مختصات : روستای نرگستان در 22 کیلومتری  شهر رشت ، 9 کیلومتری صومعه سرا و 8 کیلومتری شهرستان انزلی واقع شده است .روستای نرگستان از شمال با مرداب (تالاب سابق) انزلی ، از سمت جنوب با روستای خراط محله  ، از سمت شرق با روستای خمسر و از سمت غرب با روستای چمثقال همسایه می باشد .

طبق آمار سراسری سال 1387 روستای نرگستان دارای 328 خانوار و 1420 نفر جمعیت می باشد .(لازم به ذکر است شاید به جرات بتوان گفت که بیش از جمعیت مذکور به منظور ارتقای سطح زندگی و اشتغال ، کسب درآمد و... از این روستا مهاجرت کرده اند ؛ صد البته این فرار دسته جمعی از روستای نرگستان در چند سال اخیر شدت بیشتری یافته).

یکی از امکانات روستای نرگستان که این روستا را از سایر روستاهای حاشیه تالابانزلی متمایز می سازد ، بازار نرگستان است ؛

بازار نرگستان قدمتی بسیار دیرینه دارد و با توجه به گفته ها کهن سالان این روستا ، در گذشته نه چندان دور کشتی های گوناگونی از طریق رودخانه نرگستان (با توجه به قرار گرفتن رودخانه در شرق و جنوب بازار) از بندر انزلی و روسیه به این بازار رفت و امد داشته اند . هم اکنون قریب 25 مغازه ازمجموع مغازه های این بازار فعالیت روزمره دارند ." با توجه به پیشرفت های شایان توجه و مداوم کشور این روستا هم روز به روز بر پیشرفت های خود افزوده و رفت و امد دریایی ، به قایق های کوچک که هر روزه از تعدادشان کاسته می شود منجر گردیده است و چه بسا در آینده بسیار نزدیک این بندر قدیمی حتی در ته مانده ذهن خود نتواند رویایی از ماهی و قایق را بپروراند."

عکس :فارس

متن : وبلاگ نرگستان

گردآورنده : مهدی پور نصیرمحله


...تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱۳ | ٢:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.