تعرض انسانی به جنگلهای انبوه آخرین زیستگاههای جانوری گیلان، نسل مرال و شوکا را در معرض تهدید قرار داده‌است.

به گفته کارشناسان محیط زیست نسل دو گونه گوزن جنگل‌های گیلان به نام های مرال و شوکا که از جانوران شاخص جنگل‌های شمال محسوب می‌شوند به دلیل تجاوز انسانی به زیستگاهها در خطر تهدید قرار دارند.

علاوه بر تهدید نسل این جانوران توسط شکارچیان غیرمجاز ، دست اندازی به زیستگاههای این جانوران وحشی به منظور بهره برداری از جنگل و کشیدن سیم خاردار در مسیر رفت و آمد این جانوران از جمله عوامل تخریب زیستگاههای و انقراض نسل آنها بشمار می‌روند.

مناطق زندگی این گوزنها، عموما مناطقی "شکارممنوعه" تلقی می‌شوند در حالیکه حفاظت کاملی از این مناطق وجود ندارد.

جنگلهای سیاهکل، فومن و تالش عمده زیستگاههای این دو جانور و آخرین پناهگاه و محلی برای تکثیر و زاد و ولد طبیعی آنان محسوب می‌شود. مردم روستایی گیلان گوزنها را از موجودات نظرکرده می‌دانند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد در ‪ ۳۰سال اخیر نسل این جانوران بطور چشمگیری بر اثر شکار بی‌رویه کاهش یافته‌است به گفته کارشناسان این دو گونه جانوری به سبب اینکه سالی یک بچه به دنیا می‌آورند حیواناتی بسیار آسیب پذیرند و نیاز به حمایت‌های ویژه دارند.نیمه شهریور تا نیمه مهرماه هر سال به مدت یک ماه به عنوان فصل "مرال بانکی"معروف است و این ایام به عنوان فصل جفتگیری این جانوران محسوب می شود.فصل مرال بانکی پر خطرترین زمان زندگی این جانوران بشمار می‌رود زیرا شکارچیان با شناسایی محل تجمع آنان مبادرت به شکار آنها می‌کنند نسل گوزن نر به دلیل وزن و ارزش شاخ آن بیشتر در معرض خطر قرار دارد این جانور دارای دوشاخ است که هر سال تجدید می‌شود. کارشناس محیط زیست گیلان در این‌باره گفت: براساس آخرین سرشماری شمار گوزنها در گیلان یکصد راس تخمین زده شده‌است این جانور در لیست قرمز محیط زیست قرار دارد و از نظراکولوژی از گونه‌های مصرف‌کننده اولیه است و در حوزه‌های جنگلی در پایداری گونه‌های جانوری و گیاهی نقش مهمی دارد. شکار گوزن ممنوع است و با شکارچیان متخلف برخورد جدی خواهدشد. یک پاسگاه محیط بانی با تجهیزات کامل برای حفاظت از مرال ها از اول شهریورماه سال جاری در منطقه جنگلی سیاهکل به دیلمان ایجاد شده‌است استان گیلان دارای ‪ ۵۶۵هزار هکتار جنگل است که از این میزان فقط هزار هکتار آن در ارتفاعات دست نخورده و بقیه مخروبه و نیمه مخروبه است.


...تاريخ : ۱۳٩٠/٦/٤ | ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.