جشن انار یکی از مهم‏ترین مراسم محلی روستای انبوه است. این جشن، در طلوع صبح روز جمعه (یکی از روزهای ۲۰ الی ۲۵ مهر) هر سال، با ندای «یا الله» پاکار کرپی ـ  شخصی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است ـ برگزار می‏شود.

در این روز، تمام مردم روستا (حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‏ کنند) برای کمک و چیدن انار به روستا می ‏آیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت می‏ کنند. انجام این مراسم تا غروب طول می‏ کشد.

 دسترسی اول : بهترین  و آسانترین راه برای گردشگران از شهر قزوین می باشد که از جنب صدا و سیمای قزوین یا همان دانشگاه بین اللملی قزوین مستقیم به سمت بالا (آسماعیل اباد) آمده و روستاهای زیبایی را هم در مسیرش خواهد داشت که اولی آن: الولک و … مسافت روستای انبوه تا شهر قزوین ۷۵ کیلومتر  است. که ۵۵ کیلومتر آسفالت و ۲۰ کیلومتر هم خاکی دارد.

 دسترسی دوم : این روستا از طریق شهرهای رودبار و لوشان – معدن سنگرود – جیرنده – ویه و ناوه  و تا گردنه نواخان هم جاده‏ آسفالت و بقیه حدود ۱۰ کیلومتر خاکی است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید


عکس : مرتضی رفیع خواه

متن : وب سایت انبوه

گردآورنده : مهدی چور ( وبلاگ نصیرمحله)تاريخ : ۱۳٩۳/٧/٢۱ | ٩:۱٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.