بنفشه معطر، گیاهی است علفی چندساله فاقد ساقه های مشخص به بلندی 3 تا 12 سانتی متر با ساقه های خزنده سطحی که در انتها ایجاد ریشه می نماید و برگ های تخم مرغی دایره ای، نوک تیز و با قاعده ای قلبی و عموماً طوقه ای با دمبرگی بلند.

 بنفشه معطر دارای گل های بنفش رنگ و زیبا است و در استان گیلان در کف جنگل های دارای نور کافی و حاشیه جاده ها و شیب های تند حاشیه جاده های جنگلی رشد می نماید و در اوایل بهار با گل های معطر و زیبای خود، جلوه یی باشکوه به مناطق جنگلی می دهد.

از انواع بنفشه های گیلان زمین می توان به Viola arvensis و Viola modesta  و Viola witminiana  و Viola tricolor اشاره کرد.

نوع پرورش یافته Viola tricolor با نام فارسی " بنفشه سه رنگ " یکی از گیاهان زینتی است که در اواخر زمستان و اوایل بهار در بیشتر باغچه ها، پارک ها و خانه ها کشت می شود.تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | ٦:٥٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.