کمسار روستایی است در دهستان جیرده شهرستان شفت استان گیلان که دارای قدمت دیرینه بوده و حدود 60سال پیش بعنوان مرکزیت شهرستان شفت تلقی میگردید و نجیب زادگان این شهرستان در این روست ساکن بوده و دارای املاک فراوان بودند از بناهای تاریخی دراین روستا می توان به حمام آن نام برد که به دوران قاجاریه نسبت میدهند.
این روستا در 9کیلومتری شهرستان شفت واقع است که دارای مناظر دیدنی بساری بوده شغل اکثریت مردم این روستا کشاورزی (برنج کاری)و چای میباشد ازناظر دیدنی آن می توان به استخر بزگ (روجگیل) رودخانه بزرگ خانه های خوانین اشاره نموداین روستا دارای چند آبادی میباشد که عبارتند از کمسار کوچک-سروان محله-شیخ محله -گیلده که هریک از این آبادیها دارای مناظر دیدنی منحصر به فرد خودرا دارا میباشدا


ساختمانهای حکومتی کمسار 
از آثار و بناهای تاریخی شفت ،خرابه های ساختمانهای حکومتی کمسار است که متعلق به خانهای شفت در دوره قاجاریه و یازندیه بوده است ساختمانهای مزبور پس از اقامت خانهای شفت در رشت به تدریج رو به خرابی نهاده و امروز چیز زیادی از آنها برجای نمانده است.دکتر منوچهر ستوده در بررسی و تحقیق خود از آثار تاریخی شهرستان شفت در سالهای 1345 لغایت 1348 مینویسد بیست باب ساختمان آجری با پنجره های ارسی (پنجره با شیشه های رنگی )که نمودار هنر قاجاری است در این دهکده پابرجاست‌(بیشتر آنها تا تا سال 88 بجز دو خانه پابرجا نمانده است ). رابینو نیز از این بناها یاد کرده و می نویسد که صاحبان آنها به رشت رفته و خانه های آنها متروک افتاده است . معروف است جد خانهای محلی شفت و ازجمله کمسار از چگین منجیل آمده و نظیر حسن صباح به اندازه پوست گاوی زمین از اهالی خواسته است سپس پوست گاو را کشیده و دوال کرده و بر سر اراضی کمسار کشیده و تصاحب کرده است . از خانهای کمسار می توان به ابراهیم خان - محمد خان -عبدالوهاب -میرزا ابوالفتح خان -عبدرالرضا خان -بهرام خان و رحیم خان نام برد
کمسار را میتوان نگین روستاهای غرب گیلان دانست .دارای مردمانی سخت کوش و مهمان نواز به نقل از قدیمیان در دورانی که شفت به شهرت نرسیده بود کمسار یکی از مشهورترین نقاط فومن وشفت بود .روستایی که با مرکز استان حدود 18 کیلومتر فاصله دارد و مناظر زیبای ان علاقه مندان زیادی را برای تفریح و گردش به این روستا میکشاند .

وجه تسمیه کمسار : 
نقل است دردوران قدیم ساکنان اصلی این منطقه دارای منازل مسکونی کوچکی به نام کومه بوده که این منطقه را باپسوند شباهت سان ،کومه سان نامیدندبعدها به کومسار و به کمسار تغییر نام یافته است . 
به روایت دیگر این منطقه محل زیست پرنده ای سیاه رنگ به نام سار (به زبان گیلکی سیته نامیده میشود )بوده و تحت این عنوان به کومه سار یعنی خانه پرنده سار و بعدها به کمسار تغییر نام یافته است که درواقع این روایت کمتر به واقعیت نزدیک میباشد.

منبع : سایت گیل یار -پرتال اداره کا میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گیلان

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله


...تاريخ : ۱۳٩۱/۳/۱۸ | ٧:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.