65 تا 72 سانتی‌متر ؛ عقاب تالابی بالغ به رنگ قهوه‌ای زرشکی خیلی پرنگ‌تر ولی در سطح شکمی کمرنگ‌تر و اغلب در پوشپرهای روی دمش اندکی سفیدی دارد . در هنگام بالباز اوج‌گیری لبه جلوئی بال‌هایش مستقیم است ( نه جلو آمده ) و در هنگام بالبازروی بال‌ها را از ناحیه خم بال ، به سمت پایین کج می کند .

 در فاصله نسبتا نزدیک ، هفت شاهپر نخستین بال را می توان به‌طور واضح دید ، بر خلاف عقاب جنگلی که فقط شش شاهپر آن دیده می شود .
دمش نسبتا کوتاه و تا اندازه‌ای گرد است . سر کوچک و منقار کوچک آن با گردن باریکش حد مشخصی نشان می دهد . بالهایش به‌طور نسبی پهن‌تر از بال‌های عقاب طلائی است . پرنده نابالغ لکه های بزرگ سفید و مشخصی در سطح پشتی دارد و سفیدی قاعده دم یه شکل ( V ) کاملا پیداست . در پرواز دو نوار کمرنگ بر روی بالهایش دیده می شود . حرکات عقاب تالابی کند است .

زیستگاه : 

پرنده‌ای است درخت‌دوست و معمولا نزدیک دریاچه‌ها ، رودخانه‌ها و مرداب ها دیده می شود . روی درخت‌ها یا بوته‌های جنگل آشیانه می سازد .


پراکندگی : 

عقاب تالابی از پرندگان بومی ایران و در گذشته در فصل زمستان‌ نسبتا فراوان بوده است ، البته به تعداد کم در ایران زادوولد می کند اما این پرنده از جمله پرندگان کمیاب ایرانی‌ست که به‌طور اتفاقی در بلوچستان دیده شده است .تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | ٥:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.