**********
روستای علیسرای سیاهمزگی در 17 کیلومتری شهرستان شفت،از توابع بخش احمدسر گوراب و دهستان نصیرمحله می باشد. علیسرا یکی از 4 روستای منطقه سیاهمزگی(علیسرا – توسه- مزگده- خرمکش- ) می باشد. جمعیت این روستا حدود 250 خانواراست. شغل اکثریت جمعیت روستا کشاورزی و دامداری می باشد.عمده محصول کشاورزی و دامداری این روستا چای و پنیر می باشد.
قدمت کاشت چای درعلیسراحدودا" به 50 سال می رسد.سطح کشت باغ چای در علیسرا 114 هکتار شامل 411 بهره بردار است.باغهای چای ...زیبایی خاصی به این روستا بخشیده است.کشت و کار چای با زندگی و معیشت مردم علیسرا درهم آمیخته است.هر چند در سالهای اخیر صنعت چای رونق سابق خود را از دست داده است.چای فرآوری شده از باغات چای این روستا ودیگر مناطق سیاهمزگی در کارخانه چایسازی واقع شده درعلیسرا از کیفیت بالایی برخوردار است و بتدریج در کنار پنیر سیاهمزگی به یک برند کشوری و منطقه ای تبدیل می شود.البته در علیسرا برنج هم کشت می شود ولی به دلیل شرایط کوهستانی و کمبود زمین هموار جلگه ای، سطح کشت برنج در علیسرا حدودا" 8 هکتار است.
علیسرا شامل 6 محله است که عبارتند از: سیدمحله، ، آشیبون، کفاسرا، ویزه شهر( عظیم آباد ) داکدشت و للیلکه لون که تشکیل دهنده گستره جمعیتی و جغرافیایی این روستا می باشد.از راه جنگلی این روستا می توان با طی یک مسیر تقریبا"2 ساعته به امامزاه اسحق(ع) رفت.مردم علیسرا طبق یک عادت قدیمی بعد از13 فروردین تا اوایل اردیبهشت به زیارت امامزاده اسحق میروند.

همچنین مردم علیسرا از طریق 2 مسیرجنگلی جداگانه(سیدمحله و ویزه شهر) به ییلاق سیاهمزگی میروند.ییلاقاتی مانند:آورند، سوته ،سره، بره خوار، دایله سر ، مندران...ییلاقهای سیاهمزگی از بکرترین و زیباترین مناطق ییلاقی استان گیلان می باشد که متاسفانه تا به امروز فاقد جاده و امکانات گردشگری می باشدکه باعث گردیده مردم نواحی دیگر گیلان و ایران از دیدن این نعمت خدادای محروم هستند .رودخانه سیاهمزگی که یکی از سرچشمه های آن از ییلاق گنبو(گنبو رو) می باشد از وسط روستا عبور میکند سبب جذابیت وآبادانی روستا شده است.

این روستا از امکاناتی از قبیل: مدرسه ابتدایی، مسجد، حمام عمومی، خانه بهداشت، تعاونی فروش نفت، کارخانه چایسازی، آب شرب بهداشتی ، مزرعه پرورش قزل آلاو........برخوردار است ولی متاسفانه فاقد امکاناتی از قبیل گاز شهری، زمین ورزشی، کتابخانه، جاده ییلاقی و....میباشد. با همه کمبودهای آموزشی و فرهنگی علیسرا از روستاهای فرهنگی و نخبه پرور منطقه سیاهمزگی و شفت می باشد نخبانی که در عرصه های مختلف علمی ، دینی ، فرهنگی و....فعالیت می کنند.
گردآورنده : آقای عمار مومن زاده

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
تاريخ : ۱۳٩٢/٩/٢٤ | ٥:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.