غافث کنفى


از انواع غافث است به فرانسوى Eupatoire و Chanvre d'eau و به انگلیسى Water hemp ، Hemp agrimony و Eupatorium گفته مى‌شود. گیاهى است از خانوادۀ Compositae نام علمى آن Eupatorium cannabinum L. مى‌باشد.

مشخصات

غافث کنفى گیاهى است چندساله داراى ساقه‌اى کرکدار به رنگ سبز مایل به قرمز، مخطط و به بلندى  ۵ / ١ - ١  متر. برگهاى آن متقابل، مرکب، داراى  ۵ - ٣  برگچه و هر برگچه بیضى، نوک‌تیز و دندانه‌دار است. گلهاى آن مجتمع در انتهاى ساقه گل‌دهنده به شکل گروهى از گلهاى کوچک لوله‌اى به رنگ قرمز و بندرت سفید است. میوۀ آن کوچک، قهوه‌اى با کاکل است.

این گیاه در نقاط مرطوب سایه‌دار و نزدیک باتلاقها مى‌روید. در اروپا و آسیا انتشار دارد. در شبه قارۀ هند به صورت علف هرز در بنگال و آسام دیده مى‌شود. در ایران در شمال در رودبار، دامنه‌هاى البرز، دامنه‌هاى مرطوب و آفتاب‌گیر اوشان و اطراف تهران دیده مى‌شود. ریشۀ این گیاه داراى بوى نامطبوعى است.

ترکیبات شیمیایى

از نظر ترکیبات شیمیایى در گیاه وجود یک مادۀ تلخ، اوپاتورین  ١ ، اینولین  ٢ و یک رزین  ٣ تأیید شده است ]G. I. M. P[ . در گزارش تجزیۀ دیگرى آمده است که گیاه داراى اوپارین  ۴ ، اوپاتوریوپیکرین  ۵ و. . . مى‌باشد. به علاوه از برگهاى آن ترى‌ترپن  ۶ و تاراکساسترول  ٧ که آلفا-لاکتوسرول  ٨ نیز نامیده مى‌شود و در حدود  ۴ / ٠  درصد روتین جدا شده است. حد اکثر مقدار مادۀ اوپارین در یک گیاه مزروع غافث کنفى در حدود  ٣۴ / ٠  درصد است.


خواص-کاربرد

در روزگاران کهن این گیاه از نظر خاصیت ضد سم و یا تریاق داشتن مشهور بوده است. در تاریخ داروهاى گیاهى آمده است که نام این گیاه در ارتباط با این خاصیت است زیرا شخصى به نام Mithridate Eupator که در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح در سرزمین کهن Pont که در شمال شرقى آسیاى صغیر واقع بود، حکمرانى مى‌کرده است با استفاده از این گیاه خود را از سمومى که دشمنان به او مى‌دادند، مصون مى‌کرده است. سابقا از این گیاه در اروپا به عنوان تونیک، تب‌بر، و ضد عوارض کمى ویتامین C استفاده مى‌کردند و از همه مهمتر در موارد مسمومیت براى خنثى کردن سم، تریاق بسیار مؤثرى بوده است.

در هندوستان از این گیاه به عنوان داروى معرّق، مدّر، مسهل قوى، مؤثر براى جبران کمى ویتامین C بدن و همچنین قى‌آور استفاده مى‌کنند و در موارد یرقان مؤثر است و از جوشاندۀ آن در استعمال خارج براى شست‌وشوى زخم و جراحت  استفاده مى‌شود. در هندوچین از این گیاه به عنوان داروى قاعده‌آور و مسهل استفاده مى‌شود ]G. I. M. P[ . اگر  ۵٠ - ٣٠  گرم برگ خشک گیاه را در  ١٠٠٠  گرم آب بجوشانند. خوردن  ٣ - ٢  فنجان آن در موارد فوق مؤثر است، ضمنا براى تحریک ترشح صفرا، رفع گرفتگى مجارى کبد، در موارد وجود صفرا در خون و رفع یبوستهاى ناشى از تنبلى بعضى غدد، بسیار اثر مفید دارد.

گیاه دیگرى از خانوادۀ Compositae هست که آن را نیز به انگلیسى Water hemp و به فرانسوى Chanvre aquatique و Eupatoire aquatique گویند ولى گیاهى است متفاوت با غافث کنفى. نام علمى این گیاه Bidens tripartita L. و مترادف آن B. cannabina Lam. مى‌باشد که از نظر تشابه نامهاى فرانسوى و انگلیسى به شرح مختصر آن مبادرت مى‌شود.

مشخصات

گیاهى است یکساله، کوچک در حد یک وجب. برگهاى آن متقابل بدون دمبرگ، بیضى، نوک‌تیز و دندانه‌دار. گلهاى آن زرد و میوۀ آن قهوه‌اى و کوچک است.

این گیاه در اروپا، آسیا، شمال افریقا انتشار دارد. در ایران در اطراف تهران، در اصفهان و در شمال ایران در گیلان و لاهیجان و در آخر در ارسباران شناسایى و دیده شده است.

خواص-کاربرد

در چین از این گیاه براى معالجۀ اسهال خونى مزمن استفاده مى‌شود [روا]. در موارد ناراحتى‌هاى قلبى و به عنوان خنک‌کننده مصرف دارد [چئو]. به علاوه جوشاندۀ آن براى شست‌وشوى مواضع مبتلا به اکزماى مزمن به کار مى‌رود [استوارت]. 

منبع :http://arialish.blogfa.comتاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢٥ | ٦:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.