*******
نخستین دستگاه فیلم‌برداری به سال ۱۳۱۸ هجری قمری (۱۲۷۶ ش) به دستور مظفرالدین شاه توسط میرزاابراهیم‌خان عکاس‌باشی وارد ایران شد. شاه قاجار به عکاس‌باشی دستور داد از شیرهای دربار فیلمبرداری شود.

آغاز نمایش فیلم در گیلان به دهه ۱۲۹۰ خورشیدی یعنی تقریبن هم‌زمان با آغاز فعالیت هالیوود در امریکا برمی‌گردد که متعاقب آن اندکی بعد اولین سینما در رشت تحت نام سینما" ایران" احداث گردید. ...

سینما ایران تا سال ۱۳۴۵ خورشیدی به کار خود ادامه داد و در این سال تعطیل گردید. در حال حاضر از محل آن به صورت پارکینگ استفاده می‌شود.

در این دهه در سالن «اجتماعات فرهنگ» واقع در شمال غرب سبزه‌میدان رشت، هفته‌ای یک‌بار توسط شخصی به نام «الوش‌بیک» فیلم نمایش داده می‌شد. چندی بعد در سال 1320 «کریشا مایاک» در این محل سینما ایران را تاسیس کرد که بعد به دیده بان تغییر نام یافت پس از مدتی سینما سهیلا نام گرفت و هم اکنون به سینما سپید رود مشهور است.

این سینما دارای دو سالن تابستانی و زمستانی بود. قیمت بلیط ۱۰ شاهی، یک ریال و یک ونیم ریال بود. در سال ۱۳۳۶ خورشیدی پرده سینما به «سینماسکوپ» تبدیل شد.

در دهه 1320 سینما "سیروس "نیز تاسیس شد و در سال 1350 به سینما کوروش تغییر نام یافت و بعد از انقلاب ،سینما انقلاب نامیده شد.

سینما شرق در دهه 1320،سینما خیام در سال 1336،سینما سعدی در سال 1335،سینما آبشار در سال 1339،سینما میرزا کوچک خان در دهه 1340،سینما مولن روژ(فلسطین)در سال 1342،سینما رادیو سیتی (22 بهمن) در سال 1344 تاسیس شد.

کتاب تاریخ سینمای گیلان استاد کریم کوچک نژاد
گردآورنده افسانه امانی

...تاريخ : ۱۳٩٢/٩/۱٧ | ٦:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.