در بیرون کومنى در دشت‌هاى «میارکشه»، ‌بقایاى یک گورستان باستانى به چشم مى‌خورد. در کنار آن، مجموعه‌اى از گورهاى دورهٔ ساسانى جلب‌نظر مى‌کند. کشف چند سکهٔ نقره (دِرهَم) مربوط به اواخر دوران ساسانى از هرمز چهارم (۵۹۰ - ۵۱۸ میلادی) و یزدگرد سوم (۶۵۱-۶۳۲ میلادی) که در چند گور در زیر پیکر مردگان دفن شده بود، تاریخ قطعى این گورستان را روشن ساخته است.

در گورستان میارکشه، به جز سکه‌هاى نقره که در زیر سر مردگان گذاشته شده بود، اشیاء و وسایلى مانند ظرف‌هاى سفالى سادهٔ بى‌لعاب به رنگ‌هاى خاکسترى، قرمز، آجرى و نیز انواع سلاح‌هاى آهنى و مفرغى مورد استفادهٔ آن روزگاران شامل خنجر، شمشیر، سپر و پیکان در اندازه‌هاى مختلف و همچنین مهرهاى زینتى شیشه‌اى یا دیگر سنگ‌هاى تزئینى، ‌دستبندهاى مفرغى و گوشواره‌‌هاى فلزى پیدا شده است.

بیشتر قبرها، گودال‌هایى هستند که در زمین کنده شده‌اند. براى پوشش روى گورها، از سنگ‌هاى لاشه‌اى لایه‌لایه استفاده شده است. اجساد بیش‌تر به پهلوى راست و به حالت چمباتمه به خاک سپرده شده‌اند و دست‌هایشان روى هم قرار دارد. اشیاء‌ درون گورها، بالاى سر مرده و در مقابل صورت آن قرار داده شده‌اند.

عکس و متن از نت
جمع آوری و تنظیم: عاکف معززلسکو


...تاريخ : ۱۳٩۳/۱۱/٥ | ٧:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.