قلعه تاریخی شاه نشین قلعه تماجان در 700 متری شرق روستای تماجان، بر بالای کوهی که مشرف به روستای تماجان و دره اُمام است قرار دارد.
قدمت این محوطه شاه نشین ،مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران‌های تاریخی پس از اسلام است میرسد که در شهرستان املش، حدفاصل روستای تماجان به قلعه تماجان واقع شده است.
میل تاریخی اُمام در شرق و گورستان باستانی مربوط به 3500 ساله جلوه نظر می‌کند، که بنام گورستان باستانی تماجان در نزد عموم مردم شهرت دارد. احداث جاده‌ی کجید به تماجان موجب گردیده گورستان مورد بحث به دو بخش تقسیم شود و در اثر خاکبرداری‌های فراوان تعدادی از قبور مربوط به ادوار مختلف مورد تخریب قرار گرفته، که آثار و بقایای از معماری قبور و استخوان‌های انسان‌ها در دیواره (سکشن) جاده کاملاً نمایان است.
همچنین تدفین اموات همراه با ابزار‌آلات جنگی بیانگر دلاوری و جنگجویی مردم آن سامان است با توجه به اشیاء بدست آمده از این گورستان می‌توان ارتباط مردمان این سامان را با نواحی سیلک کاشان و طالش تخمین زد. این محوطه در نزد اهالی به نام شاه نشین قلعه تماجان معروف می باشد.
سنگ های محدوده های اطراف قلعه برای احداث جاده کنده شده است و قسمت هایی از آن تخریب شده است. در اثر برش جاده، انبوه سفال های پراکنده و تنبوشه های سفالی در کناره های جاده مشاهده می گردد. پوشش روی محوطه را درختچه های خاردار پوشانده و دارای شیب تندی به طرف تماجان است.
قلوه سنگ های بزرگ که بقایای پی قلعه می باشد، در حاشیه جاده دیده می شود، در شمال آن تپه کوچک طبیعی دیده شد که آثار حفاری غیرمجاز روی آن مشخص است و بقایایی از سفالینه های خمره ای و تنبوشه و سفال قرمز رنگ مشاهده می گردد.
سایت املش وگیلان

...تاريخ : ۱۳٩٢/۱٠/۱٧ | ٧:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.