گیلان مهمترین تولیدکننده شکوفه‌های شفابخش در ایران

به گزارش خبرنگار مهر، برکت و حاصلخیزی در گیلان تنها به دشت ها منتهی نشده بلکه ارتفاعات این استان زیبایی شمالی چشمه ای از لطف و نعمت خداوند هستند.

گیلان با تولید 90 درصد گل گاوزبان کشور مهمترین تولید کننده شکوفه های شفابخش در ایران است، گل گاوزبان یک محصول گیاهی – دارویی در استان است.

سطح زیر کشت گیاه گل گاوزبان در گیلان 620 هکتار، میزان برداشت 320 تن و ارزش اقتصادی این محصول 320 میلیارد ریال است.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان دراین باره می گوید: شهرستان های پرورش دهنده گل گاوزبان در گیلان شامل رودسر، املش، تالش، سیاهکل و رودبار است.

ایرج بنیادی با بیان اینکه بیشترین محصول گل گاوزبان در رودسر برداشت می شود، افزود:سطح زیر کشت محصول گل گاوزبان در این شهرستان 450 هکتار، میزان برداشت 220 تن و ارزش اقتصادی 220 میلیارد ریال است.

گل گاوزبان گیاهی سراسر درمان است

وی همچنین اظهارداشت: ارزش، اقتصادی، غذایی و دارویی این گیاه باعث شده بسیاری از جوانان تحصیل کرده نیز به کشت گیاه گل گاوزبان مبادرت ورزند.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: به نظر می رسد توجه به توسعه کشت این گیاه پرفایده می تواند در رشد اقتصادی و سلامت کشور موثر باشد.

وی یادآورشد: اگر پروسه تولید محصول گل گاوزبان مکانیزه و بصورت علمی و مدرن فرآوری و بسته بندی شود موجب پویایی صادرات، اشتغالزایی، ارزآوری و همچنین افزایش درآمد کشاورزان را در واحد منجر خواهد شد.

بدون شک این گیاه دارویی پر فایده به رغم داشتن خواص دارویی فراوان، ارزش اقتصادی بالا، اشتغالزایی و ارزآوری بی بدیل متاسفانه در اذهان عمومی غریب است.

یک متخصص تغذیه در این زمینه می گوید: خواص دارویی گیاه گل گاوزبان می توان ضد درد، آرام بخش، تسکین دردهای عصبی، درمان بیماری های دستگاه گوارش و غیره باشد.

زهرا تکین فر به نحوه مصرف گل گاوزبان نیز اشاره کرد و افزود: دو قاشق غذا خوری گل گاوزبان خشک پنج دقیقه دم کرده و به مدت سه روز ( یک روز درمیان) مصرف شود.

وی ادامه داد: این گیاه به دلیل داشتن منیزیم از بیماری سرطان جلوگیری می کند.

این متخصص تغذیه گفت: ترکیبات شیمیایی موجود در گل‌ گاوزبان شامل ساپونین، موسیلاژ، رزین‌ ها، تانن ‌ها، کلسیم، پتاسیم و ویتامین C است.

وی افزود: گل ‌‌گاوزبان را به صورت تازه یا خشک، به شکل دم ‌کرده یا جوشانده می ‌توان مصرف کرد.

تکین فر یادآورشد: دم ‌کرده گل‌‌ گاوزبان برای درمان سرماخوردگی همراه با تب، تسکین سرفه، از بین بردن ورم حفره‌های بینی، گرفتگی صدا، تنگی نفس، درد گلو و درمان ناراحتی‌ های مجاری تنفسی بسیار مفید است.

راه اندازی صنایع مربوط به تولید و صادرات گل گاوزبان باعث اشتغال زایی و ارزآوری می شود

جهت خواندن مطالب بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


برای توسعه کشت گل گاوزبان و شکوفایی این گیاه پر فایده راهکارهای زیادی وجود دارد و می تواند نقش موثری در اشتغالزایی و ارزآوری داشته باشد.

ایجاد شرکت های فرآوری و بسته بندی برای افزایش ارزش افزوده محصول، توسعه مکانیزاسیون در سطح باغات گل گاوزبان، افزایش سطح زیر کشت اقتصادی گل گاوزبان، ترغیب کشاورزان در استفاده از روش های نوین تحقیقاتی، بازاریابی مناسب داخلی و بین المللی برای گل گاوزبان، ایجاد بازارهای فروش پایدار، فعال و همچنین خرید تضمینی و شناخت کافی از نوع خاک و کود مناسب کاشت گل گاوزبان از مهمترین این راهکارها است.

بنابراین راه اندازی صنایع مربوط به تولید و صادرات گل گاوزبان باعث اشتغال زایی با هزینه نه چندان زیاد و رویکرد مناسب به طبیعت و ارزش های نهفته در آن می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این خصوص می گوید: اهمیت گیاهان دارویی، طب ایرانی و شناساندن نقش حیاتی این مهم امروزه در پیشبرد اهداف ملی، منطقه ای و جهانی برای تحقق سلامت و نشاط جوامع، خود کفایی دارویی، ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی، امنیت غذایی و حفظ ذخایر ژنتیکی و حضور فعال در بازار های جهانی بر کسی پوشیده نیست.

