یکی از بناهای تاریخی و زیارتی که در ارتفاعات شهرستان املش و در منطقه سرتربت قرار دارد و متعلق به دوره تیموری است بقعه سر تربت می باشد.

سَرتُربت، محل دفن دو تن از سلاطین کیایی و دو تن از منسوبان او هست. در حیاط محصور شده با سنگ ۶ آرامگاه قرار گرفته است. مصالح بقعه از سنگ لاشه و سنگ های مکعب – مستطیل سفید رنگ منطقه ساخته شده است. این بقعه دارای دو اتاق می باشد..

همه ساله در آخرین جمعه تیر ماه مراسمی باشکوه با حضور هزاران تن از مردم شرق گیلان که به نام مراسم علم واچینی (باز کردن علم امام حسین(ع) ) معروف بوده و سابقه برگزاریش به ۸۰ سال قبل بر میگردد به پاس دلاور مردیها و رشادتهای آل کیا در مناطق گیل و دیلم که پرچمدار نهضت تشیع علوی بودند برگزار میگردد. در این مراسم علمی که در روزهفتم محرم بسته شده با برگزاری مراسم مداحی و سینه زنی بازمی شود. پس از اقامه نماز جماعت در حرم سرتربت، مردم ازغذای نذری و یا از خوراکی که با خود آورده اند تناول می نمایند. عده زیادی نیز با قربانی کردن گوسفند، سفره ناهار را در یک فضای صمیمی و نشاط انگیز در صحن سرتربت پهن نموده مشغول صرف غذا می شوند، در این روز با شکوه زیارت همراه با سیاحت بوده و جمعیت زائران و گردشگران که در مراسم علم واچینی شرکت نموده اند در بعضی از سالها بالغ بر چهار هزار نفر می رسد و بهمین مناسبت هر ساله بازارچه پر رونقی از سوی فروشندگان دوره گرد و کسبه ییلاقی در سرتربت دائر می نمایند.

لازم به ذکر است یکی از کرامات این بزرگواران، عدم قبول سقف برای این بقعه می باشد . به گفته اهالی این محل چون این دو امامزاده بی سر می باشند، به همین دلیل با گذاشتن سقف برای این بقعه در اثر باد شدید سقف از جا کنده می شود. همچنین گفته می شود در این مکان سنگی وجود داشته که خاصیت ذره بینی داشته وبا برخورد اشعه خورشید حتی خاک را هم می سوزاند. ولی متاسفانه این سنگ به سرقت رفته است.

علاوه بر زیارتی بودن به واسطه نزدیک بودن به چشمه لوزان، مکانی بسیار دیدنی وتفریحی نیز می باشد .

جهت سفر به این مکان مقدس و دیدنی میتوانید از دو مسیر جاده ای اشکورات رحیم آباد و یا از لات لیل استفاده نمائید.

منبع : وب سایت لات لیل


...تاريخ : ۱۳٩۳/۱٠/٦ | ٦:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.