این بنا در دهکدهٔ ملاط رانکوه در شهرستان لنگرود واقع شده است. در داخل بقعه، دوازده گور از فرزندان امام زین‌العابدین (ع) و امام محمدباقر (ع) در دو ردیف قرار دارد

دربارهٔ بناى نخستین بقعه نوشته شده که چون همسر سیدمحمدکیا در سال ۸۲۰ هـ.ق درگذشت، در این محل به خاک سپرده شد و به اهتمام و دستور سیدمحمدکیا، گنبدى بر روى گور او برپا گردید.

سید علی کیا، در سال 820، برفراز قبر همسرش گنبدی مرتفع در روستای ملاط بنا کرد. بعدها سید محمد کیا در محل این بقعه قصر، مسجد جامع و سراهایی از آجر و سنگ و گل برای مسافران بنا نمود. این بقعه در روستای ملاط از توابع شهرستان لنگرود ساخته شده است و شامل بنایی مربع شکل است که هر ضلع آن، به 11 متر می رسد. چهار طرف آنرا ایوان فرا گرفته، که بعدها ایوان شرقی تخریب و به یک اطاقک مسجد مانند آجری تبدیل شده. پله بقعه در طرف راست ایوان و درها در جهت شمال، شرق و جنوب قرار دارند.
بقعه ملاط، به امام زادگان نیز مشهور است چون دوازده تن از علویان کیائی در آن مدفون هستند که 2 قبر برای فرزندان امام سجاد و 10 قبر از آن فرزندان امام محمد باقر است.

 طبق شجره‌نامه‌ای که در بقعه موجود است این دوازده‌ تن عبارتند از سید علی و سید محمد، پسران امام سجاد(ع) و سید یوسف، سید یونس، سید حسن، سید مظفر، سید موسی، سید حیدر، سید صالح، سید اسکندر، سید خاور و سید ابوذر پسران امام محمدباقر (ع).

در اطراف بقعه، نقاشی های مذهبی در رابطه با واقعه کربلا به چشم می خورد که نسبتا خوب باقی مانده اند.
تاريخ : ۱۳٩٢/٥/٢ | ٥:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.