کوچصفهان یکی از بخش‌های شهرستان رشت در شمال ایران ودرمسیرشرقی این شهرستان ودرفاصله ای بسیار نزدیک با مرکز استان می باشد
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش کوچصفهان شهرستان رشت در سال ۱۳۸۵ برابر با 49333 نفر بوده است. این شهر بین رشت و آستانه اشرفیه قرار دارد .
در این شهر کشتی ، هنرهای رزمی ، فوتبال ،پرورش اندام و ...بین جوانان رواج بسیار زیادی دارد.بر اساس منابع تاریخی احداث این شهر به دوره ساسانی باز می گردد. در مورد وجه تسمیه آن نیز چنین گفته شده است که چون در دوره صفویه که پایتخت ایران شهر اصفهان بوده است، این شهر در حقیقت به آن وابسته بود وبه همین دلیل "کوچه اصفهان" گفته می شد که "کوچه" همان کوچک در زبان محلی است و طبق روایات کوچ عده ای از اصفهان به این شهر باعث شده بود تا این شهررا به نام اصفهان کوچک قلمدادنمایند.
در اثرگذر زمان این واژه مخفف تر شده و به کوچصفهان تغییر یافت.البته دراین موردروایاتی دیگری نیز وجوددارد که ممکن است درجای خودبسیارمعتبرباشد. 


از جمله بناهای تاریخی کوچصفهان می توان به مورغانه پرد اشاره کرد که پلی است خشتی. همچنین چندین بقعه و امامزاده در کوچصفهان قرار دارد که مورد توجه مردم است. دارای سه دهستان لولمان ، بلسبنه وکنارسر بوده که درحدود 45 روستا دارد که از نظر بزرگی و جمعیت دارای روستاهای بزرگی ازجمله گیلوا، فشتم ، لولمان و.... می باشد.این بخش درسنوات گذشته افراد متخصص ، باسواد وشخصیتهای سیاسی واجرایی بزرگی را به جامعه معرفی کرده است.کوچصفهان دارای مناطق متعدد تفریحی، دیدنی وسیاحتی زیادی است.رودخانه قشنگ وبزرگ سفیدرود از این بخش گذشته وبه دریا می ریزد. راه ارتباطی اصلی آن به صورت بزرگراه بوده و بسیار قشنگ ،زیبا وسرسبزو با امکانات خوب می باشد که رشت را به شهرستانهای شرقی استان ومازندران متصل می کند.
با توجه به راه ارتباطی آن با رشت ولاهیجان به صورت بزرگراه وبخشهای سنگر ولشت نشاء به صورت راه آسفالته مجزا ، تمهیدات لازم برای توسعه وافزایش ظرفیتهای آموزش عالی آن نیز صورت پذیرد.شغل اصلی مردم منطقه کشاورزی وخدمبا توجه به راه ارتباطی آن با رشت ولاهیجان به صورت بزرگراه وبخشهای سنگر ولشت نشاء به صورت راه آسفالته مجزا ، تمهیدات لازم برای توسعه وافزایش ظرفیتهای آموزش عالی آن نیز صورت پذیرد.شغل اصلی مردم منطقه کشاورزی وخدمات است که عمدتا دربخش کشاورزی شالیکاری ودربخش خدمات نیز خرید وفروشهای بازاری وواسطه گری است.امکانات وپتانسیلهای مختلفی از نظرزیربناهای توسعه صنعتی دراین بخش وجوددارد.نیروی کارماهر ومتخصص فراوانی دارد که جای دارد دربرنامه ریزیهای کلان استانی به آن بیشتر پرداخته شود.معروفیت اقتصادی تجاری کوچصفهان دربازارهای معروفی است که درروزهای یکشنبه وچهارشنبه هرهفته دراین شهر برگزارمی شود که از قدیم الایام به نامهای یکشنبه بازار وچهارشنبه بازار معروف است.بازار بزرک انواع دامهای محلی نیز از قدیم دراین شهر وجودداشته وهم اکنون نیز فعال می باشد.آب وهوایی بسیار خوب ، راههای دسترسی بسیار عالی به رشت ، مناطق ساحلی ،شرق گیلان ومسافرتهای ممتد از سایراستانها به گیلان واستانهای ساحلی وحتی مسیرهای دیگر دارا می باشد.

به نقل از سایت متخصصان ومهندسان ایرانی -گیلانی وکوچصفهان


...تاريخ : ۱۳٩٠/٦/٢٩ | ۸:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.