سیزاب وحشی با نام علمی  Veronica persica گیاهی است یک ساله، یا یک ساله زمستانی با پوشش انبوه سطحی بر روی زمین. ساقه های سیزاب وحشی، خزنده می باشند. 

برگ های سیزاب وحشی قلبی شگل بوده و  در پایین به صورت متقابل و در بالا به صورت متناوب هستند. حاشیه برگ ها مضرس و معمولاً در پشت آن ها کرک های زیادی دیده می شوند.

گل های سیزاب بر روی دمگل های باریک منشعب از جوانه های جانبی قرار دارند. جام گل دارای گلبرگ هایی به رنگ آبی آسمانی بوده و در مرکز آن حلقه سفید رنگی دیده می شود.

سیزاب وحشی از جمله علف های هرز باغات، فضاهای باز، مراتع و مناطق جلگه ای گیلان زمین به شمار آمده که رویش گل های آبی آسمانی آن در روزهای پایانی سال، پیام آور بهار زیبای زودرس می باشد.

منبع: علف های هرز مهم مزارع و مراتع ایران - تالیف: دکتر جعفر اصغری و  مهندس آرمان محمودی اطاقوری / انتشارات دانشگاه گیلانتاريخ : ۱۳٩٠/۱٠/۸ | ۱:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.