در سال 920 هجری قمری برابر با 1514 میلادی سردار رستم چرمینه کلاه و تالش ها در یاری به سپاهیان ایران در عهد فرمانروایی شاه اسماعیل صفوی علیه سپاهیان ترک عثمانی جان فشانی کرده و تلفات سنگینی بر آنها وارد ساخته اند.

از این شخصیت اطلاعات چندانی در دست نیست و نظرات متفاوتی از این شخصیت مطرح شده است. برخی سعی در تحقیق بیشتر درباره شخصیت و زندگانی رستم کلاه چرمینه پرداختند و عده ای وجود چنین فردی را به طور کل نفی کردند و عده ای در مقام دفاع برآمدند و بر نفی آنان نقدها نوشتند...
جالب آن که برخی از خانواده های بزرگ و مشهور تالش جنوبی مدعی وجود اسناد خانوادگی شدند که بر اساس این مدارک باید آن ها را بازماندگان این سردار بزرگ تالش دانست. جالب تر این که یکی از این افراد نوشته ای در نشریه تالش در جهت اثبات وجود شخصیت رستم کلاه چرمینه به چاپ رسانیده است.
در برخی نوشته ها آمده است وی قدی بالغ بر ۲ متر داشته و بسیار تنومند بود. در جنگ چالدران عثمانی ها او را به تیر بستند و به سختی این سردار تنومند و چالاک را از پای در آوردند

منبع :http://gilanlawyer.blogfa.com

عکس : آقای بهنام باوند دیزگاه

گردآورنده : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)


...تاريخ : ۱۳٩۳/۱٠/٢٠ | ٧:۱٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.