سه نسل از هندوانه های چاف

هندوانه سبز که تو محل بهش (گیل هندونه) هم میگن قدیما به خاطر اینکه دیرتر خراب میشد و تا شب یلدا هم میموند کشت میشد البته بیشتر مواقع فقط پوستش سالم بود داخلش خیلی کیفیت خوبی نداشت تا اونموقع
ولی چون تکنولوژی سردخانه ای مثل الان فراگیر نشده بود این نوع هندوانه به دلیل داشتن پوست کلفت تر به صورت آویزان تا زمستان نگهداری میشد .

هندونه های ساکاتا که بعد از هندونه های دانمارکی وارد باغهای چافیها شد و به عنوان یک محصول تجاری به همراه هندونه های تاکی ژاپن رونق خاصی به بازار هندونه چاف داد . این محصول به دلیل خوش خوراک بودن مورد توجه بازار هندوانه منطقه نیز هست و قیمتش نسبت به محصولات دیگر کمی بالاتر است .

  و در نهایت نسل جدید هندونه های چارلستون( آرژانتینی) که نوع پر محصول و مقاوم تر با راه راههای سبز رنگ که حدود دو سال است که در باغهای چاف کشت میشود . البته امسال بسیاری از باغهای هندونه چاف که به این نوع اختصاص داشت دچار نوعی افت شده بود .

زنده باد همه باغداران عزیز و زحمت کش چافی و همچنین تمام دست اندر کاران بازار این محصول که نقش مهمی رو در جابجائی این محصول ارزشمند (اما کم دوام) انجام میدن . هندونه اگه به موقع به شهرهای اطراف فرستاده نشه تمام زحمات باغداران هم بیهوده خواهد ماند

منبع : وبلاگ چاف و چمخاله


...تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢۸ | ٦:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.