احمَدسَرگوراب یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است.این شهر با جمعیت ۲٬۵۳۸ نفر در بخش احمدسرگوراب شهرستان شفت قرار دارد.

این شهر بر سر راه شفت - نصیرمحله قرار دارد ،کوهستان جنگلی سیاهمزگی که میان روستاهای سیاهمزگی و خرکش واقع شده از نقاط دیدنی این شهر است.[۱] بقعه امامزاده اسحاق و خواهر او خیرالنسا بر نوک قله سیاه کوه بخش احمدسرگوراب از نقاط دیدنی دیگر در پیرامون این شهر است.

دومین کتابخانه شهرستان شفت در شهر احمدسرگوراب قرار دارد. این کتاب‌خانه در سال ۱۳۸۰ با ۲۵۸۰ جلد کتاب تأسیس شد.

خواننده و نوازندهٔ موسیقی سنتی ایرانی، سعید جعفرزاده احمدسرگورابی (پرواز همای ) (زادهٔ ۱۳۵۸) متولد احمدسرگوراب است. وی دوران کودکی و نوجوانی خود را در آن‌جا سپری کرد.

وجه تسمیه ی احمدسرگوراب از سه قسمت احمد+سر+گوراب است که در آن احمد نام شخص ،سَر به معنی محل مثل بیجارسر یا بازار سر و غیره ، گوراب نیز جایگاهی است که نسبت به اطراف جنبه ی مرکزیت داشته باشد .

از این رو احمد سرگوراب در واقع گوابِ احمد سرا بوده است ، یعنی گورابی که در احمدسرا (نام محل )است (پسوند فامیلی برخی از اهالی قدیمی این محل احمدسرایی است ). همچنین ممکن است احمد +سرِگوراب یعنی گوراب پیشین باشد که احمد نامی معروف در آنجا سکونت دارد :به عبارتی گوراب پیش در مقابل گوراب پس که بعد از آن قرار دارد و گوراب پیش نیز گراکیش نوشته شده باشد.

این شهر از نقاط بسیار قدیمی منطقه ی شفت است به طوری که عبدالفتاح فومنی وقایع نگار قرن دهم یازدهم هجری از این محل به نام احمسرگوراب نام برده است و به ترتیب در صفحات 99و 255 می نویسد :((بوسعید میر به اتفاق پانصد نفر از لشکر فومن به وی پیوسته و از راه ازبر به احمد سرگوراب شفت رفتند و از آنجا به چوبر رودخان روان شدند )).

و نیز ادامه می دهد : حاجی میر احمد از لئام محل ماجرا را به میر حاتم سپه سالار گفت ، او پس از انجام امور ، دستور قتل حیدر بیک ناظر ، و محبوس را صادر و پس از به قتل رساندن وی ،سر او را برای میرحاتم به احمد سرگوراب آوردند .( در این دوره مرکز حکومتی شفت احمد سرگوراب بود )

مولف فرهنگ جغرافیای ایران (تاسیس سال 1328)درباره احمدسرگوراب می نویسد :دارای 1200نفر جمعیت و کار مردم آن زراعت و گله داری است و بازار آن دارای 25 بابت مغازه است .در ضلع غربی بازار ، رودخانه سنگ واقع است که از انشعابات شوت چای (رودخانه سیاهمزگی )است .

بخشی از مردم احمدسرگوراب را ماسوله ای هایی تشکیل می دهند که به دلایلی به احمد سرگوراب و برخی نقاط شفت کوچیده اند .

زیارتگاه های پیرمختار و سیده مرضیه در این شهر است و نهر شش خاله از کنار شهر می گذرد .از محله های قدیمی این شهر می توان کیلان محله را نام برد .


...تاريخ : ۱۳٩٢/۱٠/۳ | ٧:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.