از توابع دهستان چوبر که در مختصات جغرافیایی 49دقیقه و 24 ثانیه و عرض جغرافیایی 37 دقیقه و 3 ثانیه و ارتفاع 170 متر از سطح دریاست .

لاسَک روستایی بَرِ کوهی با گویشی تالشی است . رودخانه ی امامزاده ابراهیم از میان این روستا می گذرد و رودخانه کیشه خاله از جنوب لاسَک می گذرد . کوه کرمه خانی در جنوب غربی و کوه ژایه در جنوب و بُزوَلر کوه در شمال غربی لاسک است .

از فراورده های آن می توان برنج و ابریشم و چای و عسل و لبنیات را نام برد .این روستا در مسیر چوبر  به امامزاده ابراهیم واقع است . پیشه ی مردم لاسَک کشاورزی و دامداری و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم است .

لاسک از روستاهای بسیار قدیمی شفت است که بنا به نوشته ی مولف کتاب ولایات دارالمرز کیلان به نقل از نویسنده یکتاب تاریخ سالوک : (( در اوایل قرن سوم هجری دارای پادشاهی به نام های ملک شیرویه لاسکی و ملک عباس لاسکی  بوده که به همراه سالوک بن وهب بن منیه در ترویج آیین شیعه ی زیدی در منطقه شفت کشیده اند )).

رابینو در کتاب خود می نویسد : لاسک مسکن طالش هاست و در سال 1330 هجری 77/58 قران مالیات پرداخت می کرده است .

مسیر رودبار (در حوزه ی شهرستان رودبار ) به لاسَک سیه کوه سفید مزگی ،و یا سیاهمزگی ، خسروآباد ، گشت فومن از جمله راهایی است که از قرون اولیه ی هجری ( راهی که سالوک به هراه یارانش تا خسروآباد فومن پیمود ) تا زمان نهضت جنگل و حتی تا پایان ماجرای جنگل ، مسافران و مبارزانی را به خود دیده است .

لاسک از قراء تامل در تاریخ اجتماعی - فرهنگی شفت بوده و برای شناخت این روستا  نیاز به بررسی بیشتری است .

لاسَک در سال 1335(50سال قبل )دارای 976 نفر جمعیت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر پایه نظر افراد  کهنسال محل لاسَک -- لاس + ک  که لاس در زبان تالشی سنگ بزرگ و بلند و غار سنگی و ((ک )) احتمالا محل مکان را می رساند . از سوی دیگر لاس به ابریشم پَست هم می گویند  به نظر می رسد که گفته ی آگاهان محلی درست تر باشد و لاسَک به معنی محلی است که دارای سنگ بزرگ باشد .

این روستا در سال 1379دارای 105 هکتار برنج زار و 16 هکتار باغ چای و 25 هکتار توتستان بوده است . و بر طبق سرشماری 1385دارای دبستان ، مدرسه راهنمایی پسرانه - دخترانه ،مرکز بهداشتی درمانی ، داروخانه ، خانه بهداشت ،پزشک ،دندان پزشک ، دندان پزشک تجربی ، بهداشتیار ، به ورز ، تکنسین ، دامپزشکی ، مسجد، شورای اسلامی روستا ، شرکن نعاونی روستایی ، برق ، دفتر مخابرات و تلفن ، فروشگاه تعاونی و محلّاتی به نام های بالا محله ، پایین محله ، سانینگاه و ملیلاب  می باشد .


منبع : کتاب تاریخ شفت

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحلهتاريخ : ۱۳٩٢/٢/۳۱ | ٧:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.