آثار مکشوفه ازنواحی باستانی رستم آباد رودبار، وجود پای افزار را همزمان با دیگر یافته ها نشان می دهد و این نشان دهنده توجه مردمان این خطه به صنعت چکمه دوزی است.

در گذشته در این کار از چرم استفاده می شد اما بعدها از لاستیک که مقاوم در برابر رطوبت نیز می باشد استفاده شد و اکنون نیز مورد استفاده است.
ماهیگیران ازلباسی به نام فوکا استفاده می کنند. این پوشش سرهمی ( کفش و شلوار و پیراهن ) ،ازجنس لاستیک تویی خودروهای سنگین است. – چکمه : مردان روستایی هنگام کاردر مزارع یا رفتن به جنگل ،در پاییز و زمستان چکمه پلاستیکی می پوشیدند این چکمه ها ضد آب هستند. سنگ انداز که از لاستیک دوچرخه برای شکار پرندگان کوچک در فصل زمستان استفاده می شد. رزین چموش که بعد از ،از رونق افتادن چموش چرمی به بازار آمد و ...

صنعتی شدن چکمه باعث زوال چکمه سنتی شد گرچه امروزه خیلی از کشاورزان بدلیل ارزانی و دردسترس بودن از چکمه صنعتی استفاده می کنند اما هنوز هم چکمه سنتی جایگاه خودش را دارد و بدلیل کیفیت بیشتر مورد استفاده صیادان قرار می گیرد.

متن : وب سایت صدا و سیمای گیلان

گردآورنده : مهدی پور (نصیرمحله)


...تاريخ : ۱۳٩۳/٧/۱٤ | ۸:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.