لَسکو، روستایی است از توابع بخش لشت نشا شهرستان رشت در استان گیلان.
این روستا در دهستان جیرهنده لشت نشا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۳ نفر (۴۷خانوار) بوده‌است.
بر اساس اطلاعاتی که امروز (15 آبان) شخصا" کسب کردم در حال حاضر نیز حدود 50 خانوار در آن زندگی می کنند. نخست پدربزرگم و سپس عموی پدرم کدخدای آنجا بوده اند.

مردم از راه کشاورزی و دامداری به امرار معاش می پردازند. برنج این روستا یکی از بهترین انواعِ آن در کشور است. سبزیجات مورد نیاز کاشته می شود و به پرورش اردک و غاز و مرغ و بوقلمون مشغولند. در قدیم گاومیش هم نگهداری می شد که هیچوقت مزۀ کره و ماستش از یادم نمی رود.

متاسفانه با اینکه نزدیکترین نقطۀ روستا به جادۀ اصلی لشت نشا به آستانۀ اشرفیه بیش از 800 متر و دورترینِ آن 1800 متر بیشتر نیست ولی تاکنون آسفالت نشده است.
در سال گذشته پدر بنده جناب تقی معززلسکو که بسیار وابسته به زادگاهش می باشد، با پیگیری های مستمر توانست برای شن ریزی و امسال نیز برای آسفالت این جاده تایید مراجع را بگیرد که انشاءالله تا پایان سال و یا بهار آینده این امر انجام می پذیرد.

مدرسه ای در سالها قبل تاسیس شده بود که هم اکنون به علت مهاجرت جوانان و نرسیدن به تعداد حداقلی، تعطیل شده و امروز خود شاهد بودم که مسافت زیادی را تا رسیدن به مدرسه طی می کنند.

مرکز بهداشت نیز ندارد و هر چند روستا در اجماع یک مرکز بهداشت دارد. اب لوله کشی دارد. از نعمتِ گاز هم که خبری نیست.

این آمار مربوط به 50 سال پیش نیست . بلکه متعلق به 15 آبانِ 92 ست !!

تصمیم به ساخت خانه ای روستایی در آن برای دوران فراغت و نیز بازنشستگی گرفتم و به امیدِ خدا، دو ماه قبل، کلنگِ این آرزویم را به زمین زده ام. بله، آرامش، سادگی و پاکی را باید در روستا پیدا کرد و من دنبالِ این آرامشم.

منبع : پیج گیلان ما در فیس بوک


....تاريخ : ۱۳٩٢/۱٢/٢ | ٤:٥٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.