حمام حاجی محمدجعفر در بخش جلگه‌ای استان گیلان در بخش مرکزی شهر رشت در محدوده بافت قدیمی ساغریسازان در امتداد گذر بادی الله قرار دارد که از بلوار مطهری منشعب می‌شود. در واقع، ساختمان حمام در فاصله حدوداً 500 متری از خیابان مطهری در محل برخور...د کوچه تحویلی و گذر بادی الله قرار دارد. این بنا در میان ساختمانهای قدیمی‌ای چون خانه رحمت سمیعی در شرق آن و یا ساختمان فعلی حوزه علمیه (مربوط به دوره قاجاریه) در غرب آن و در بافت تجاری محله قرار گرفته است.

حمام شامل ورودی، رختکن یا سربینه، شاه‌نشین، محل آویزان کردن لنگ، میان در، گرمخانه است.فرم کلی ساختمان مستطیلی است.

سردر بنا دارای تزئینات کاشیکاری و کتیبه تاریخی است. کاشیهای این سردر کار مشهدی یوسف کاشی ساز است. ورودی مردانه حمام در چوبی کرم رنگی است که به همراه پنجره‌های متقارن چوبی در دو طرف آن، نمای جنوبی را تشکیل می‌دهند دیوار شرقی و جنوبی بنا مشرف به کوچه است. بنا دارای دو ورودی است که ورودی اصلی آن در ضلع جنوبی مشرف به خیابان بادی الله و دیگری در ضلع شرقی در کوچه تحویلی است که در واقع ورودی مردانه است. یک در ورودی دیگر هم در امتداد کوچه تحویلی قرار داشته که ورودی قسمت زنانه بوده که در حال حاضر تخریب شده و امکان دسترسی به قسمتهای آن وجود ندارد.

توضیح مختصری درمورد چند بخش از فضای داخلی حمام حاجی:

رختکن:

فضای مستطیل شکلی وجود دارد که به محض ورود به بنا با آن روبرو می‌شویم. رختکن حمام با دو سکوی یک متری در هر دو سمت از قسمت میانی جدا شده است. در مرکز این فضا و به فاصله 3 متری از فاصله ورودی حوضی قرار گرفته است.

میان در:

راهرویی است که با یک تاق گهواره‌ای پیوسته پوشانیده شده است. آبریزگاه ها و مستراح ها در این قسمت قرار دارد.

در راهروی میان سربینه و گرمخانه نیز حوض لنگ در قسمت غربی آن قرار داشت آب آن غالباً از تماس آفتابه‌های آلوده و شسته شدن لنگهای صابونی در آن، بوی لجنزار می‌داد. دو دریچه سقفی نور این فضا را تامین می‌کنند.


فضایی هشت ضلعی است که به چند محل جهت کیسه کشی و خزینه تقسیم شده است. واحدهای حمامی نیز از جمله فضاهایی هستند که به این فضا الحاق شده است.

فضای اصلی گرمخانه با یک گنبد اصلی که دارای نورگیر نیز می‌باشد، مسقف گشته است. گنبد اصلی گرمخانه برروی دو تاق کوچکتر به صورت قرینه قرار گرفته است که هر کدام ازاین تاق‌ها در جبهه شرقی و غربی با یک عقب نشینی فضایی را خلق کرده‌اند که در گذشته حوضهایی وجود داشته است. در این قسمتها دلاک به استحمام و نظافت مشتری می پرداخت بدین ترتیب که وی را در حوض می‌خوابانیدند و به نظافت وی می‌پرداختندتاريخ : ۱۳٩٢/۸/٦ | ٩:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.