بجای حمایت از خودروساز اگر حمایت از چایکار داشتیم , چه میشد ؟

نمیدونم چی بگم واقعا دلم به درد میاد موقعی که چایکاری با عشق و با تمام سختی , چایی را برداشت میکنه ولی کسی نیست که دست رنجش را خریداری کنه .
من چایکارهایی را به عینه دیدم که با چه زحمتی , چایی را از بالای کوه میچینند و با هزار امید و آرزو خواهان فروش محصولشان هستند اما کارخانه  دار هم که مشکلات خاص خودش را داره و از قاچاق چایی و عدم حمایت موثر دولت می نالد توان خریداری چای و پرداخت به موقع پول چایکاران را ندارند. که در این باره دولت نقش مهمی داره و هر تصمیم دولت سرنوشت ساز است .
مثلا چایی خارجی حاوی اسانس و نگهدارنده مصنوعی است , حال اگر کسی بخواهد در این زمینه سرمایه گذاری کند و چایی را با همان سبک خارجی تولید کنه ,ممکنه وزارت بهداشت و یا… به علت مواد مصنوعی بکار رفته در چای از  تولیدش جلوگیری کند , در حالیکه چایی به همین سبک ممکن است وارد و مصرف شود . که باید همه ی نهادها با هم همکاری و همت ویژه داشته باشند .

کشورهای زیادی در دل کویر هستند که به حال ما غبطه میخورند که چه منبع سرشاری داریم , و شاید برای آنها مضحک و خنده دار باشد که ما سرمایه های  عظیمی داشته باشیم اما طریقه بهره برداری و مدیریت خرید و تولید از آن را  نداشته باشیم . باغات چای ما دارن به دامان طبیعت برمیگردند که اگر تدبیری اندیشیده نشه دیگر نمیشه به آن باغ چای گفت . باید هر چه سریعتر دست به کار بشیم و این امانت بزرگی که اجداد مان به سختی و با مشقت آنها را احیا کردند و در واقع زدگیشان را در این راه گذاشتند نگهداری کنیم .

چرا باید اعضاء خانواده ی یه چایکار از هم دور باشند و به خاطر پیدا کردن شغل به کلانشهر ها  مهاجرت کنند و هزاران مشکل را به جان بخرند تا اندک عایدی را داشته باشند , ماها کشاورز هستیم دوست داریم در زمینهای خودمون کار کنیم و از دست رنج خودمون ارتزاق کنیم و دوست نداریم آواره این شهر و آن شهر بشیم .

ما که از نظر علمی در جایگاه خیلی خوبی هستیم سرمایه طببیعی و انسانی خوبی داریم  دین ما هم در این باره مشوق و هدایتگر بوده , امسال هم سال حمایت از تولید سرمایه و کار ایرانی نامگذاری شده , چرا ما نباید علاوه برتامین چایی داخلی , چایی صادر کنیم . همه چیز مهیاست .

یاد حرفهای پرفسور سمیعی میافتم که میگفت در خلال جراهی های پیچیده ای که داره از چایی لاهیجان استفاده میکنه . آقای پرفسور حتما به طبیعی بودن چایی ایرانی واقف بودند. ببینید ایرانیان مقیم خارج از چایی طبیعی وطن استفاده میکنن , ما چرا نباید از چایی ایرانی استفاده کنیم . فقط باید خودمون رو باور کنیم که چایی ایرانی بهترین چایی و توان نمونه شدن در کل جهان را دارد .

برای نمونه شدن باید یک سلسله عوملی اجرا بشوند  اولا- برنامه ریزی دولت جهت اصلاح باغات و خرید چای ثانیا- دادن بسته های تشویقی به کارخانه داران جهت به روز رسانی سیستم وبهبود کیفیت تولید ثالثا-وضع کردن تعرفه های گمرکی واردات چای تا خودکفایی صنعت چای رابعا-شناساندن مصرف کنندگان نسبت به کیفیت برتر چای ایرانی نسبت به چای خارجی .

منبع :سایت دهستان آهندان


...تاريخ : ۱۳٩٢/٢/٢۳ | ٥:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.