شفت به علت دارا بودن انواع گیاهان و درختچه های وحشی گلدار در نواحی کوهپایه ای از قرن ها پیش یکی از مراکز مهم تولید عسل مرغوب بوده است . کندوداران شفتی بیش تر در حاشیه کوهستانهای جنوب و جنوب شرقی شفت مستقر بوده اند که علاوه بر داشتن کندوهای قدیمی از کندو های جدید نیز برای تولید موم و عسل بهره می گیرند . بر اساس آمار 1382 شفت 238 بهربردار عسل ، 2337 کنو و تولید35822کیلو عسل ، منطقه ای فعال در این زمینه نیز می باشد .

گل عسل شامل : اقاقیای وحشی ،خرمالوی وحشی ، افرا ، ملچ ، گل ابریشم ، تمشک ، نسترن ، پیچک ، زنبق ، یونجه وحشی ، پامچال است .

از مراکز مهم پرورش زنبور عسل و تولید زنبور عسل در شهرستان شفت می توان اغلب روستاهای کوهپایه ای تحت حوزه بخشداری احمد سرگوراب شفت را نام برد .

تولید کنندگان کهنسال باور دارند که عسل واقعی رنگ خرمایی مایل به قرمز دارد و غلیظ است اما رطوبت موجود در هوای گیلان غلظت آن را پایین آورده است .

منبع : کتاب تاریخچه شفت ( نادر افشاریان )

گردآورنده وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشدتاريخ : ۱۳٩۱/٢/٢٢ | ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.