نوشته شده توسط : مهدی پور

   "دوعالم کوه"که به زبان محلی "دوال کوه" یا "دوآل کوه" گفته می شود، مدفن امامزادگان "سیدعلی" و "سیدمحمد" از نسل امام موسی کاظم(ع) است و شاید به خاطر وجود مزار دو امامزاده در قله اش، آن را دو عالم کوه نامیده اند.

این کوه در غرب بخش "میرزا کوچک خان" (شهر گوراب زرمیخ) روستای "سیاه کوه" واقع شده است که از جلگه اطراف بلندتر است.

"دوعالم کوه"از شمال به روستای"رشته پلنگان تنیان"و"رفتگی"از جنوب به"توسه کله آلیان" ، از غرب به کوههای "ییلاق" و از شرق به روستاهای "سیاه کوه" و ‌"چالکسر" محدود می شود.، مردم منطقه مسلمان و شیعه مذهبند و در کوهپایه ها عمدتا زبان گویش "تالشی" و در جلگه با گویش "گیلکی" صحبت می کنند.

سه طرف کوه با جلگه احاطه شده و یال غربی این کوه به ییلاقات منطقه و قلل دیگر می بیوندد. به نظر می رسد دوعالم کوه نزدیکترین قله به جلگه غربی گیلان باشد که برای کوهنوردی سبک "کوه پیمایی" نیز مناسب است.

دهیار روستای "سیاه کوه" آقای "شعبان نوروزی" که ما را بسوی مزار امام زادگان هدایت     می کردند گفت: در فصول مختلف سال شاهد آمدن مسافران و زائران زیادی به این منطقه هستیم و علاوه بر وجود بقاع متبرکه ، طبیعت زیبا و درختان خودروی انار وآلوچه و چشمه های زلال آب ، منطقه را منحصر به فرد نموده است. همچنین زمانی این منطقه پایگاه "میرزا کوچک خان" بوده و "روس ها" برجی از جنس آهن برای دیده بانی ساخته اند که هنوز پابرجاست.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


عکس : آقای شجاع خداوردی لو

تهیه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱٠/٢۳ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.