از اعضای خانواده‌ی راسوها هستند که وزنشان گاه تا 34 کیلوگرم می‌رسد. کوچکترین گونه‌ی این خانوارها نیز راسو با حداکثر وزن 25 گرم است. برخی گونه‌های این خانواده مانند سمور به راحتی از درخت بالا می‌روند و برخی مانند شنگ در آب زندگی می‌کنند، اغلب افراد این خانواده یک جفت غده‌ی توسعه یافته در ناحیه‌ی مخرجی دارند که تولید بوی آزاردهنده کرده و به عنوان وسیله‌ی دفاعی از آن استفاده می‌کنند.

از خانواده‌ی راسوها، رودک‌ها زندگی زیرزمینی دارند و عمدتاً شبگرد هستند. تبحر این گونه در لانه‌سازی بی‌نظیر است به‌طوری‌که رودک‌ها لانه‌ای به قطر حدود یک متر در عمق دو تا سه متری خاک ساخته و برای آن چند راه خروجی به طول تقریبی 10 متر ایجاد می‌کنند، این راهروها علاوه بر ایجاد امکان فرار از دست مهاجمان کارکرد تهویه‌ای نیز برای لانه‌ی مرکزی دارند.

رودک (گورکن) حیوان پرجراتی است و در مقابل حمله‌ی حیوانات پرقدرتی مانند پلنگ از خود دفاع کرده و با استفاده از دندان‌ها و فک قوی خود در بدن مهاجمان زخم‌های عمیقی ایجاد می‌کند. این گونه همه چیز خوار است و به علت شبگرد بودن و نداشتن دشمن طبیعی هم‌اکنون خطر خاصی آن را تهدید نمی‌کند. از 8 گونه‌ی خانواده‌ی راسوها 4 گونه راسو، سمور سنگی، شنگ و رودک در استان گیلان یافت می‌شوند.

شکارچی، عکس از نت
جمع آوری و تنظیم: عاکف معززلسکو


...تاريخ : ۱۳٩۳/۱٠/٩ | ٧:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.