از قدیم الایام بشر برای درمان بیماری های مختلف اقدام به استفاده از امکاناتی نموده است که در دسترسش بوده اند. گیاهان از جمله چیزهایی بوده اند که بشر برای درمان بیماری های مختلف از آن ها استفاده نموده است. خوردن برگ،ساقه،گل و ریشه گیاهان،نوشیدن دم کرده قسمت های مختلف گیاهان گوناگون و ... روش های مختلف استفاده از گیاهان برای درمان بیماری ها بوده است.

تالش ها نیز مانند دیگر انسان های روی کره زمین تلاش کرده اند از گیاهان موجود در اطراف محل زندگی شان به انحاء مختلف جهت درمان بیماری های گوناگون استفاده نمایند. خوشبختانه تالش منطقه ای ست که از نظر وجود انواع گیاهان سرآمد می باشد. و تالش ها نیز از این موضوع اطلاع داشته و گیاهان مختلف را مورد استفاده قرار داده اند. البته لازم به ذکر است که گیاهان در زندگی بشر و البته تالشان فقط استفاده درمانی نداشته اند. بلکه برای ساخت خانهو لوازم زندگی و ... نیز مورد استفاده قرار گرفته اند.

گیاهی که در این نوشته قصد معرفی آن را دارم گیاهی ست که در زبان تالشی بدان گربَندَه واش می گویند. گربند نام نوعی بیماری پوستی ست که احتمالاً نوعی بیماری ست که بر اثر ابتلای پوست به قارچ به وجود می آید.  نام علمی و پزشکی اش را نمی دانم. زخمی بر روی پوست ایجاد می شود که سبب خشکی و ترک خوردگی پوست می شود. گاه نوع زخم خشک است و در تالشی بدان خشکَه گربَند می گویند.

گیاهی که گربَندَه واش نامیده می شود توسط تالشان برای درمان این بیماری استفاده می شود. یعنی با بریدن برگ تازه گیاه شیره زرد رنگی که از آن خارج می شود را روی زخم یعنی گربَند می ریزند که معتقدند این امر سبب بهبود این بیماری پوستی می شود. می گویند بیماری گربند بر اثر مصرف  گردو و شیر با فاصله زمانی کم به وجود می آید! گربند نام آن مرض و واش هم به معنای گیاه می باشد.

منبع : تارنمای تالش شناسی


...تاريخ : ۱۳٩٢/۳/٢۱ | ٧:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.