گوشهء شرقی بخش بیه پس گیلان ، که ارتفاعات پوشیده از جنگلها ومراتع زیبایش همچون هلالی بخش سرسبز جلگه ای آن را در بر گرفته ،شفت نام دارد. نخستین جایگاه از پاره ی غربی گیلان که مذهب تشّیع در آن پا گرفت

 

. جایگاه مردمان فرهیخته وبلند آوازه ای که همواره در جهت اعتلای فرهنگ گیلان نقشی سازنده داشته اند . 

مزار صعلوک بن وهب بن منبّه،امامزاده ابراهیم ،امامزاده اسحاق وبقاع متبرکه ی دیگر که در دامنه ی کو هها و دشت های شفت واقع گردیده، از نقاط زیارتی و آبشارها،دشت های سرسبز،چمنزارهای حاشیه ی رودخانه های پرآب ومراتع دل انگیزی که در پای ونی بلند آرمیده اند از جمله نقاط سیاحتی شفت است .

تنوع در گویش ،آداب ورسوم ،صنایع دستی بومی ،سکونتگاهها وفرآورده های دامی وزراعی از جمله عرصه های قومی برای تحقیق وپژهش افرادی ست که در زمینه های مختلف فرهنگی گیلان تلاش می نمایند . آنچه که در پی میآید . چکیده ی مطالب کتاب تار یخ شفت است  که توسط اینجانب (مولّف کتاب تاریخ شفت )  به نظر خوانندگان آن میرسد.تاريخ : ۱۳٩٠/٧/٦ | ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.