حاجی بکنده یک دهستان در استان گیلان در بخش خشکبیجار است. این دهستان مرکز روستاهای منطقه است. حاجی بکنده در طی ۵ سال اخیر به خاطر ساحل زیبایی که دارد جزئی از مکان های توریستی و تفریحی معروف استان شده.مردم زیادی از ساحل حاجی بکنده دیدن میکنند و همه از ته دل عاشق این ساحل میشوند.

در این ساحل ماسه هایی وجود دارد که همین ماسه ها ساحل را مخصوص فوتبال های ساحلی کردند و دریای کاسپین هم غروب های زیبایی دارد که همه و همه باعث زیبایی این ساحل می شود.

تاریخچۀ حاجی بکنده:
در زمان های قدیم نام حاجی بکنده یوسف آباد بود و بعد ها با نام حاجی بکنده شناخته شد. در آن زمان حاجی بکنده دو مالک داشت به نام مهندس احمد همایونفر و اخوان کورس که بعد از اجرای قانون اصلاحات اراضی زمین هایشان بین مردم تقسیم شد و حاجی بکنده شروع به پیشرفت کرد. هیچ اسناد و مدارکی از زمان پیدایش هاجی بکنده وجود ندارد.

مکان های اقامتی:
حاجی بکنده دارای مکان های اقامتی زیادی هستش که با قیمت های مناسب در اختیار بازدید کننده ها قرار میگیرد. از مکان های اقامتی ساحلی گرفته تا داخل خود دهستان. این مکان های اقامتی در ساحل به صورت پلاژ ها و دکه ها در اختیار مردم قرار می گیرد و در داخل دهستان به صورت خانه های ویلایی و سوئیت ها در اختیار مردم قرار می گیرد.

حاجی بکنده از توابع بخش خشکبیجار، در ۹ کیلومتری شمال شرقی خشکبیجار و ۳۲ کیلومتری رشت قرار دارد. ارتفاع روستای حاجی بکنده ۲۶ متر از سطح دریا پایین تر است و آب و هوای آن معتدل و مرطوب است. رودخانه ی امین آباد در شرق و رودخانه ی حاجی بکنده در غرب روستا جریان دارد و پس از عبور از حاشه ی روستا به دریای کاسپین می ریزد.

روستای حاجی بکنده بافت مسکونی پراکنده ای دارد و به صورت خطی گسترش یافته است. اکثر خانه ها به سبک مدرن و به صورت ویلاها و سوئیت های زیبا بازسازی و نوسازی شده اند. ساخت سوئیت های زیبای روستایی در حیاط خانه ها به منظور اجاره به گردشگران، نشانه ی رونق گردشگری روستایی حاجی بکنده است.

استقرار روستای حاجی بکنده در کنار دریای کاسپین، امکان استفاده از طبیعت دریا و ساحل شنی و امکان انجام ورزش های ساحلی، شنا، صید ماهی و خرید ماهی تازه از صیادان و ده ها جاذبه ی دیگر، روستای حاجی بکنده را به یک روستای گردشگری بالفعل تبدیل کرده است. بعد از عبور هتل و برج بلند اردوگاه صدا و سیما در زیباکنار به سمت منطقه ی جلگه ای حاجی بکنده در مسیر در سمت چپ درختان صنوبر به صورت مرتب کاشته شده اند. ساحل حاجی بکنده ی بکر، مستعد توسعه ی گردشگری ساحلی و دریایی است به خصوص وجود سواحل هم جوار از جمله جفرود و منطقه ی آزاد انزلی بر ارزش های این محل می افزاید.

خشکبیجار، عکس از نت

جمع آوری و تنظیم: عاکف معززلسکو


...تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۱۸ | ٧:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.