روستای مژدهه یکی از روستاهای  شهرستان شفت میباشد که دارای طبیعت ارام و دلنشین است.

این روستا توریستی و تفریحی دارای  250خانوار میباشد,که از شمال به روستای خرطوم از جنوب به روستای چنار و بخش چوبر از شرق به روستای چماچاء و از غرب روستای شیخ محله ارتباط دارد.

%85 مردم این روستا به زبان گیلکی وبقیه اهالی نیز به زبان تالشی سخن می گویند.

این روستا همواره میزبان مسافران عزیز بوده است,و مردم نشان داده اند که مهمان نوازان خوبی بوده و هستند.

شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی در مزارع برنج است,ولی دامداری,ابزی پروری,پرورش کرم ابریشم,باغ میوه,باغ چای و نگهداری ماکیان نیز هم در این روستا وجود دارد.

در سالهای اخیر این روستای سرسبز, پیشرفت های زیادی داشته است و هم اکنون هم پروژه های زیادی در حال اجرا میباشد از جمله آب آشامیدنی که قرار  است از چشمه های ارتفاعات  این روستا که دارای آب گوارا و سر شار از انرژی میباشد که قرار است در فاز اول به روستای مژدهه و در فاز دوم به روستاهای اطراف این روستا لوله کشی شود.

از جمله طرح های دیگر میتوان به اسفالته این روستا اشاره کرد,ترمیم استخرها,تعمیر چراغ های عابر پیاده,.......از جمله طرح های دیگر میباشد.

ولی این حمایت ها به اندازه ای نبوده که جوانان را در این روستا نگه دارد, واز مهاجرت انها به شهر جلوگیری کند.

منطقه توریستی تفریحی مژدهه دارای تعداد زیادی استخر میباشد,که هر کدام بین 10هکتار تا 50هکتار میباشند,که از طرف جهاد کشاورزی و منابع طبیعی برای آب یاری مزارع برنج احداث شده است,محلی مناسب برای قایق سواری و ورزش های آبی میباشد.


از دیگر اماکن میتوان به جنگلهای زیبا و سر سبز و کوهستان پوشیده از درخت این روستا که دارای چشمه های طبیعی میباشد اشاره کرد.در فصل های پاییز و بهار در آن قارچ های خوشمزه جنگلی رشد کرده که تعداد زیادی از مردم از نقاط دور و نزدیک برای چیدن آن به این روستا می ایند.

البته ذکر این نکته ضروری است که قارچ های سمی نیز در این جنگل رشد میکند,پس اگر قارچ های سمی را نمیشناسید از کسی که این مهارت را دارد کمک بخواهید تا دچار مسمومیت نشوید.

از دیگر خوردنی ها طبیعی میتوان به تمشک جنگلی,ازگیل,آلوچه(گوجه سبز),هلو,سیب ترش,سیب سبز,نارنج,پرتغال,اشاره کرد.

کسانی که به اماکن زیارتی علاقه دارن میتوانند به بقعه اقا شمس الدین بروند و در فضایی ارام و معنوی به عبادت بپردازنند.

محلیان این روستا اعتقاد دارند گل(خاک) این بقعه برای درمان بیمارهای پوستی مفید است.

هم چنین این روستا دارای دو مسجد میباشد,مسجد امیر المومنین ومسجد امام حسین که به همت اهالی ساخته شده است.

غذاهای محلی این روستا عبارتند از:فسنجون,کباب ترش,سیر قلیه , سیروابیج ,قیمه,باقلاقاطق,کل کباب,ترش تره,سبزی قرمه,کوکوی40گیاه,ماهی فیفبیج...   .

                          

از دیگر محصولات غذای میتوان به انواع ترشیجات اشاره کرد: ترشی 7تا بیجار, سیر ترشی , ترشی گل کلم,ترشی بادمجان,ترشی رب انار,ترشی رب آلوچه,آب انار,آب آلوچه, آب غوره...

مهمترین محصول غذایی میتوان به دوشاب اشاره کرد که از میوه ای به اسم اربه گرفته میشود که بسیار خوشمزه و لذیذ میباشد,افراد زیادی برای خریدن آن به این روستا می ایند  

در این بهشت ایران مسافرانی بوده اند که پابند و اسیر شده اند,و در ان به ساخت ویلا یا خرید ان پرداخته اند,و بهترین لحظات خود را لحظه در این روستا گذرانده و از طبیعت ان لذت برده اند.تاريخ : ۱۳٩۱/۳/۳٠ | ٦:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.