علیرضا شعبان نژاد افزود: گیلان با داشتن شرایط اقلیمی مساعد از موقعیت ممتازتری نسبت به دیگر استان های کشور برای تولید گیاهان دارویی برخوردار است.

وی همچنین درباره مزایای فرآوری گیاهان دارویی اظهارداشت: فرآوری گیاهان دارویی و عرضه به صورت اسانس، عصاره، شربت و قرص موجب سهولت استفاده و استقبال مصرف کنندگان و ارزش افزوده و سود بیشتری برای کشاورز، تولید کننده و نیز بهره بردارن از دامان طبیعت می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: استفاده از گیاهان دارویی موجود در طبیعت مقرون به صرفه بوده و موجب اشتغال زایی نیز می شود اما بهره برداری غیراصولی، این گونه گیاهان را در معرض انقراض قرار می دهد به همین دلیل باید روش های صحیح بهره برداری به بهره برداران آموزش داده شود.

وی افزود: گیاهان دارویی همچون گل گاوزبان به عنوان یک سرمایه مهم خدادادی باعث دوام سلامت انسان شده و فاقد عوارض جانبی هستند به همین دلیل رویکرد مردم به استفاده از این منابع درمانی افزایش پیدا کرده و این یکی از مؤثرترین عوامل افزایش توجه به کشت گیاهان دارویی است.

بهره برداری غیراصولی، گونه های گیاهان دارویی را در معرض انقراض قرار می دهد

به هر ترتیب گیلان با داشتن ظرفیت های توسعه و تولید گیاهان دارویی در این استان متاسفانه از تنگناهای متعددی از قبیل نداشتن تولید کنندگان از دانش فنی لازم، نبود بازار مناسب برای خرید تولیدات و عدم هماهنگی لازم بین تولید و مصرف رنج می برد.
یک کارشناس گیاهان دارویی به مهر می گوید: ایجاد صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته‌ بندی، تاسیس بانک ژن و ایجاد مزارع الگویی از راهکارهای توسعه کشت این گیاهان در استان است.
کرم ظهیری افزود: نبود شناخت کافی و ناشناخته بودن ارزش اقتصادی گیاهان دارویی در بین عموم مردم، نبود سیاست روشن در زمینه تولید و دسترسی آسان به بازار مصرف از مشکلات توسعه کشت گیاهان دارویی است.
وی تصریح کرد: وجود استعدادهای بالقوه عظیم ملی و نیز فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی در کشور توجه بیش از پیش به این مقوله را به مسئولان کشور یادآوری و بر هر متخصص دلسوزی این باور را تاکید می کند که اگر به این مقوله به صورت یک ضرورت ملی و درچارچوب یک برنامه مشخص و با نگرش سیستماتیک و جامع نگرانه عنایت شود می تواند علاوه بر دستیابی به مدیریت توسعه پایدار در این بخش بالاخص در ابعاد کلان توسعه اقتصادی - زیست محیطی، بهداشتی، اشتغال، امنیت غذایی و ذخایر ژنتیکی در عرصه ملی و جهانی به عنوان یک منبع درآمد ارزی برای کشور محسوب و ایفای نقش کند.
این کارشناس تاکید کرد: گیاهان دارویی یکی از منابع بسیار ارزشمند در گستره وسیع منابع طبیعی ایران هستند که در صورت شناخت علمی، کشت، توسعه و بهره برداری صحیح می توانند نقش مهمی در سلامت جامعه، اشتغال زایی و صادرات غیرنفتی داشته باشند.
وی در ادامه با بیان اینکه تنوع آب و هوا و شرایط اکولوژیک مختلف، باعث تنوع و غنای گیاهان دارویی در سراسر ایران به ویژه استان گیلان شده است بر لزوم تحقیقات همه جانبه و بهره برداری صحیح از این گیاهان تاکید کرد.

لزوم جلوگیری از خام فروشی گیاهان دارویی به ویژه گل گاوزبان

ظهیری بیان داشت: اجرای طرح تولید فرآورده‌ های طبیعی سلامت و فرآوری گیاهان دارویی اشتغال زایی بسیار خوبی را به دنبال داشته و بهره وری را به شدت افزایش می‌ دهد.
وی تصریح کرد: جلوگیری از خام فروشی، ارزش آفرینی از منابع طبیعی، صنعتی سازی طب سنتی و ورود ایران به بازار منطقه ‌ای و فرامنطقه ‌ای فرآوری دارویی گیاهی از مزایای مهم اجرای این طرح است.

به گزارش مهر: گیلان با داشتن اقلیم چهار فصل، بهشتی برای رویش گیاهان دارویی است و این صنعت پرسود به دلیل نبود بازار فروش مناسب و نداشتن صنایع فراوری، بخش عمده از این محصول بصورت فله ای و با نازلترین قیمت به فروش می رسد و کشاورزان رغبتی به تولید و فعالیت در این صنعت سودآور را ندارند.

منبع : خبرگزاری مهرتاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٢ | ٥:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.