روستای کمنی که جزه دهستان پیرکوه بخش دیلمان شهرستان سیاهکل که در سلسله جبال کوهای البرز واقع شده است . از روستاهای مرزی بخش دیلمان هم مرز با روستاهای شهرستان رودبار زیتون و بخش جیرنده عمارلو و روستاهای استان قزوین بخش شهرستان رازمیان واقع گردیده است .

از آن جایی که دور تا دور این روستا را کوههای بلندی احاطه کرده است و چون در دل کوهها بلند واقع گردیده به نام کوه میانی که بعدها به واسطه تکرار در تلفظ اختصار گویی این کلمه به کلمه کمنی تعقیر یافته است .

جمعیت ساکن در روستای کمنی بطور دائم 50 خانوار می باشد که در ایام بهار و تابستان بسار انبوه می باشد .

زبان مردم روستا با گویش طالقانی که به زبان فارسی بسیار نزدیک بوده و ریشه فارسی تلفظ می گردد .

روستای کمنی که جزه دهستان پیرکوه بخش دیلمان شهرستان سیاهکل که در سلسله جبال کوهای البرز واقع شده است. از روستاهای مرزی بخش دیلمان هم مرز با روستاهای شهرستان رودبار زیتون و بخش جیرنده عمارلو و روستاهای استان قزوین بخش شهرستان رازمیان واقع گردیده است .

مسیرهای اصلی ارتباطی به روستای کمنی : لاهیجان- سیاهکل- اسپلی دیلمان- پیرکوه- کارسنگ شاهیجان و کمنی ، فاصله با مرکز دهستان پیرکوه حدوداً 30 کیلومتر – فاصله با بخش دیلمان حدوداً 48 کیلومتر- فاصله تا مرکز شهرستان سیاهکل حدود 95 کیلومتر می باشد .

راههای فرعی: مسیر جلیسه به تورا به کمنی حدود 25 کیلو متر - کلیشم به کمنی 18 کیلومتر - نوده فاراب به کمنی حدود 12 کیلومتر می باشد .

این روستا تا قبل از سال 1320 جزء حوزه دهستان سمام بخش رودسر شهرستان شهسوار (تنکابن) بوده در سال 1320 با استقلال استان یکم به مرکزیت رشت روستای کمنی نیز دستخوش این تعقیر تحولات قرار گرفت و جزء حوزه دهستان شوئیل بخش رودسر به مرکزیت رشت در آمد حدود سالهای 1326تا 1338 با استقلال شرق گیلان رودسر به مرکزیت لاهیجان درآمد پس از چند سالی دوباره تعقیر و تحول صورت گرفته و روستای کمنی جزء حوزه دهستان کُجید بخش املش شهر رودسر و پس از آن دهستان کُجید بخش مرکزی املش شهر املش به مرکزیت رودسر در آمد حدود سالهای 1366 با طرح تقسیم جغرافیایی وزارت کشور روستای کمنی جزء حوزه دهستان جیرنده عمارلو به مرکزیت رودبار زیتون معرفی شد اما حدود یک سال طول نکشید که مجدداً تعقیر یافت و جزء حوزه دهستان دیلمان بخش سیاهکل لاهیجان قرار گرفت و پس از آن با توسعه هریک از این مراکز روستای کمنی نیز دسخوش تحولات واقع شد یعنی از لاهیجان جدا گردید و جزء حوزه دهستان پیرکوه بخش دیلمان شهر سیاهکل می باشد .

تصاویری زیبا از طبیعت روستای کمنی

منبع : وبلاگ روستای کمنی


....تاريخ : ۱۳٩۱/۳/٢٩ | ۸:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.