از حیوانات معروف استان گیلان میتوان به : اسب. آهو. ببر. بزکوهی. خرس.خرگوش. خوک. سگ. سنجاب. قوچ کوهی و... را نام برد.بعضی از ماهیان دریای خزر بدین شرح اند:

اردک ماهی:حلال فلسه دار. زردوش. مقوی کمر است و به همین جهت نام ماهی را قرص کمر گذاشته اند.به زبان روسی chuka و نام علمیشexos luciuنام دارد.

آزاد ماهی:ماهی حلال با فلس قهوهای رنگ.دارای خالهای سیاه که در آب شور زندگی میکند و در آب شیرین تخم می ریزد.

اسبله:silure ماهی حرام.بی فلس و دهان گشاد که بسیار زورمند است و سنگین.

سفید ماهی:که نسلش از نظر کثرت صید اعم از ریز و درشت رو بهانقراض است.

سوف:ماهی حلال با بوزه کشیده و شکم نقره ای رنگ.

قزل آلا:ماهی قشنگ و حلال و زیبایی که فقط در رودخانه صید می شود و آن هم بسیار کم و در آبهای زلال.

کفال:که کلمه روسی این ماهی نیز کفال است.شبیه ماهی سفید اما کمی کشیده تر و لاغرتر.

کولی:ماهی ریز.حلال با فلس. دارای شکم نقره ای.باریک و بلند.اقسامش: ریز کولی. سیاه کولی. سرخ کولی.شاه کولی و کاس کولی است.

کیلکا: نام ماهی ریزی است که در سنوات اخیر شناخته شده و به نظر می رسد که نام مذبور از روسها اخذ شده باشدو در اعماق هفتاد متری دریای خزر صید می شود.

مار ماهی: ماهی حرام. بی فلس و شبیه مار. نوعآ ماهیان نرینه را دود می کنند. شکم های ماهی را قبلآ خالی کرده و روده اش را که دبیجا نام دارد جداگانه و خود ماهی دودی را جدا مصرف میکنند.  نوع دیگری که تنها بین گیلانیها معمول است و علاقه شان هیچگاه و در هیچ جای دنیا از آن قطع نمی شود ماهی شور است.

بهر حال در نتیجه مطالعات اهل تحقیق معلوم شده که کلیه ماهیان حوزه  شمال اعم از دریا و رودخانه بالغ بر ۱۴۷ گونه است.


...تاريخ : ۱۳٩٠/٦/۱ | ٥:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.