خانه‌ی لطفی، یکی از گونه‌های معماری کوهپایه‌ی غرب گیلان می‌باشد که در روستای علیسرا، دهستان احمدسرگوراب، شهرستان شفت قرار داشت. سال ساخت این بنا ١٣۵٠هجری شمسی تخمین زده شده است.

 این خانه که متعلق به خانم فیروزه لطفی می‌باشد به دلیل سکونت صاحبخانه در آن، پس از برداشت نقشه‌های معماری، با استفاده از مصالح خانه‌های کمکی، در سال ١٣٨٨ در روستای کوهپایه‌ی غرب موزه‌ی میراث روستایی گیلان باز سازی شد.

این بنا در دو طبقه و با تکنیک دیوار زگمه‌ای در همکف و دیوار زگالی در طبقه‌ی اول و با سقف لت ساخته شده است و دارای ارتفاع تقریبی  ۴.۵ متر و زیر بنای ۵٠ مترمربع می‌باشد.

در همکف، یک اتاق با کاربری پخت‌ وپز و یک انبار قرار دارد و در طبقه‌ی اول نیز یک ایوان و یک اتاق که محل اصلی زندگی ساکنان خانه است‌.

وجود فضای نیمه باز ایوان و به کار نبردن پنجره در جداره‌ی اتاق نمایانگر سازگاری این بنا با شرایط جوی محیط اطراف خود می‌باشد.


منبع : وب سایت موزه روستایی گیلانتاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱ | ٦:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.