میوه ای که مشاهده می کنید بنام ازگیل بهاره تالش می باشد .این میوه در اواخر بهار به بار می آید و به علت مساعد بودن هوا،هم اکنون(در تاریخ 15 فروردین 92) رنگ گرفته است.

این میوه با ازگیل بومی ومحلی منطقه تالش فرق دارد .

ازگیل بومی تالش بصورت وحشی در جنگل های تالش می روید و میوه ای ترش مزه دارد و باغداران پس از کاشتن نهال این درخت ،با نوع مرغوب قلمه زده و پرورش می دهند. وپرورش باغات ازگیل پاییزی سابقه ای چند هزار ساله دارد .

ولی از گیل بهاره تالش غیر بومی بوده و میوهای انبه مانند دارد و به ازگیل ژاپنی و از گیل امریکایی هم معروف است .منطقه تالش منطقه ای مستعد برای این میوه محسوب می شود ولی متاسفانه این میوه در بازار دلالی بصورت خیلی پایین خریداری می شود که بهمین خاطر با غداران میل و رغبتی به افزایش تولید این میوه از خود نشان نمی دهند ،

ولی در عوض مسافرین غیر بومی در اواخر فصل بهار از خرید این میوه استقبال می کنند و به علت استقبال بیش از حد مسافرین قیمت این میوه بطور غیر عادی بالا می رود ..

منبع:وبلاگ کاکو شمال

عکس : آقای اسفندیار آقاجانی


....تاريخ : ۱۳٩٢/۱/٢٩ | ۸:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.