شهر چابکسر  در منتهی  الیه  استان گیلان و در حد فاصل  استان  گیلان  و مازندران  در کوتا ترین  فاصله  بین کوه  و دریا  حداکثر  1300  متر  در شمال  کشور قرار دارد  . به دلیل  فاصله  کم با کوه  و دریا  و برخورداری از اقلیم  معتدل  خزری  بر خوردار  می باشد . در گستره  و جغرافیایی چابکسر  4 محصول  عمده ی کشاورزی  یعنی  برنج ،  چای ،  مرکبات،  و کیوی  در کنار  همدیگر  رشد می کنند . همچنین پرورش  گل و گیاه  به صورت  چشمگی  و گسترده  اقلیم  مناسب  منحصر به  فرد چابکسر  را نه در گیلان  و مازندران  بلکه  در خاور میانه  در ذهن  تداعی  می کند .

 

با توجه  به خصوصیات  جغرافیایی حاکم  بر منطقه  یعنی  رشته کوه البرز  و دریای  خزر  ،  چابکسر  از نظر  جاذبه های گردشگری  از تنوع  ویژه ای  بر خوردار  می باشد . مسافران و گردشگران  با حضور  خود  در چابکسر  در کوتا هترین  فاصله  زمانی  می توانند  از مواهب  دریا  و همچنین  زیبا ییهای عرصه های  جلگه ای  کوهپایه ای  کشتزار  ها چشمه سارها ، رودها و سکونت گاههای انسانی بهره مند شوند .

اندیشیدن  به محیط  زیست  به اندازه ی عمر اجداد  ماقدیمی  است . بقای  آن ها  بستگی  به آگاهی  آن  داشته است . امروز  نیز  محیط  زیست   در شکل  گیری  هر یک  از ما نقش  تامین  کننده  ای دارد  زیرا  رشد  و نمو  انسان  به صورت   طبیعی  و در شرایط  نبود  محرک  های زیست ‌محیطی صورت  نمی گیرد  . محیط  زیست  در مورد  بیشتر  ما و در  جامعه ی   تکنولوژیک  جدید  عبارتست  از آن چیزهایی که در زندگی  روزمره  با آن  سر و کار  داریم .

تاریخچه  چابکسر :

چابکسر در قدیم  قسمتی  از سرزمین رانکوه   بوده است  . رانکو  آخرین  بخش  شرقی  گیلان بود ه است  از  شمال  به  دریای  خزر  ، از شرق  به تنکابن  ، از جنوب  به رود بار الموت  و رودبار  حسینقلی خانی  و از  غرب   به دیلمان  و لاهیجان  محدود می شد . چابکسر  سابقا  میانده نام داشت  که هم اکنون  نام یکی  از محله های چابکسر  است .

وجه تسمیه چابکسر :

کلمه ی  چابکسر  از دو کلمه ی چاب و و کنار  گرفته  شده که به همین  جهت  آنرا چاب کنار  ویا  کنار دریا  می گفتند  که به تدریج  به چاب سر و سپس  به چابکسر  تبدیل   شده است .  و روایت  دیگری  هم رواج  دارد که در گذشته  در هنگام  عروسی ما بین  خانه عروس و داماد  سوارانی  مسابقه  می دادند  و  برنده  مسابقه از عروسی  خلعت  می گرفت  است . گویا  در آن زمان  سوارانی  چابکی  در این  منطقه  وجود  داشته اند  که کلمه ی چابکسر از آن  مشتق شده است .

لطفا به ادامه مطلب بروید