ماکلوان یک شهر کوچک  و زیبا در مسیر جاده ماسوله قرار گرفته است .که شامل دو ماکلوان :ماکلوان بالا و ماکلوان پائین می باشد.که هردو ماکلوان روی هم رفته در حدود 500 خانوار و جمعیت انها تقریباً 1800 نفر می باشد.ماکلوان از آب آشامیدنی مطلوب و برق و تلفن و راه  ارتباطی  برخوردار می باشد.در زمان جنگ نهضت جنگل یکی از مهمترین جنگهای سردارجنگل  در ماکلوان رخ داد.

 

به علت سوق الجیشی بودن این مسیر و وجود ارتفاعات خوب مبارزان جنگل در این روستا ضربات سهمگینی به نیروهای روس و انگلیسی و عوامل داخلی وارد نمودند. در جنگ ماکلوان 300 قزاق روس که در بی رحمی و شقاوت شهرت داشتند.به همراه 50 قزاق ایرانی با مهمات کافی به فرماندهی ابوالفتح خان یاور برای سرکوبی جنگلیها به این سرزمین فرستاد . در مسیر حرکت قشون دولتی از جاده ماکلوان به ماسوله نیروهای جنگل بیش  از هفتاد تن بودند.از تپه ماکلوان به ماسوله حمله ور شدندکه از نیروها  همه کشته و زخمی و اسیر و در حدود 130  نفر از نیروهای روس  به سوی رشت  پا به فرار گذاشتند.که از این جنگ جنگلیها به مقدار  زیادی  از مهمات و اسب به غنیمت مجاهدان جنگل در آمد.

 

در ماکلوان مردم  به برنجکاری ،صیفی کاری ،چای ،کرم ابریشم ، پرورش  ماهی و زنبور عسل ، صنایع دستی و از فعالیتهای اصلی محسوب می شود.به علت قرار گرفتن در مسیر جاده ماسوله مسافران زیادی در این مسیر توقف می کنند.


...تاريخ : ۱۳٩۱/٦/۱٠ | ٩:۱٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.