نمای هر ساختمان در شکل‌دهی به مجموعه شهری که در آن حضور دارد، موثر است. اگر به نمای یک ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری در مجموع از بین می‌رود.

نمای هر ساختمان موثر در مجموعه شهری است که در آن حضور دارد و این تاثیر را در بدنه خیابان‌ها یا میدان‌ها که در آن قرار گرفته است می گذارد. اگر به نمای ساختمان واحدی، بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمانها فکر شود، همگونی نمای شهری در کلیت از بین می‌رود.

صورت ظاهر ساختمان و آنچه که در برابر دید عموم قرار دارد، در واقع پر اهمیت ترین قسمت ساختمان در برابر عابران و سایر افراد غیر استفاده کننده از ساختمان است. همان‌طور که عنوان شد نمای ساختمان‌ها، نمای شهری را ایجاد می کند، اما به‌دلیل ضعف قوانین موظف کننده طراح و سازنده در این ارتباط، نمای ساختمان در کمترین اهمیت قرار گرفته است.

با ذکر این مطالب خواستم خدمت دوستان عزیز عرض کنم که متاسفانه در هنگام گذر از شهر شفت بنده شاهد ساختمانی شدم که سالهای سال است که نمای اصلی این شهر را خیلی بد جلوه میدهد و چشم هر بیننده ای را آزار می دهد . نمیدانم دلیل بر حفظ این خانه کلنگی در خیابان اصلی این شهرستان چیست ؟

چه لزومی دارد که بر حفظ این بنا اصرار دارند ؟ و سوال های از این قبیل که ذهن هر بیننده را به خود مشغول می کند .

لطفا خوتان قضاوت کنید آیا ظاهر شهر ما باید بدین صورت باشد ؟

و در آخر بنده از مسئولین و شهردار محترم شهرستان شفت تقاضا دارم که به این موضوع توجه نماید و به فکر چاره ای برای زیبایی و نمای ظاهری شهر شفت انجام دهد .


...تاريخ : ۱۳٩٢/۳/٩ | ٧:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.