این روستا که در نقطه انتهایی جاده آسفالته شفت به سیاهمزگی واقع است ، در ضلع شرقی رودخانه شوت چای قرار دارد و منطقه ای دره ای است . کوه کلیگه در یک کیلو متری جنوب شرقی ، کوه کوه خالصتان در یک کیلومتری شمال آن و تاریکه دره ، علی دره و خرم دره به ترتیب در جنوب ، جنوب شرقی ،و شمال غربی این آبادی قرار دارد . زبان تالشی و شغل آنها کشاورزی ، دامداری و پرورش نوغان است . دیگر فروارده های آنان چای ، پنیر و کره است .

خره کش بازار دارد و آبشار دودوزن در آن مکان است وجه تسمیه ی آن خره+کش ، خره =مه و کش =گوشه ، یعنی گوشه مه آلود و خُرم کش - خُرم =روبه آفتاب و کش =گوشه به معنی گوشه رو به آفتاب است .

در سال 1379 ، 10هکتار برنج زار ،8هکتار باغ چای و 10هکتار باغ توت دارد . بر اساس آمار سال 1385، 141خانوار با 596جمعیت دارد نفر که 347 بالای 6 سال آن باسوادند .

این روستا خانه بهداشت ، به ورز ، تکنسین دامپزشکی ، دفتر مخابرات ، مسجد ف شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستایی ، برث ، آب لولع کشی و دبستان دارد . از محلات آن می توان : پایز ، خرم ، خره کش ، شالش ، کژدم ، ملال و نوده را نام برد

منبع : کتاب تاریخ شفت (جناب آقای نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله


...تاريخ : ۱۳٩٢/۱۱/٩ | ٥:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.