نوشته شده توسط : مهدی پور

مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلانِ و همچنین مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان. سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده‌.
در سال‌های اخیر چندین نیروگاه بادی برای تولید برق از بادهای منطقه در منجیل نصب شده‌.
ساکنان قدیمی شهر از گیل، تات، کرد هستن.
درآمد اصلی مردم این شهر از راه تجارت تامین می‌شه. افراد از طارم سفلی و علیا و روستاهای اطراف جهت تامین برخی نیازمندی‌های خود به منجیل مراجعه می‌کنن. بخش دیگری از درآمد مردم این شهر از راه فروش زیتون و فراورده‌های اون تامین می‌شه. محصول اصلی این شهر زیتونِ و باغات زیتون بیشتر در حومه آن پراکنده‌ان.
باد منجیل یکی از عوامل معروفیت این شهرِ که اغلب در بهار و تابستان با شدت بیشتری و در پاییز و زمستان با شدت کمتری می‌وزه. این باد از قدیم معروف به هفت باد منجیل بوده و شدت آن بقدریست که درختای زیتون رو اغلب به یک سمت خم می‌کنه.
سد سپیدرود نیز یکی دیگه از عوامل معروفیت و جذابیت منجیلِ.
شهر منجیل محل تلاقی سه نوع آب و هوای معتدل خزر، کوهستانی البرز و گرم و خشک مرکزی ایران و از این حیث نیز هوایی منحصر بفرد دارد

منبع : همگردی

تهیه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٩/٢٤ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.