نوشته شده توسط : مهدی پور

در زمان قدیم، هیچ گونه تدبیری برای حمام در داخل منازل اندیشه نمی شد، از این رو تمام منازل فاقد گرمابه بودند. مردم برای استحمام به گرمابه های محلات می رفتند. روزهای جمعه برو بیای خاصی در گرمابه ها بر پا بود. دیدار دوستان، کثرت جمعیت و دو برابر شدن دلاک ها از ویژگی های صبح جمعه گرمابه ها بود.
.
گرمابه ها به دو دسته قدیمی و جدید تقسیم می شدند. گرمابه حاج آقا بزرگ در محله آفخرا (آقا فخر الدین)، که به گفته مطلعین محلی حدود 120 سال قدمت دارد، از جمله حمام های قدیمی و بسیار معروف رشت بوده است.

گرمابه پیر سرا در محله پیر سرا، گرمابه گلستان در سبزه میدان و گرمابه شاهزاده از جمله حمام های قدیمی بودند. گرمابه بازار در بازار بزرگ، گرمابه ساسان؟ در جنب درب جنوبی بقعه خواهر امام، گرمابه احتشام در محله زر جوب، گرمابه بهار در خیابان امین الضرب و گرمابه خادمی در پشت پمپ بنزین خیابان شهداء (خ لاهیجان) از جمله حمام های جدید به شمار می رفتند که امروزه تعدادی از آنها وجود خارجی ندارند.

جمع آوری و تنظیم: عاکف معززلسکو
:: برچسب‌ها: یادها و خاطره ها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱۱/٢٢ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.