر و به قطر 45سانتی متر بود . آثار سه چاه در بالای تپه بود که یکی از آن ها پر شده بود . وی ادامه می دهد که در محوطه ی قلعه کل چوبر شفت قلعه ای است نزدیک کوه اربالنگه (ارباکله جایی که درختان اربا -خرمالوی وحشی زیاد است ) بر تپه ای مرتفع واقع قرار داشته است . بر روی این تپه آجر و سفالهای فراوان دیده می شود . فاصله قلعه کل تا شاه نشین حدود یک کیلومتر است .

بقعه حاجی علی در چوبر واقع است ( بقعه آقا نور سه تن بر سر راه چوبر به چنار رودخان واقع است )

چوبر روزهای یکشنبه دارای بازار هفتگی است . این روستا در سال 1335 دارای 2631نفر جمعیت بود و در سال 1345دارای بازار ، 1128نفر جمعیت و 140هکتار برنج زار و 200 هکتار جنگل و دو هکتار مرتع و درمانگاه بود .

وجه تسمیه ی چوبر از دو جزء چو + بر که چو به معنی چوب و بر به معنی بردن و در جمع به معنی جایی است که از آنجا چوب حمل می کردند .

در سال 1379 دارای 373 هکتار برنج زار ، و 10 هکتار باغ چای و 20 هکتار توتستان بوده است . تونل آب بر فومن از این مسیر می گذرد .

روستای چوبر بر اساس سرشماری سال 1385 دارای 335 خانوار با جمعیت 1248 نفر جمعیت است که 826 نفر از بالای 6 سال آن باسوادند .

چوبر دارای امکاناتی چون : دبستان ، مدرسه راهنمایی دخترانه ف پسرانه و دبیرستانهای دخترانه و پسرانه و مکان ورزشی است . و نیز دارای مسجد ، شورای اسلامی روستا ، مرکز خدمات جهاد کشاورزی ، شرکت تعاونی و روستایی ، برق ، آب لوله کشی ، مرکز بهداشتی و درمانی ، داروخانه ، خانه بهداشت ، پزشک ، دندانپزشک ، بهداشت یار ، به ورز ، دفتر پست ، دفتر مخابرات ، فروشگاه تعاونی ، بانک ، تعمیرگاه ماشین آلات کشاورزی ، و دیگر امکانات خدماتی می باشد .

چوبر در گذشته یکی از مناطق مهم تولید پیله و کرم ابریشم در منطقه شفت بوده است . از محلات مهم چوبر میتوان به یوسف آباد چوبر را نام برد .

منبع : کتاب تاریخ شفت ( نادر افشاریان )

گردآورنده وبلاگ نصیرمحله

کپی بردار از این مطلب با ذکر نام ( وبلاگ نصیرمحله) بلامانع می باشدتاريخ : ۱۳٩۱/٤/۱٠ | ٥:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.