در این تصویر قدیمی میرزا قاسم خان والی حاکم سابق گیلان در دوره قاجاریه( در فواصل بین سالهای 1279 تا 1285 هجری قمری) وعمارت مجلل او را می بینید. این عمارت در محل ناصریه سابق رشت در محدوده میدان فرهنگ فعلی وحومه قرار داشت که بعدها خراب شد ودر جایش اداره نوغان ساخته گردید.
. پیش از این نیز در رابطه با این شخص نوشتیم که وی بانی وابداع کننده خورشت محلی میرزا قاسمی بوده که بعد ها به نامش معروف گردیده است . نامبرده از آنجایی که ذوق آشپزی نیز داشت، در سال 1239خورشیدی ( 154سال پیش )برای اولین باراین نوع از خورشت خوشمزه را با بادمجان ،سیر وتخم مرغ ابداع کرد وبه گسترش آن پرداخت وبعدهم به او نام (میرزا قاسمی) نام گذاری و معروف شد.
وی در دوره ناصرالدین شاه مدتی وزیر مختار ایران در روسیه وسرکنسول تفلیس نیز بود ودر اواخر عمر بر خطه ی فارس حکومت داشت ،تا اینکه سرانجام در سال 1289 هجری قمری در شیراز در گذشت ودر حافظیه این شهر مدفون گردید. وی در عمران وآبادانی گیلان نیز بسیار کوشید.

متن : آقای کیوان پندی


...تاريخ : ۱۳٩۳/۱٠/۱٩ | ٦:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.