جنگل‌ های خزری به دلیل داشتن گونه های نادر و منحصر به فرد مانند بلند مازو، لرگ، سفید پلت، لیلکی همچون نگینی بر تارک جنگل‌ های مناطق معتدل جهان می درخشند. بعضی از این گونه ها در اروپا میان فسیل های دوران سوم... زمین شناسی پیدا شده اند.


جنگلها شاهکار خلقت و یکی از گرانبهاترین و زیباترین منابع خدادادی هستند در این میان جنگل‌ های خزری به دلیل داشتن گونه های نادر و منحصر به فرد همچون نگینی بر تارک جنگل‌ های مناطق معتدل جهان می درخشند.


به گزارش خبرنگار مهر، جنگل های هیرکانی در حقیقت باقیمانده جنگل های دوران سوم زمین شناسی است، گونه های از قبیل انجیلی، بلند مازو، لرگ، سفید پلت، لیلکی در جنگل های شمال ایران به فراوانی یافت می شوند در صورتی که بعضی از این گونه ها در اروپا جزو فسیل های دوران سوم پیدا شده اند.

علاوه بر این گونه ها، زربین نیز که امروزه در مناطق مدیترانه ای اروپا وجود دارد در جنگل های شمال ایران نیز یافت می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در این باره می گوید: جنگل های خزری به صورت یک نوار باریک که طول این نوار 800 کیلومتر و عرض آن بین 20 تا 70 کیلومتر است از آستارا تا گلی داغی ادامه دارد.جنگل های خزری از حیث فلور گیاهی جزو جنگل های غنی دنیا

رحمت الله رحمانی با اعلام اینکه جنگل های خزری از حیث فلور گیاهی جزو جنگل های غنی دنیا محسوب می شود، افزود: گونه های همچون راش، ممرز، بلوط، شمشاد، گیلاس وحشی، بارانک، سفید پلت، گردو، نمدار و غیره را می توان نام برد که از ارزش و اهمیت بالایی برخوردارند.

وی اظهار داشت: گونه های سوزنی برگ از قبیل سرخدار و زربین در بافت جنگلی استان های شمالی به صورت پراکنده نیز مشاهده می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان به اهمیت جنگل اشاره کرد و گفت: جنگل ها نقش اساسی در ترسیب کربن که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته را بازی می کنند.

وی تاکید کرد: حفاظت از جنگل ها امر بسیار مهمی است که باید به آن توجه بیشتری کرد و انسان نیز مهمترین عامل تحول و تغییر منابع طبیعی زیستی است بنابراین باید تلاش کرد تا بتوان به صورت کامل تر و اصولی تری از منابع خود بهره مند شد.

جنگل ها و مراتع جزیی از منابع طبیعی تجدید شونده و انفال هستند که خداوند متعال آنها را در اختیار انسانها قرار داده تا از آنها استفاده کنند، آیات و روایات فراوان نشان می دهد که در دین مقدس اسلام طبیعت و به ویژه گیاهان از اهمیتی به سزا و از جایگاهی ویژه برخوردارند.

در آئین مقدس اسلام به همان اندازه که بر درختکاری تاکید شده است به رعایت اصول صحیح بهره برداری از این مواهب الهی و پرهیز از قطع درختان، بوته ها و حفاظت از آنها سفارش بسیار شده و تخریب آنها را نوعی فساد تلقی و عملی زشت و ناروا می داند.

منبع : خبرگزاری مهرتاريخ : ۱۳٩٢/٩/۱٢ | ٥:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.