حصیربافی در گیلان، هنر و صنعتی است که توانسته در عصر جهانی شدن جای خود را در میان طرح‌های مدرن امروز باز کند.
برای صنایع دستی گیلان آغازی نمی‌توان تعیین کرد، اما به احتمال زیاد نخستین دست ساخته‌های گیلانیان نیز مانند ساکنان سایر نقاط از سنگ و استخوان حیوانات بوده و شاید همزمان با آنها وسایلی نیز از پوست و پشم حیوانات تهیه می‌شده است.
کمترین فاصله ما با آن دوران حدود ‪ ۱۲‬هزار سال است که مربوط به عصر حجر میانی است.
سبدبافی و حصیربافی به عقیده بسیاری از محققان، پس از سنگتراشی قدیمی ترین هنر و صنعتی است که انسان با آن آشنایی حاصل کرده، و همچنین این هنر منشا بسیاری از صنایع دستی دیگر از جمله پارچه‌بافی، گلیم‌بافی، بامبوبافی، سفالگری و کوزه‌گری است.
به گفته برخی از محققان، بافتن گلیم و قالی و انواع پارچه‌ها از روی سبد بافی و حصیربافی اقتباس شده است و قدیمی‌ترین نمونه دستباف به حدود شش هزار سال قبل تعلق دارد.
به گزارش ایرنا، حصیرهای ساخت گیلان و سایر نواحی شمال ایران طرح‌های هندسی دارند که از بافت نی طبیعی یک رنگ پدید می‌آیند.
حصیربافی و سبدبافی از صنایع دستی و خانگی بسیار رایج در استان گیلان است و تولید انواع سبدها و حصیرها در اکثر نقاط این استان رواج دارد.
حصیر در اندازه‌ها و شکلهای مختلف بافته می‌شودو مصارف گوناگونی چون زنبیل، کلاه، سفره، سبد، آبکش و زیرداغی حصیری است که تقریبا در تمام منازل گیلانی یافت می‌شود.
بارزترین اثر حصیری گیلان ” کلاه آفتابی ” است که بدون استثنا در هرگوشه خاک کشور عزیزمان به محض نمایان شدن تداعی‌گر شالیزارهای سبز شمال است که پهنه عظیمی از شالیزار را باعطر برنج را در ذهن هموطنان تداعی می‌کند.
همچنین این کلاه مشخصه‌ایست برای تشخیص خودروهایی که برای سفر به شمال کشور گیلان آمده‌اند، چراکه معمولا یا بر سر مسافران قرار گرفته و یا بر جلوی خودروها خودنمایی می‌کند.

لطفا به ادامه مطلب بروید


و امروز همین هنرصنعت توانسته است در میان رقابت جهانی خود را به عنوان طرحی مدرن در لیست دیزاینرهای (طراح دکوراسیون) معروف امروزی در جای جای جهان به نقش بکشد.

 


سبدی حصیری که در آشپزخانه‌ای مدرن در کنار ماشین لباسشویی خودنمایی می‌کند، حصیری که با پارچه‌های رنگی کلاف شده و در کف بالکنی در طبقه‌های فوقانی برج (پنت هاوس) در میان مبلمان رنگی زیبا نقش شده، پادری‌های حصیری زیبا، زیربشقابی‌هایی که بر روی میزهای نهارخوری ‪ ۱۸‬نفره پهن شده، گلدانی حصیری با نی‌های خیزران در گوشه‌ای از سرویس‌های بهداشتی، شمعهایی در قالب حصیر و همه و همه نشانگر قدرت و زیبایی این هنرصنعت زنده و پر روح است.
خمام، گلشن، جفرود، غازیان، بندرانزلی و روستاهای اطراف آن  از جمله کرکان و  آبکنارنقاطی هستند در گیلان که از نظر تولید حصیرهای زیبا و مرغوب شهرت بیشتری دارند.
بافته‌های آفتابی رنگ حصیرگیلان در انتظار مسافران نوروزی هستند تابه رسم هدیه سوغاتی باشندبرای کسانی که‌نتوانستند سفری هرچند کوتاه به شالیزارها، باغ‌های چای ، رودخانه‌های پر طراوت ، دریایی آبی و جنگل‌های مخملین این استان داشته و بارانهای پودری و نقره‌ای آن را تجربه نمایند.

منبع : وب سایت کرکان بندر انزلیتاريخ : ۱۳٩٠/٦/٢۱ | ٥:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.